Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baraj tartışmasından medet ummasınlar

Başbakan Davutoğlu seçimde AK Parti'ye engelleme imkânı olmadığını görenlerin baraj tartışmasından medet umduğunu belirterek "Gitsinler milletten medet umsunlar" dedi

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Baraj tartışmasından medet ummasınlar
Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Polonya'ya hareketinden önce seçim barajı, okullarda Osmanlıca dersi gibi Türkiye'nin sıcak gündem başlıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Davutoğlu şunları söyledi:
BİZ DAVETTE BULUNMUŞTUK: Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'nın yüzde 10 barajı ile ilgili açıklaması önemli ve o açıklamada bu işin teknik bir süreç olduğu vurgulandı. Tabii bu teknik süreçlerin zamanlaması da önemlidir. Biz geçen sene Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığında açık davette bulunduk. Sıfır barajlı dar bölgeye geçelim, yüzde 3-5 barajlı daraltılmış bölgeye. Hiçbir tepki vermeyenler şimdi seçim yaklaşınca AK Parti'yi engelleme imkanı olmadığı da görülünce baraj tartışmalarından medet umuyorlar. Baraj tartışmalarından değil, gitsinler milletten medet umsunlar.
TREN BU RAYDAN ÇIKARILMAYACAK: (Çözüm Süreci) Bazı provokatif çalışmalar olsa bile kesinlikle bu tren bu raydan çıkarılmayacak ama trenin de menzile ulaşması için herkesin üzerine düşeni hiçbir tereddüte mahal bırakmadan yerine getirmesi gerekir.
HER KONU TARTIŞILDI: (Milli Eğitim Şûrası) Öyle hava estirildi ki sanki sadece din dersleri ve Osmanlıca tartışılmış gibi. Her konu tartışıldı. Konuyu böyle bir-iki hassas unsura atfen, sadece bunlar tartışılmış gibi bir intiba vermek, Şûra'ya katılan çok saygın bilim adamlarına, görüş beyan edenlere haksızlıktır.
NEDİR BU OSMANLI ALERJİSİ: CHP Grup Başkanvekilinin bir ifadesi var, 'mezar taşlarını mı okuyacaklar' diye. Evet, mezar taşlarını okuyamayan bir nesil, tarihini bilemez. Kadim Türkçe desek, 19. yüzyıl Türkçesi desek karşı mı çıkacaklar. Osmanlıca'nın seçmeli ders olarak okutulması teklif ediliyor. İsteyen öğrenci seçer, istemeyen öğrenci seçmez. Nedir bu Osmanlı alerjisi, bu tarih alerjisi, nedir bu kültür düşmanlığı anlamak mümkün değil.

POLONYA'YA VİZE SÜRPRİZİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Varşova'da Polonya Başbakanı Ea Kopacz ile bir araya geldi. İki başbakan Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. yılı kapanış etkinliğine de katıldı. Yaptıkları görüşmede Polonya ile vizeleri tamamen kaldırma kararı aldıklarını belirten Davutoğlu, "Bundan sonra her Lehistanlı atalarının geldiği gibi özgürce şehirlerimize gelecek" dedi. Kopacz'dan, AB ülkelerine giden Türk vatandaşlarına uygulanan Schengen vizesinin kaldırılması için destek sözü aldığını da vurgulayan Davutoğlu, "İnanıyoruz ki Türk vatandaşları Polonya'nın da desteği ile Avrupa'da rahatça dolaşır" diye konuştu. Vize jestine Türkçe teşekkür ederek karşılık veren Kopacz'ın "Türkiye'ye giden Polonyalılar çok para bırakacak" sözleri, başta Davutoğlu olmak üzere tüm katılımcıları güldürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baraj tartışmasından medet ummasınlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN