Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan 7 maddelik dönüşüm paketi ve eylem planı açıklaması

Giriş Tarihi: 18.12.2014 10:39 Güncelleme Tarihi: 18.12.2014 13:04
Davutoğlu'ndan 7 maddelik dönüşüm paketi ve eylem planı açıklaması

Ankara'da bulunan , bugün düzenlediği basın toplantısı ile merakla beklenen dev 7 maddelik dönüşüm ve eylem paketini açıkladı.

, ekonomi kurmaylarıyla bugün kamuoyuna 7 maddelik dev bir dönüşüm paketini açıkladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da açıklamalarda bulunduğu paketin içeriğini Başbakan Ahmet Davutoğlu madde madde açıkladı.

İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamaları ve 7 maddelik dönüşüm paketi:

Başbakan Davutoğlu yaptığı açıklamada ' İş dünyamız yapısal dönüşüm programına göre hareket etmeli. Rasyonel soğukkanlı kriz yönetimi mantığı ile bu krizi piyasalara hissettirmeden yönetebilmek açısından büyük bir sınavdan geçiyoruz. 2008'den bu yana bütün dünya kriz yönetimi ile meşgul. Bu dönüşüm programlarının hesap edilebilirlik ilkesi önemlidir. İlan ettiğimiz eylemlerin uygulamalarında 3-4 aylık periyotlarla sizlerle paylaşacağız. Öngörülebilirlik dünyanın şuanda en büyük önem verdiği husus. Türkiye siyasi istikrarla desteklenmiş bir öngörülebilirlik kapasitesini sürdürüyor. Bu da büyük bir önem taşıyor. Ekonomimiz son 20 çeyrekte üst üste büyüdü. Ortalamamız dünya ortalamasının çok üzerindedir. Son büyüme düşük oldu ama yine de genel olarak takdir gören bir performanstır. Büyümenin ihracata dayalı olması önemlidir. Bu kompozisyon aslında büyümenin sürdürülmesi açısından büyük bir işarettir.

PETROLDEKİ DÜŞÜŞ OLUMLU YANSIYACAK

Bütçe görüşmeleri sürüyor. Yönetim bütçe açığı GSYH üzerinde baskı uygulamadığı gibi düşüşü önemli bir parametredir. AB tanımlı borç stoku milli gelire göre gerilemiştir. Bu da dünya Avrupa standartlarında çok önemli bir göstergedir. Ekonomi göstergemizin iç uyumu da önem taşıyor. Son dönemde önemli bir komite olarak Finansal Ekonomi Komitesi bu seyri yakından takibe dönük. Kamu özel sektör ilişkisi her zamankinden çok daha fazla, daha iletişime yoğun devam ediyor. Petrol fiyatlarındaki hızlı düşüş ve muhtemel etkilerini de göz önüne alıyoruz. AK Parti iktidarı öncesinde petrol fiyatları 20 dolar civarındaydı. Petrol fiyatlarında tekrar geri dönüş ülkemize olumlu etki yapacaktır. Bu düşüşü biz tüketicimize yansıtıyoruz. Çok ciddi pompa fiyatlarında düşmeler oldu. Ama kesinlikle bir gevşeme disiplinden kopuş söz konusu olmayacak. 2015 Yılı için petrol fiyatları hangi düzeyde olacağını göz önüne olarak alternatif modellemelerle olabilecek her hangi bir iniş çıkışa anında refleks verebilmek için yoğun bir çaba içindeyiz. dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasının ardından kamuoyunun merakla beklediği 7 maddelik dönüşüm ve eylem paketini açıkladı. İşte o maddeler;
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan 7 maddelik dönüşüm paketi ve eylem planı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN