Haşim Kılıç'tan sonra AYM de normalleşir

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof .Dr. Abdurrahman Eren: "AYM seçim yasasını gündemine alması hukuken yanlıştır. Haşim Kılıç'ın görev süresi Mart'ta doluyor. AYM'nin bu tavrı yakında değişecek, 3 yıl sonra bu konuları hiç konuşmayacağız. Türkiye artık değişti. Hiçbir kurum vesayetçiliği tek başına yürütemez."

Giriş Tarihi: 8.12.2014
Haşim Kılıç'tan sonra AYM de normalleşir
Türkiye önce 12 yıldır vesayetçi sistemin, asker, sivil ve yargıdaki uzantıları ile mücadele ediyor. Bu mücadele sırasında sayısız engellerle karşılaşan AK Parti iktidarı, Gezi provakasyonu ve 17 Aralık operasyonunun ülkeye verdiği zararı tamir etmeye çalışırken şimdi yeni bir vesayet tehtidi ile karşı karşıya kaldı. Anayasa Mahkemesi (AYM), hak ve özgürlüklerin, adil yargılamanın güvence altına alınması amacıyla getirilen bireysel başvuru yolunu, eski alışkanlıklarına, yasamadan rol çalma hevesine, kişisel meselelerine kurban etmek üzere.
Siyasi istikrarsızlık, ülke yönetiminde belirsizlik, ekonomik kriz gibi bütün uyarıları önemsemeden yasa koyucudan rol çalmaya devam eden Anayasa Mahkemesi bu yöntemi önümüzdeki dönemde izlemeye devam edecek mi? Hükümet AYM'ne bireysel başvuruları inceleme yetkisi vererek hata mı etti? Önümüzdeki dönemde yetki yüksek yargıdaki yetki gaspı ile ilgili neler yapılabilir. Bu soruları İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Abdurrahman Eren'e sorduk.

-Yargılama safhasındaki bireysel hukuksuzlukların önlenmesi için yapılan bir düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından suiistimal mi ediliyor? Yasama, Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerini genişletirken hata mı yaptı?
Türkiye'de son on yılda insan hakları alanında önemli reformlar yapıldı. Bu kapsamda, Demokratikleşme süresi, Alevi açılımı, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması, Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Kamu Denetçiliği Kurumu ve bireysel başvuru hakkı getirildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine hakkında en fazla başvuru yapılan ülke konumundayken, bireysel başvuru geldikten sonra şuan beşinci sıraya gerilemiş bulunuyoruz. İç hukukta bireysel başvuru kapsamında, uzun tutukluluk, makul yargıla süresi gibi adil yargılama hakkına yönelik olumlu katkısı olmuştur. Dolayısıyla bireysel başvuru hakkının tanınmış olması doğru adımdı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Haşim Kılıç'tan sonra AYM de normalleşir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN