Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tır sorunu İran meclisinde

Giriş Tarihi: 7.12.2014 21:48
Tır sorunu İran meclisinde
İran ve Türkiye arasındaki gümrüklerde yaşanan TIR sorunu İran parlamentosuna taşındı. İranlı tır şoförlerinin Türkiye'de dövüldüğü iddia edildi. Genel kurulda söz alan İran Meclisi Ekonomi Komisyonu üyesi milletvekili Muhammed Alipur, iki ülke arasında yaşanan TIR sorunu konusunda Türkiye'yi uyardığını söyledi. İran'ın resmi ajansı İRNA'da yer alan habere göre, İranlı kamyoncuların Türk polisleri tarafından dövüldüğünü ileri süren Alipur, ülkedeki ilgili bakanlıklardan İran vatandaşların onurunun korunması için gerekli işlemlerde bulunmasını istedi. Gümrüklerde yaşanan sorunun nedeni olarak Türkiye'yi suçlayan Alipur, TIR'ların yakıt depolarının mühürletilmesi uygulamasının Türkiye'nin talebi üzerine yapıldığını ifade etti.

MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI: İRAN VATANDAŞLARININ ONURU KORUNMALI

Parlamentoda konuşan Meclis Başkan Yardımcısı Muhammed Hasan Abutorabi Ferd de İran ve Türkiye arsında yaşanan soruna değinerek İran vatandaşlarının onurunun korunması için Dışişleri Bakanlığı'ndan ciddi adımlar atmasını istedi.

TAHRAN'DAKİ İKİLİ TOPLANTIDAN OLUMLU SONUÇ ÇIKMADI

İran Karayolları Transit ve Sınır Geçişleri Genel Müdürü Muhammed Cevad Atrçiyan, bugün düzenlediği basın toplantısında sorunun çözümü amacıyla iki ülke yetkililerin cumartesi Tahran'da bir araya geldiğini ancak oturumdan olumlu bir sonuç alınmadığını kaydetti. Atrçiyan, Türk TIR'larına mühür uygulamasını önümüzdeki cumartesi gününe kadar askıya aldıklarını söyledi.

Gümrüklerdeki transit geçiş ücretleri konusunda iki ülke arasında yaşanan anlaşmazlık üzerine 1 Aralık'tan itibaren TIR'ların yakıt depolarını mühürletme uygulamasına geçildi. Uygulama, sınır kapılarında uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tır sorunu İran meclisinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN