Mahkemeden sakladığı bilgi Yılmazer'i sıkıştırdı

Mahkemeden sakladığı bilgi Yılmazer'i sıkıştırdı

Eski istihbarat Müdürü 'in, Dink'in tehdit edildiğine ilişkin kayıtları mahkemeden sakladığı ortaya çıktı

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileri hakkındaki soruşturmada sorgulanan eski İstanbul İstihbarat Müdürü 'in Dink mahkemesinden bilgi sakladığı ortaya çıktı. Dink cinayeti tetikçisi Ogün Samast da dün tanık olarak ifade verdi.

"3'ÜNCÜ KİŞİ ETKİLİ MAKAMDA"
Samast, cinayetle ilgili ilk kez bugüne kadar ismi geçmeyen 3'üncü bir kişiden bahsetti. Etkili makamda olduğu öğrenilen ve bugüne kadar soruşturmada ismi geçmeyen şahsa yönelik inceleme başlatıldı. Yılmazer'in ifadesini ise İstanbul Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan önceki gün aldı. Savcı, Yılmazer'e "Dink ile ilgili istihbaratta dosya var mıdır?" diye sordu. Yılmazer, "İstihbarat arşivinde Dink'le ilgili açılmış dosya vardır. Başlangıçta Dink hakkında sol faaliyetlerinden dolayı bir fiş vardı. Emniyet, jandarma ve MİT bilgi sahibiydi. Ben de Dink'e karşı yapılan eylemlerden haberdardım ve buna karşı bir tehdit atmosferi olduğunu biliyordum" diye konuştu. Savcının "Mahkemeye 2008'de 'Konu ile ilgili çalışmalarda Dink'in tehdit aldığını teyit eden herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır' şeklinde yazı göndermişsiniz. Ancak İstihbarat Şube arşivinde Dink'in tehdit edildiğine ilişkin kayıtların olmasına rağmen bu bilgileri mahkemeye neden bildirmediniz?" sorusu üzerine Yılmazer, "Dink'in doğrudan tehdit alıp almadığına yönelik bilgi olup olmadığının sorulduğunu düşündük, arkadaşlar yazıyı hazırladı, ben de imzaladım" diye kaçamak bir cevap verdi.

SORUŞTURMA DOSYALARI TEK ELDE TOPLANIYOR
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni 'in öldürülmesinde ihmali olduğu düşünülen kamu görevlilerine ilişkin soruşturmada dosyalar tek elde toplanıyor. Trabzon'da görev yaparken söz konusu cinayette ihmali oldukları değerlendirildikleri için soruşturma geçiren kamu görevlilerinin dosyaları İstanbul Savcılığı'na getirildi. Trabzon ve İstanbul'da görevli tüm kamu görevlisi şüpheliler, Terör ve Örgütlü Suçlar Savcılığı'nda tek bir dosya altında soruşturulacak. Trabzon'deki soruşturmada paralelci müdür Ramazan Akyürek de var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkemeden sakladığı bilgi Yılmazer'i sıkıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN