Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eğit-donat mutabakatı tamam'

Giriş Tarihi: 9.12.2014
'Eğit-donat mutabakatı tamam'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB'nin Türkiye'ye, Rusya'ya yönelik yaptırımlarla ilgili herhangi bir talep iletmediğini söyledi. Erdoğan, Suriye için de eğitdonat mutabakatının sağlandığını, ancak uçuşa yasak bölge ve güvenlikli bölge konularında gelişme olmadığını kaydetti. Erdoğan, Papa Francis ve Rusya lideri Putin'in ardından dün de Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite'yi yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırladı. Erdoğan tarafından karşılanan Grybauskaite, tören kıtasını Türkçe "Merhaba asker" diye selamladı. Görüşmelerin ardından Grybauskaite ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, şunları söyledi:
TANAP'I DA GÖRÜŞTÜK: (AB heyetinin Rusya'ya yaptırımlar konusunda talebi oldu mu?) Heyetin benden böyle bir talebi olmadı. Süreci kendileri ile değerlendirdik. Güney Akım yerine ikame edilecek enerji adımı nedir, kendileri ile görüştük. Bu henüz ön mutabakattır. Hukuki bağlayıcılığı olmadığını söyledik. Bu arada TANAP'ı görüştük. Nasıl süratli adımlar atıldığını söyledik.
MUTABAKAT YOKSA, ADIM YOK: (Türkiye'nin, Suriye sorununa ilişkin talepleri) Henüz uçuşa yasak bölge, güvenli bölge konusunda koalisyon güçleri tarafından taahhüt edilen bir durum yok. Eğitdonatta mutabakat var, ancak diğer iki konuda yok. Mutabakat sağlanmadan sağlıklı adım atılması mümkün değil. Burada hava harekâtı ile netice almak mümkün değil, kara harekatı şart. Güvenli bölgenin tesis edilmesi bir defa göçü engelleyecek. 1.6 milyon Türkiye tarafına göç var. Bunların tüm bakım, barınma ve ihtiyaçlarını Türkiye karşılıyor. Eğitdonatın nerede yapıldığı ve yapılacağı ise taraflar ile yapılacak görüşmelerde belirlenmiş durumda. Tam mutabakat sağlandığında bu adım atılacaktır. Bunun altyapısı hazır. Grybauskaite, Erdoğan'la görüşmesinden önce de Anıtkabir'i ziyaret etti.

BAŞ DÖNDÜREN GÖRÜŞME TRAFİĞİ
Diplomasi trafiğinin hız kesmediği Ankara; ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, Avrupa Birliği (AB) heyeti ve Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskatie'nin ardından, İngiltere Başbakanı David Cameron ile İtalya Başbakanı Matteo Renzi'yi ağırlayacak. Türkiye'ye bugün bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek İngiltere Başbakanı Cameron, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelecek. Cameron, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilecek. Görüşmelerde, ikili ilişkiler ve AB'ye katılım müzakerelerinin yanı sıra, Suriye ve Irak'taki durum başta olmak üzere bölgesel konuların ele alınması öngörülüyor. Diplomasi trafiğinin hız kesmediği Ankara'nın diğer konuğu da İtalya Başbakanı Renzi olacak. Renzi, perşembe günü Ankara'ya gelecek. Başkentin ağırlamaya hazırlandığı bir diğer isim de Irak Başbakanı Haydar el-Abadi. Davutoğlu'nun Irak gezisinin ardından ivme kazanan iki ülke ilişkileri Abadi'nin iade-i ziyaretiyle devam edecek.

TATARLAR'DAN HEDİYE GETİRDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite onuruna yemek verdi. Grybauskaite, ülkesinde yaşayan Tatarlar'dan getirdiği hediyeyi Erdoğan'a verdi. Hediyenin, Kaunas'taki 500 yıllık bir caminin kehribardan yapılmış tablosu olduğu kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eğit-donat mutabakatı tamam'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN