Kıbrıs için yeniden müzakere umudu

Atina'yı ziyaret eden Başbakan Davutoğlu, Türkiye ve Yunanistan'ın Kıbrıs için çözüm odaklı çalışma başlatılması konusunda ortak iradeye sahip olduğunu söyledi

Kıbrıs için yeniden müzakere umudu
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Yunanistan ziyareti, Kıbrıs'ta müzakere ve çözüm umutlarını yeniden yeşertti. Davutoğlu, "Türkiye ve Yunanistan'ın ortak çözüm iradesi göstermesi müzakereleri olumlu yönde etkileyecektir" dedi. Davutoğlu dokuz bakanla gittiği Atina'daki temaslarına dün Yunanistan Cumhurbaşkanı Karalos Papulyas'ı ziyaret ederek başladı. Davutoğlu, "Komşu olarak kalacağız ve onun için iyi komşuluk ilişkileri elzemdir" diye konuşan Papulyas'a, "Siz her şeyi değiştirirsiniz, ama coğrafyayı değiştiremezseniz. İyi ki komşuyuz. Tarihte çok az millet bu kadar ortak özelliğe sahip" karşılığını verdi. Ardından Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'la görüşen Davutoğlu, temaslarını değerlendirdi:

SAMİMİ HAVA:
Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüştük. Türk-Yunan ilişkilerinin durumu ve gelecek perspektifi istifade ettiğimiz güzel, dostane bir görüşme oldu. Samaras ile ikili bir görüşme gerçekleştirdik. Ege ve Kıbrıs ile diğer iki ülkeyi doğrudan ilgilendiren konularda da hususları ele aldık. Batı Trakya'daki soydaşların durumları iki ülkeyi de ilgilendiren dini özgürlükler ve haklar konusunda dostane ve geniş kapsamlı istişare olanakları oldu.

DOSTLUK KÖPRÜLERİ:
Batı Trakya ve Rodos'taki soydaşlarımız, göç eden Rumlar; hepsi Türkiye- Yunanistan dostluk köprüleridir. Hatıraları paylaşıyoruz. İki ülke arasındaki insani diplomasiye katkıda bulunan süreçler. Güzel olan, 15 sene önce görülmeyecek ortamda, komşuluk ilişkileri içinde, yakın bir ilişki içindeyiz. Psikolojik eşik aşılmış durumda. İki taraf da komşuluk ilişkileri ve ortak değerler çerçevesinde her konuyu ele alabiliyor.

AMAÇ YENİDEN MÜZAKERE:
Kıbrıs sorununu kapsamlı şekilde ele aldık. Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs'ın garantör ülkeleridir. Türkiye ve Yunanistan'ın ortak çözüm iradesi göstermesi, müzakereleri olumlu yönde etkileyecektir. Samaras'la yüz yüze görüşelim derken Kıbrıs ve doğalgaz araştırmaları konusunda ortaya çıkan yeni durumu ile ilgili istişare dururumu vardı. Açık yüreklilikle konuştu. Her iki taraf da çözüm odaklı çalışma başlaması için ortak iradeye sahip. Her iki tarafın Kıbrıs etrafındaki doğalgaz kaynakları, Kıbrıs'ın bütününündür. Bu aynı zamanda kapsamlı çözüm sürecinde katkı sağlayacak bir imkandır. Bizim şu aşamada hedefimiz görüş ayrılıklarını giderip, müzakerelerin tekrar başlamasını sağlamak.

HERKES KAZANÇLI ÇIKAR:
Tek taraflı her adımın karşısındayız. Görüşmek suretiyle her mesele çözülür. Ama sanki Rum Yönetimi tüm adayı temsil ediyormuş gibi tek taraflı adımların sürece katkı getireceğini düşünmüyoruz. Son derece olumlu bir atmosfer olduğunu ifade edebilirim. Bunun bir imtihan olduğunu söyledim. Öyle bir ortak durum belirleriz ki herkes kazançlı çıkar. Bütün taraflar kazançlı olur. Ortak çıkarılacak doğalgaz; Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan arasında barış köprüsü olur.

TÜRKİYE'YE KARŞI DEĞİL:
(Yunanistan'ın, Mısır ve İsrail'le temasları) Değişik vesilelerle 'Türkiye'ye karşı bir tutum değil' dediler. Doğu Akdeniz'de kimse tek taraflı, iki taraflı, üç taraflı egemenlik hattı oluşturma rüyasını taşımamalıdır. Yunanistan böyle bir amacı gütmediğini ifade ediyor. Bütün görüşmelerimiz verimli ve gelecek perspektifi olacak, son derece samimi şekilde cereyan etti.

EĞER SÖYLEYECEKLERİ VARSA BANA GELSİNLER

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TSK'nın komuta kademesinin bedelli askerlik kararına ilişkin kaygılar taşıdığı yönünde basında çıkan haberlere Yunanistan'a giderken yanıt verdi. Bedelli askerliğin Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ) görüşüldüğünü belirten Davutoğlu "Bilinmeyen kaynaklara atıfla yapılan haberler bitmeli" dedi. Atatürk Havalimanı'nda soruları yanıtlayan Davutoğlu, şunları söyledi:

BAŞBAKANLIĞA BAĞLI:
Gazetelerimizde iç ve dış kaynaklara istinaden yapılan haberlere mesafeli yaklaşırım. Genelkurmay Başkanlığımız, Başbakanlığa bağlıdır. Bir konuda kaygı iletmek için, herhangi bir askeri kaynağın basına ihtiyacı yoktur.

BU HABERLER BİTMELİ:
Dolayısıyla Türkiye'de demokratikleşme yerleştikçe herkesin öğrenmesi gereken bir şey var. Bilinmeyen kaynaklara atıfla yapılan haberler bitmeli.

KARAR SİYASİ İRADENİN:
Türkiye'de süreçler sağlıklı işliyor. Kurumlar arasında istişareler yapılır ve nihai karar siyasi iradeye aittir. Bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin son derece köklü bir geleneği var. Bu tür atıflarla yapılan haberlerin dikkat çekici haber niteliği vardır ama devlet geleneği içinde yeri yoktur. Bu tür atıflara yapılan hiçbir habere itibar edilmemelidir.

OLUMLU KANAATLER İFADE EDİLDİ:
YAŞ'ta konu ele alındığında genel bir perspektifle bu konuda olumlu kanatler ifade edildi. Nihai olarak yaşın ne olacağı ve ücretin ne olacağı konusu Bakanlar Kurulu'nun takdirine aittir.

İKİ PRENSİP KARARI:
İki konuda aldığımız prensip kararı var. Bedelli askerlik, bu prensip kararı ile irtibatlıdır. Birisi silahlı kuvvetlerimize teknoloji yoğun bir nitelik kazanarak, vurucu ve caydırıcı gücünün artırılması. İkincisi; sözleşmeli er ve erbaşlarla ilgili yapılan yeni düzenlemeler askerlik yapmamış olanların da er ve erbaş olabileceğine dair düzenleme ile geniş bir asker alım imkanı sağlıyor. O düzenleme, Meclisimizden geçecek.

24 ARALIK'TAN SONRA ADIM ATILABİLİR

Kıbrıs'ta müzakerelerin önündeki en önemli engel Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'de tek taraflı başlattığı doğalgaz arama faaliyetleri. Rum yönetiminin anlaşma sağladığı İtalyan enerji şirketi ENI, sondaj çalışmalarını Noel yortusunun kutlanacağı 24 Aralık'tan önce tamamlayacak. Türkiye'nin de aynı bölgeye gönderdiği "Barbaros Hayreddin Paşa" gemisini geri çekmesiyle çözüm müzakerelerinin yeniden başlaması için şans doğacak. Rum tarafının ayrıca, Kıbrıs çevresinde çıkarılacak petrol ve doğalgazın gelirinin Türk ve Rum toplumları arasında paylaşımını taahhüt eden bir yasa tasarısı hazırladığı belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs için yeniden müzakere umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN