Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm masasında 'özerklik' yer almıyor

İmralı heyetindeki Sırrı Süreyya Önder'in açıklamalarıyla ilgili tartışmalara Akdoğan 'Özerklik konuşulmadı' diyerek son verdi. Önder de böyle bir başlığın olmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Çözüm masasında 'özerklik' yer almıyor
Çözüm sürecine yönelik trafik sürerken, HDP'li Sırrı Süreyya Önder'in, "demokratik müzakerelerde özerklik de var" sözleriyle başlayan tartışma gündeme damgasını vurdu. HDP'li Önder, önceki gün Meclis'te bir grup basın mensubu ile sohbetinde çözüm sürecinin demokratik müzakere bölümünde özerkliğin de konuşulacağını ifade etti. Önder'in bu sözleri kamuoyuna İmralı taslağı ve hükümetle görüşmelerde özerkliğin tartışıldığı şeklinde yansıdı. Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "HDP'lilerle görüşmede Sürecin genel değerlendirmesi yapılmış; özerklik, genel af, İmralı'nın taslağı gibi konular kesinlikle konuşulmamıştır. Süreçte farklı görüşler, teklifler, düşünceler olsa da önemli olan Sürecin üzerinde yürüyeceği temel zemin ve anlaşılan çerçevedir. AK Parti iktidarı toplumun kabulünü, rızasını, güvenini ve desteğini rehber edinen anlayışla süreci sonuca ulaştıracaktır" dedi.

ALA: YAZIK EDERİZ
İçişleri Bakanı Efkan Ala da gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken "Kavramlara sadece kendi düşüncelerimizi yükleyerek oradan çözüm sürecini baltalama nedeni çıkarma çabasını reddediyorum. Bununla bu millete yazık ederiz" ifadelerini kullandı. HDP Milletvekili Önder de İmralı'nın hazırladığı taslakta özerklik diye bir başlığın olmadığını belirterek, yerel idarelerin demokratikleşmesi, kaynakların çoğaltılması gibi içeriklerin bulunduğunu söyledi.

KCK: SÜREÇ CİDDİ BİR ŞANS
KCK yönetimi yazılı açıklama yaparak, İmralı taslağını görüş birliği ile kabul ettiklerini belirtti, Öcalan'la doğrudan ilişki kurulabilecek bir sistem yaratılmasını istedi. Açıklamada, "Çözüm projesi ciddi bir şanstır. Taslağın eylem planının günü gününe uygulanması önemli, gerekli görülmektedir" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm masasında 'özerklik' yer almıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN