Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu medeniyette ikilik olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şeb-i Arus töreninde sevgi, barış ve birlik mesajları verdi: Köklerimiz sağlam ruhlarımız tektir. Sevdamız milletin selametini garanti altına almaktır

Giriş Tarihi: 14.12.2014
Bu medeniyette ikilik olmaz
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ve İşadamı Muhittin Palazoğlu'nun organizasyonuyla bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Mevlana'nın Vuslat Gecesi Şeb-i Arus Töreni, dün akşam Ataköy Sinan Erdem Spor salonunda yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve kızı Esra Albayrak ile birlikte katıldı. Tezahürat ve alkışlarla karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada "Köklerimiz sağlam, ruhlarımız tek. Bizler bu topraklara payanda ile değil, köklerimizle bağlıyız. Bizim sevdamız, bizim kavgamız, bu milletin selametini garanti altına almak, ecdadımızın emanetini gelecek nesillere teslim etmektir" dedi. Erdoğan şöyle devam etti:
MEVLANA'NIN BÜYÜK PAYI VAR: Bu topraklardaki, kardeşlik, sevgi ve şefkatin kurulmasında, bu medeniyetin inşa edilmesinde, yeşertilmesinde ve bugünlere kadar gelmesinde hiç kuşkusuz Mevlana'nın eserlerinin büyük payı var. Yunus Emre'lerin, İbni Arabilerin, Hacı Bayram-ı Velilerin, Mevlanaların açtığı yolda önce insan, önce millet diyebilmeyi başarmış, kardeşliği, sevgiyi, barışı her türlü maddi değerin üzerine çıkarabilmiş bir milletiz.
FİTNEYİ, FESADI SİLİP ATMIŞ: Mevlana'nın hikmetli sözleri, irfanla yoğrulmuş öğütleri fitneyi, fesadı, hasedi silip atmış, bir büyük kardeşlik iklimini kurmuştur. Bu medeniyette ikilik olmaz, yalnız birlik vardır. Bu medeniyette aşk vardır, dostluk vardır, muhabbet vardır. Bu medeniyet kulun değil, Hakk'ın, hakikatin üstün tutulduğu bir medeniyettir. Bizler bugünlere fanilerin değil, baki olanın peşinde koştuğumuz, geçici olanı değil ebedi olanı aradığımız için, iyi niyetimiz, halisane çabamız sayesinde hamdolsun bugünlere gelebildik.
DERTLİYİZ, HEM DE ÇOK DERTLİYİZ: Bizim sevdamız, bizim aşkımız, bizim kavgamız bu milletin, bu toprakların selametini garanti altına almak, ecdadımızın emanetini sağ salim gelecek nesillere teslim etmektir. Evet, dertliyiz. Hem de çok dertliyiz. Derdimizi de hamdolsun seviyoruz. Mevlana'nın dediği gibi; "Derdimi seviyorum. Biliyorum ki derdimi veren de beni seviyor. Seven, sevdiğinin nazını çekiyor. Sevilen çekmesin de neylesin?
İMTİHANLARI MUHABBETLE GEÇECEĞİZ: Aynen Mevlevi dervişleri gibi, biz bu dünyanın peşinde değiliz, ukbanın derdindeyiz. Fani olan bu dünyada baki olan yalnızca muhabbettir. Dünya hayatında imtihan eksik olmaz. İmtihanları evet, aşkla, muhabbetle geçeceğiz. Muhabbet nedir biliyor musunuz sevgili kardeşlerim; evet muhabbet konuşmak, sohbet etmek değildir. Muhabbet karşılıklı olarak birbirini güzel görmektir. Diyor ki Mevlana;"İkili bilme, ikilikten bahsetme. Kul, efendisinde yok olmuş, bil! Gözünü ve gönlünü topraktan arıt. Kıble birdir! İki olmaz o, bil!"

BİNGÖL'E ALKIŞ
Törende sanatçı Yavuz Bingöl de Mevlana'nın "Etme" şiirini okudu. "Hayatım boyunca barışın, sevginin, kardeşliğin dışında hiçbir amaç gütmedim" diyen Bingöl'ün sözleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alkışlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu medeniyette ikilik olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN