Milletvekillerine yeni haklar mı gelecek?

Milletvekillerine yeni haklar getiren teklif, yeniden gündeme taşındı. Düzenleme yasalaşırsa milletvekilleri ömür boyu kırmızı pasaport taşıyabilecek ve trafikte geçiş üstünlüğü hakkına sahip olabilecek.

Giriş Tarihi: 13.12.2014 20:33 Güncelleme Tarihi: 13.12.2014 20:38
Milletvekillerine yeni haklar mı gelecek?
- Milletvekilleri yasa teklifi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamalarla yeniden gündeme geldi.

Türk Parlamenterler Birliği'nin girişimiyle hazırlanan teklif, milletvekilerine protokol sırasından, trafikte geçiş üstünlüğüne yeni haklar getiriyor.

Teklifte, millevtekillerinin resmi ziyaret ve programlarında kullandığı araçların, trafikte itfaiye , ambulans ve polis araçları gibi geçiş üstünlüğünden yararlanmasını öngörüyor.

Milletvekillerinin protokol sırasının değiştirilmesi de maddeler arasında yer alıyor. Teklife göre milletvekilleri protokolde kuvvet komutanlarından sonra yer alacak. İl protokol listelerinde de validen sonra gelecek.

Emekli olan milletvekilleri için de yeni haklar öngörülüyor. Buna göre eski milletvekilleri, mevcut milletvekillerinin haklarından faydalanacak. Eski ve mevcut milletvekilleriyle eş ve çocukları diplomatik pasaport alabilecek.

Teklif, millevtekillerine ödenen telefon parasının, nakit olarak aktarabilmesine de imkan tanıyor.

Düzenlemenin şu anki halinde, milletvekili maaşlarının artırılmasına ilişkin bir madde bulunmuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milletvekillerine yeni haklar mı gelecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN