Yabancı savaşçılara karşı ortak mücadele

Giriş Tarihi: 10.12.2014
Yabancı savaşçılara karşı ortak mücadele

Ankara'da bir araya gelen Davutoğlu ile Cameron, Türkiye ve İngiltere'nin, Suriye'ye gitmek isteyen yabancı savaşçılarla ortak mücadelede kararlı olduklarını vurguladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere Başbakanı David Cameron'u ağırladı. İki başbakanın ortak basın toplantısında yabancı savaşçılara karşı ortak mücadele kararını dile getirmeleri dikkat çekti. Davutoğlu, Türkiye'nin yabancı savaşçılara karşı tutumunun açık ve net olduğunu bir kez daha yineledi. Davutoğlu ve Cameron dün akşam gerçekleştirilen baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından kameraların karşısına geçti. Terör, IŞİD ile mücadele ve istihbarat alanında işbirliğine ilişkin görüşlerin dile getirildiği toplantıda, Davutoğlu şunları söyledi:

YABANCI SAVAŞÇILAR:
Yabancı savaşçılara karşı tutumumuz açık ve nettir. Yabancı savaşçılar, bütün uluslararası toplum için ve bulundukları ülkeler için, topraklar ve komşu ülkeler için de bir tehdittir. Türkiye hiçbir zaman yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden geçişine ya da Suriye'deki varlıklarına müsamaha göstermemiştir, göstermeyecektir. Bunun net olarak bilinmesini isterim.

İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ:
IŞİD'in tarihini, 10 yıllık geçmişini inceleyenler bilir ki IŞİD Irak'ta doğmuştur ve hiçbir IŞİD lideri Türkiye sınırından geçmemiştir. Bu konuda her türlü işbirliğine açığız, ama haksız suçlamalara da izin vermeyeceğiz. Biz kimin elinde ne delil varsa her türlü işbirliğine hazırız. Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını kimse tartışamaz.

HİÇ DERS ALINMAMIŞ:
(HDP Genel Başkanı) Demirtaş'ın gazetelerde yer alan açıklamalarına baktığımızda bu gazetenin hangisinin manşetinde olduğunun da dikkatini çekiyorum. Hangi gazete manşete çektiyse birlikte hareket ediyorlar. Açıklamada diyor ki; İç Güvenlik reformu yasalaşırsa sokaklara çıkacağız ve molotof yasaklanamaz... Demek ki hiç ders alınamamış, bu talep bize Batı'dan gelmedi Doğu'dan Güneydoğu'dan geldi. Bu baskılar karşısında malını canını kaybedenlerden geldi.

BİR UYARI DAHA:
Tekrar uyarıyorum kendisini, bu çağrılar devam ederse bunun sorumlusu, dökülecek tek damla kanın sorumlusu Sayın Demirtaş'tır. Bu çağrılarını derhal durdurmalı. Türkiye'de herkes istediği toplantıyı ve gösteriyi yapma hakkına sahiptir. Ne kadar insanla toplanırlarsa onların güvenliğini sağlamak da bizim görevimizdir ama molotofkokteyli kullanan birisi, kesinlikle 'ben barışçıl gösteri yapıyorum' iddiasında bulunamaz. Kamu düzeni olmadığı yerde çözüm süreci yürümez. Çözüm süreci, eğer kamu düzeni ihmal edilirse bundan en çok da demokratik bir siyasi parti olma iddiasındaki HDP olumsuz etkilenir.

'PASAPORTLARINA EL KOYABİLİRİZ'
İngiltere Başbakanı David Cameron dün çalışma ziyareti kapsamında Türkiye'ye geldi. Davutoğlu ile düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye'nin Suriye tezlerine destek veren Cameron, yabancı savaşçılara karşı alacakları önlemi açıkladı. Cameron, "Yabancı savaşçılarla ilgili İngiltere'de bir mevzuat kabul etmek üzereyiz. Kişilerin bu tür çatışmalara katılmak üzere seyahat etmeleri üzerine pasaportlarına el koyabiliyoruz. Sayın Başbakan Davutoğlu ile de bu konuları görüştük. Suriye'de bütün halkları temsil edecek bir hükümetin oluşmasını istiyoruz. Daha güvenli bir dünya görmek isteyenler aşırı uçların ortadan kaldırılmasını istiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı savaşçılara karşı ortak mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN