Acıların istismarına karşı tavrınızı koyun

, evladını kaybeden bütün annelerin omuz omuza yürümesini istedi: Çözüm süreci için sesinizi yükseltin ve 'bizim yaşadığımız acıları başkaları yaşamasın' deyin

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Acıların istismarına karşı tavrınızı koyun
Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 80'inci yıl dönümü dolayısıyla "Yerel Yönetimlerde Kadın" konulu toplantıda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu çözüm süreci ve kadına karşı şiddetle mücadeleye ilişkin mesajlar verdi:
EVLAT KAYBEDEN ANNELER 'ÇÖZÜM' İÇİN HAYKIRIN: Çözüm süreci için evlat kaybeden bütün anneler omuz omuza yürüdüğünde, siyasete dönüp bizlerin acısı üzerinden siyaset yapmayın dediğinde bu ülkeye barış gelir. Biz bir daha anneler bu acıyı çekmesin diye siyaset yapıyoruz. Evladını kaybetmiş hiçbir annenin yüreğine evlat acısı düşmesin diye inadına çözüm süreci, inadına kardeşlik, inadına barış diyoruz. Buradan bütün annelere sesleniyorum. Çözüm süreci için sesinizi yükseltin ve deyin ki "bizim yaşadığımız acıları başkaları yaşamasın."
KADINA KARŞI ŞİDDET MÜCADELESİ ŞEREFTİR: İstanbul sözleşmesi, kadına karşı şiddete dönük olarak kabul eden sözleşme, bundan büyük bir onur duyduk. İçerde kadına karşı şiddeti ortadan kaldırmaya çalışırken bir taraftan dünyada sözcü olmaya devam edeceğiz. Terörle mücadele ne kadar kutsalsa, uyuşturucuya karşı mücadele ne kadar önemliyse, kadına karşı şiddet konusunda yürütülecek mücadele de insanlık onuru açısından aynı derecede şereflidir.
KADINA KARŞI ŞİDDET ONURSUZLUKTUR: Kim kadına karşı şiddet uygularsa kendi onursuzluğunu gösterir. İster bu aile içinde olsun, babanın kızına karşı bile bir merhamet tokadı şeklinde yapacağı uygulama dahi derin izler bırakır. İster eşler arasında olsun ki, eş olmak demek muhabbet demektir. İsterse sokakta kadına karşı yapılmış olsun, bütün bu şiddet insan onuruna yapılan tecavüzdür, saldırıdır, hepimizin mücadele etmesi ulvi bir görevdir.

KILIÇDAROĞLU'NA SERT TEPKİ
, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bir engelli vatandaşın "Recep Tayyip Erdoğan'ın zihinsel engelli olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna verdiği, "Zihinsel engelli demek ödüllendirmek olur. Akılsız demek en iyisi" yanıtına sert tepki gösterdi. Davutoğlu, "Cumhurbaşkanımıza hakaret edebilmek için zihinsel engelli bütün kardeşlerimize hakaret eden o sözü sarf eden Sayın Kılıçdaroğlu, öncelikle insan onuruna saygı göstermeyi öğrenmelidir. Yani Sayın Cumhurbaşkanımıza atfen 'Ona zihinsel özürlü demek, zihinsel özürlülere bir hakarettir' diyen bir anlayış engelsiz eşitliğini kabul edebilir mi?" dedi.

'DAVASI OLANIN RUHU KONUŞUYOR' MESAJI
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu yerel yönetimlerde kadınlara yer veren belediye başkanlarına plaket verdi. Şalvar ve yemeni ile plaketini almak üzere sahneye çıkan, Eskişehir Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün "Başbakanım konuşurken Facebook'ta, davası olan kişinin ruhu konuşuyor, davası olmayan insan ne konuşursa boş oluyor yazdım" dedi. Bu sözler, salonda gülüşmelere sebep olurken yoğun alkış aldı.

ANLAMLI ZİYARET
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu dün, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kısa süre önce annesini kaybeden eşi Selvi Kılıçdaroğlu'nu Ankara Balgat'taki evinde ziyaret etti. Yaklaşık yarım saat süren taziye ziyareti sonunda Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'nu kapıya kadar yolcu etti.

'PARALEL CEMAAT DEĞİL KRİMİNOLOJİK BİR YAPI'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Paralel yapılanmanın cemaat vasfını kaybettiğini belirterek, "Öyle bir yapı oluştu ki kriminolojik bir yapı" dedi. TGRT Haber TV canlı yayınında soruları yanıtlayan Davutoğlu, şunları kaydetti:
Paralel Yapı bir cemaat mi diye sorarsanız, cemaat değil. Aradaki ayrım burada. Cemaat gibi görünüp yaptığı faaliyetlerin ötesinde başka bir amaca yöneldi. İşte o zaman dururuz, deriz ki 'Arkadaş, sen cemaat değilsin artık' deriz. Bunlara cemaat adı vermek cemaat kavramına ihanet etmek demektir.
Artık cemaat vasfını kaybetti. Buradan kesinlikle hayırla, güzel, salih amel niyetiyle bu okullara, faaliyetlere destek veren vatandaşlarımızı tenzih ederiz. Onların böyle bir niyeti yoktu. Ama öyle bir yapı oluştu ki kriminolojik bir yapı.
MGK'da hiçbir cemaat konuşulmamıştır. Hiçbir cemaate karşı da tedbir düşünülmemiştir. Paralel bir yapı, Paralel bir örgüt konuşulmuştur.
(AK Parti oylarının yüzde 48,5-51,5 bandında olduğunu belirterek) Şu anda AK Parti'nin oylarını muhafaza ettiği ve yükselme trendi içinde olduğuna dönük işaretler var. Biz görevimizi yaparız, takdir milletindir.
(Çözüm süreci) HDP'nin üslubunun demokratik prensipler etrafında dönüşmesi, değişmekte olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla yeni bir ortam oluşuyor. Bu yeni ortamda tabii hedefimiz en kısa sürede nihai sonuca ulaşmak.
AK Parti kurulduğu dönemde seçim barajı vardı. Kendine güvenen bir parti olarak barajın arkasına da saklanmadık, barajdan da korkmadık.
(Bedelli askerlik konusunda) Mümkün olduğu kadar profesyonelce askerliği meslek olarak benimsemiş insan unsuruna ağırlık vermek lazım. Sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili kolaylaştırıcı ve yaşı düşüren çok ciddi bir paket getiriyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acıların istismarına karşı tavrınızı koyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN