Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkı yok sayan seçimde yok sayılır

Kavşak projesi için ağaç katliamı yapınca şimşekleri üzerine çeken CHP'li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'a tepkiler sürüyor Salman'a oy verenlerin öfkesi ise daha büyük: Başkan kimseye danışmadan bunu yaptı, halkı yok saydı. Genel seçimde yara alacağız

Giriş Tarihi: 8.12.2014
Halkı yok sayan seçimde yok sayılır

Yalova Tonami Meydanı'nda yapılması planlanan Köprülü Kavşak Projesi için 13'ü palmiye olmak üzere 178 ağacı kestiren CHP'li Belediye Başkanı Vefa Salman'a tepkiler dinmiyor. Ağaç kesiminin kabul edilmez olduğunu ifade eden sivil toplum örgütleri, meslek odası temsilcileri ve vatandaşlar ağaç katliamının son dakikaya kadar halktan gizlendiğini ileri sürerek Salman'a ateş püskürüyor. Yalovalıların Başkan Salman'a yönelttiği ortak soru ise sökülüp başka yere nakledilebilecekken ağaçların neden kesildiği yönünde... Ağaç kesiminin ardından Yalova'ya giden SABAH halkın nabzını tuttu. En çarpıcı açıklama ise CHP Yalova İl Başkanı Özcan Özel'den geldi.

'GENEL SEÇİMDE FATURA AĞIR OLACAK'
Özel,ağaç kesmenin hangi koşulda olursa olsun kabul edilemeyeceğine dile getirerek söze başladı. Özel, "Başkanımızın halka sormadan ağaçları kesmesinden derin üzüntü duydum. Başkanımız, konuyu anlatarak halkı ikna etmeliydi. Sosyal demokrat belediye, bir şeyler yapacağı zaman halkın görüş ve önerilerini dikkate almalı. İl Başkanıyım, benim dahi haberim olmadı" dedi. 42 yıl sonra CHP'ninYalova'da çetin bir mücadele sonunda seçimleri kazandığını anımsatan Özel şöyle konuştu: "30 Mart'ın ardından haziranda yenilenen seçimleri tırnaklarımızla kazıyarak kazandık. Kolay değil 42 yol sonra Yalova'da CHP yerelde iktidar oldu. Kolay olmadı. İki kez sandığa gittik. Seçimi alarak itibar kazandık. Karayolları Bölge Müdürlüğü, belediyeyi hata yapmaya zorladı. Vefa Başkan bunu anlamadı. İl başkanıyım en azından bana demeliydi. Demedi. Genel seçimlerde bunun faturası ağır olacak, yara alacağız."
Yalova Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Kasım Avar da genç ağaçların kesilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Avar, "Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü, Yalova Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Kasım Avar da genç ağaçların kesilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Avar, "Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü, belediyeyi bir yazı ile uyardı. Yazıda, 'Karayolları bir an önce burayı temizleyin kavşak yapımı için ihaleye çıkacağım' diyordu. Karayollarının yazısında ağaçları kesin demiyordu. Bölgeyi temizleyin diyordu" diye konuştu.

'BİZ DE ONU YOK SAYARIZ'
Yalova'da yaşanan ağaç katliamına Bursa'daki çevreciler ve mimarlar da sert tepki gösterdi. Bursa Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Efsun Dindar, yolkavşak yapımı nedeniyle ağaç kesimini hiç bir koşulda kabul etmediklerini belirtti. Dindar, Yalova'nın odanın sorumluluk alanına girdiğini belirterek "Kente bir çivi çakılacaksa bundan haberimiz olmalıydı. Bu büyük bir sorumsuzluk. Yüzyıllık ağaçlar nasıl kesilir? Başka yerlere taşınabilir miydi? Kenttin bileşenlerini yok sayarsanız, seçim döneminde onlar da sizi yok sayar" görüşünü dile getirdi.

SALMAN: KONU KAPANMIŞTIR
Yalova halkının tepkilerini üzerinde toplayan Belediye Başkanı Vefa Salman ise "Bu konuda konuşmuyorum. Bu konu benim için kapanmıştır" diyerek sorularımızı yanıtlamadı. Yalova Kent Konseyi Başkanı emekli Emniyet Müdürü Şükrü Önder, Salman'a destek vererek, "Karayolları gerekli çalışmaları yapmış, vilayete bir yazı yazarak ihaleye çıkacağını belirtmiş. Belediye Başkanı Vefa Salman bizi bilgilendirdi. Şehir içi trafiğinin rahatlaması için başka çaresi yoktu" dedi.

"BAŞKAN'IN VİCDANI RAHAT MI?"
Yalovalılar da ağaç katliamı yapan Başkan Salman'a kızgın. Yalova'da doğup büyüdüğünü ifade eden Şenol Sezer (38) "Yüzde 59'u orman olan Yalova, yeşil bir mabettir. Ağaçlar kesilirse gelecek nesillere ne bırakacağız? Vicdanı rahat mı başkanın? Başka çözümler mutlaka vardır" dedi. Makbule Budak (37) isimli vatandaş ise "Ağaçlar, bazı hayvanların da yaşam alanıydı. Onları da yok etti. Kendisine oy verdim. Başkan, alternatif yaratmalıydı. Acemice bir davranış" diye konuştu. Seçimde Salman için çalıştığını söyleyen tekstil işçisi Bircan Giray (35) da ağaç katliamı konusunda Salman'ın açıklamalarının ikna edici olmadığını söyledi.

SALMAN'A DESTEK VERENLER PİŞMAN
Yalova Platform Sözcüsü Arif Ekim, Vefa Salman'ın Belediye Başkanı seçilmesinde emeği olduğunu ifade etti. Ekim, Salman'ın Yalova halkını temsil etmediğini ileri sürerek şunları söyledi: "Yerel seçim öncesinde gece gündüz Vefa Başkan'a oy istedik ve aldık da. Başkan ne yaptı kenttin hiçbir bileşenine sormadan yüzyıllık ağaçları bir saat içinde kesti. İnsan araştırır, taşınabilecek ağaçları taşır. Küçük ağaçlar ve palmiyelerden ne istedi. Ağaçlar kesildiğinden beri şekerim, tansiyonu çıktı. Delirme noktasındayım. Tamam, o bölgede trafik sıkışıklığı var. Ancak 1.5 yıl sonra İstanbul-İzmir bağlantısı tamamlandığında yoğunluk kısmen azalacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkı yok sayan seçimde yok sayılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN