Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mağdur 'nın başına 'sanık' başkan

’yı zarara uğrattığı için görevden alınan F.A., yargılanırken Kılıçdaroğlu tarafından eski görevine getirilmiş.

Giriş Tarihi: 13.12.2014 11:05
Mağdur SSK'nın başına 'sanık' başkan
Böylelikle 6 milyar lira talep edilen F.A., zarara uğrattığı 'ya sanık sıfatı ile yönetici olmuş. Genel Müdürlük yaptığı dönem siyasette sıkça tartışılan CHP Genel Başkanı 'nun "mağdur" SSK'ya "sanık" yönetici atadığı ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü döneminde, kurumu zarara uğratmaktan ceza mahkemesinde yargılanan, ayrıca SSK ile arasında hukuk davası bulunan F.A, SSK Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'na getirildi. Mahkeme kayıtları ve Teftiş Kurulu raporlarına göre, SSK 1990 yılında 'K' firmasıyla bir anlaşma yaptı. Ancak firma işi tamamlamadı ve yarım bıraktı. Buna rağmen, kurumun Bilgi İşlem Dairesi Başkanı olan F.A kusurlu firma hakkında gerekli işlemleri yapmadı. Firmaya yapılan ödemeler devam etti. Olay, 1997'de gerçekleştirilen bir teftişle ortaya çıktı. Kurumun Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Konuk'un hazırladığı ve dönemin SSK Genel Müdürü Ekrem Önal'ın "olur" verdiği raporda, F.A'ya ağır suçlamalar yöneltildi: "SSK'nın yapılmayan işleri için firmaya 1 milyar 619 milyon lira fuzuli ödemeye sebebiyet vermek. Sözleşmeyle belirlenmiş 4 milyar 536 milyon lira tutarındaki gecikme cezasını firmadan talep etmemek ve SSK'yı zarara uğratmak."

Mağdur SSK'ya 'sanık' başkan


F.A, SSK'da 1,5 trilyonluk bilgisayar ihalesi hazırlığı yapılırken yeniden Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'na getirildi. Ve devam eden davalarda "sanık" olan F.A, aynı davanın mağduru SSK'nın başına yönetici oldu. SSK Personel Yönetmeliği'ne göre 2 yıllık zaman aşımı süresi dolduğu için de F.A'ya "Devlet Memurluğundan Çıkarma" cezası verilemedi.

F.A. YARGI ÖNÜNDE

Olayın ortaya çıkması üzerine F.A, 24 Şubat 1997 tarihinde kurumdaki görevinden alındı, hakkında ceza ve hukuk davaları açıldı. F.A, Ankara Cumhuriyet Savcısı Yaşar Hacıoğlu'nun hazırladığı 18 Temmuz 1997 tarihli iddianameyle Ankara 21'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görevi kötüye kullanmak suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmaya başlandı. Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü, ayrıca 1997 Aralık ayında Asliye Ticaret Mahkemesi'ne F.A hakkında "kurumu zarara uğrattığı" gerekçesiyle dönemin parasal değeri üzerinden 6 milyar 156 milyon lira tutarında alacak davası açtı. Eski Daire Başkanı'ndan yapılan haksız ödemeler ve cezai şartlarla ilgili işlem yapmaması sebebiyle bu para faiziyle birlikte geri istendi.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağdur SSK'nın başına 'sanık' başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN