ve Aysel Tuğluk HDP'ye geçiyor!

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP’ye üye oldukları gerekçesiyle 5 yıl siyaset yasağı getirilen ve Aysel Tuğluk yasağın sona ermesiyle HDP’ye geçme kararı aldı.

Giriş Tarihi: 17.12.2014 09:38 Güncelleme Tarihi: 17.12.2014 11:04
Leyla Zana ve Aysel Tuğluk HDP'ye geçiyor!

Demokratik Toplum Kongresi'nin 11 Aralık 2009 tarihinde Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasıyla 37 kişiye 5 yıl siyaset yasağı getirilmişti. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili ile Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un 5 yıllık siyaset yasağı sona erdi.

Yasağın kalkmasıyla birlikte Tuğluk ve Zana HDP'ye geçme kararı aldı. STAR'a konuşan Tuğluk, "Bir demokrasi ayıbı sona erdi" dedi. Parti kapatmalar ve siyasi yasakların bundan sonra olmamasını umut ettiklerini belirten Tuğluk, "Siyasi yasak kararı, ciddi bir hak ihlalidir. Herkesin siyaset yapma hakkı vardır. Yasalarla halk iradesine müdahale edilmesi antidemokratiktir" diye konuştu.

DEMOKRASİYE DARBE VURULMAYA ÇALIŞILDI

Engellemelere rağmen siyasi olarak mücadeleye devam ettiklerini anlatan Tuğluk, şunları söyledi:

"Demokratik siyasette ısrar ettik, Kürt sorunun demokratik siyasal yollarla çözüleceğine inandığımız için demokrasiden vazgeçmedik. Halk bize bir temsiliyet verdi fakat, maalesef bu halkın iradesine saygı gösterilmedi. Halkın iradesi yok sayıldı. Yasaklara rağmen halkı temsil etmeye çalıştık. Halk, bağımsız milletvekilleri olarak bizi meclise gönderdi. Türkiye'nin demokratik siyasal alanlarının genişletilmesi gerekirken bu hakkın kısıtlanması kırılmalara yol açtı ve bu şekilde demokrasiye darbe vurulmaya çalışıldı"

HDP'YE GEÇMEK İÇİN MÜRACAATTA BULUNACAĞIZ

Leyla Zana ile birlikte HDP'ye geçeceklerini söyleyen Tuğluk, "Yasal engel dolayısıyla HDP içinde siyasi çalışmalarımızı yapamıyorduk, bundan sonra HDP çatısında çalışacağız. Orada siyaset yapmaya devam edeceğiz. HDP'ye geçmek için en kısa sürede müracaatta bulunacağız" dedi.

Çözüm sürecine de değinen Tuğluk, "Kürt sorunun barışçıl yollarla çözümüne destek veriyoruz. Siyaset yasağının kalkması da buna olumlu katkı sunar. Siyaset yapma hakkı güvence altına alınmalıdır. Bundan sonra bu yanlışlar olmamalıdır" şeklinde konuştu.

Tuğluk ve Zana'nın HDP'ye geçmesiyle HDP'nin meclisteki sandalye sayısı artacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leyla Zana ve Aysel Tuğluk HDP'ye geçiyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN