'Tehlike uzak demeyin bir gün ailemize gelebilir'

Emniyetin narkotik birimini hizmete açan Davutoğlu, uyuşturucuyla mücadelede toplumun bütün kesimlerini göreve çağırdı. Davutoğlu "Bize uzak görünen o tehlike bir gün ailemize gelebilir" dedi

Giriş Tarihi: 12.12.2014
'Tehlike uzak demeyin bir gün ailemize gelebilir'
Uyuşturucu ile mücadelede görev alacak Narkotimler göreve başladı. Uyuşturucu ile mücadelede toplumun bütün kesimlerini göreve çağıran Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Toplumsal duyarlılık anlamında tüm sanatçılarımıza, siyasilerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Hep beraber Narkotimlerimize destek olalım, gelecek nesilleri korumak için seferber olalım. Bize uzak görünen o tehlike bir gün ailemize gelebilir" dedi. Başbakan Davutoğlu, Polis Akademisi'nde gerçekleştirilen Narkotim Projesi göreve başlama töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
11 PİLOT İL: 8 bakanlığımızın koordinasyonunda eylem planı çıkardık. Üç aşamalı önleyici aşama. Birinci aşama koruyucu aşama, toplumsal duyarlılığının artırılması, ikinci önleyici aşama uyuşturucu tacirlerinin, ki bunun mağduru olan öğrencilerimize engelleyici tedbirlerin oluşturulması, üçüncü de rehabilitasyon. Bu meselenin yaygınlaşmadan önünü almaktır. Bu sebeple organizasyonel yapıya da gittik. Geçtiğimiz günlerde topladığımız Uyuşturucu Mücadele Şurası'yla konuyla ilgili bilim adamlarımızı, sanatkarlarımızı biraraya getirdik. 3 yılda bunu tekrar edeceğiz inşallah. Uyuşturucu ile Mücadelede İzleme Komitesi kurulacak. Teknik düzeyde yürütülecek koordinasyon, 81 ilde il koordinasyon merkezleri kurulacak. Narkotimler kurulması kararı alınmıştı, 11 ilimizde narkotimlerimiz vazifelerine bugün başlayacaklar. Yürüteceğiniz görevde mahallere, sokaklara, okul çevrelerine alanda mutlak şekilde yürüteceğiniz görev ulvi ve ahlaki bir görevdir.
DESTEK OLALIM: İkinci husus, gençlerimiz size emanettir. Gençlerimize yaklaşırken, mağdur olması muhtemel gençlerimizle sadece muhabbet ilişkisi kurun, onlara kendi evlatlarınız olarak bakın. Onların korunması için alandasınız. Hedef, bu zalimlerin, bu çetelerin hedef edindiği gençler için sizler kuşatıcı bir merhametin kaynağı olmalısınız. Sizler de gençlerinizi korunması gereken kardeşler olarak göreceksiniz. Bu anlamda gençlere göstereceğiniz tebessüm, onlara göstereceğiniz muhabbet, onların daha zor şartlarda bir suç kaynağı olarak karşınıza çıkmasını önleyecek yegane tedbirdir. Üçüncüsü de uyuşturucu tacirlerine aynı ölçüde kararlılıkla, güçlü mücadele iradesiyle yaklaşacaksınız. Her bir uyuşturucu çetesi bizim için terör suçuyla eşdeğer cürüm işlemektedir. Sizlere güvenimiz sonsuzdur. Narkotimlerimiz içinde psikologlarımız olacak. Gençlerimizi koruma altına alacağız. Buradan toplumsal duyarlılık anlamında tüm sanatçılarımıza, siyasilerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Hep beraber Narkotimlerimize destek olalım, gelecek nesilleri korumak için seferber olalım. Bize uzak görünen o tehlike bir gün ailemize gelebilir. Narkotimlerimize bu ulvi görevde başarılar diliyorum.

PSİKOLOG VE SOSYOLOG DESTEKLİ
Nüfusu yoğun 11 ilde, 1000 personelle göreve başlayacak olan Narkotimlerin görev yapacakları pilot iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Mersin, Antalya, Konya, Diyarbakır, Samsun ile Erzurum olarak belirlendi. 2015 yılı sonunda ise, Narkotimler, 81 il ve 28 riskli ilçede 3250 personelle görev yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tehlike uzak demeyin bir gün ailemize gelebilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN