'Yargı Gülen için gereğini yapar'

Giriş Tarihi: 17.12.2014
'Yargı Gülen için gereğini yapar'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Paralel Yapı'nın lideri Fethullah Gülen için kırmızı bülten çıkarılıp çıkarılmayacağı sorusuna "Gülen'le ilgili soruşturma neyi gerektiriyorsa mutlaka yargı onun gereğini yapacak" yanıtını verdi. Davutoğlu, Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Dubet ile düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
YORUMLAR HAKSIZ: İçeride ve dışarıda haksız yorumlar yapılıyor. Tamamıyla mağdur olan bir grup adına bir vatandaşın yaptığı şikâyetle başlayan bir süreç var. Dün başlayan yargı süreci hükümetimizle ilgili değil. İnsan hakları ihlali bakımından dönüm noktası olacak bir davadan bahsediyoruz.
BASINLA İLGİLİ DEĞİL: Süreç basın özgürlüğü ile alakalı değildir. Vatandaşlarımızın insan hakları ihlali bağlamında mağdur olan vatandaşların atılan adımlar da basın özgürlüğü alanına çekilmeye çalışılmaktadır. Yapılması gereken ne ise yapılacaktır.
AB'YE YANIT: AB'nin açıklamalar var; soruşturma yürütülürken açıklama yapılması hukuk devleti mantığı ile örtüşen açıklamalar değil. Kimse hukuk devletinden daha hesap veremez değildir. Gazeteci ya da başka bir meslek olması, suçun gereğini yapılmamasını gerektirmez. Hükümete dönük olarak en ağır ithamlar, hakaretlerde bulunuldu. Basına kısıtlama mı getirildi?
KARARLILIĞIMIZ KESİN: Fethullah Gülen'le ilgili de soruşturma neyi gerektiriyorsa mutlaka yargı onun gereğini yapacak. Bizim, buradan şu veya bu yorumda bulunmamız doğru değil. Ancak yargı süreci içinde bir talep söz konusu olursa kırmızı bülten ve diğerleri, herhangi bir suç söz konusu olduğunda hangi işlem yapılıyor ise hiçbir ayrım gözetmeden eşit durumdaki bir vatandaşa ne uygulama yapılırsa o yapılır. Bu konuda da kararlılığımız kesindir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yargı Gülen için gereğini yapar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN