Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nda ilk kez ifade verdi!

Giriş Tarihi: 19.12.2014 09:51 Güncelleme Tarihi: 19.12.2014 12:47
Tansu Çiller 28 Şubat davasında ilk kez ifade verdi!

Eski Başbakan , nda “müşteki" sıfatıyla ifade verdi. Çiller: "28 Şubat bir darbedir. Geleneksel bir darbe gibi olmayabilir ama bu darbedir. Klasik anlamda bir darbe olmasa da özde bir darbedir" dedi.

, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kapsamında talimatla 'şikayetçi' sıfatıyla ifade vermek üzere, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sabah saat 09.30'da geldi. Çiller, protokol "A" kapısından giriş yaptı. Çiller ve avukatı Salih Çelen ardından mahkeme salonunun bulunduğu 1. kata çıktı. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen talimat duruşmasına tutuksuz sanık 1. Ordu Eski Komutanı Çetin Doğan, bazı sanık avukatları da katıldı.

Tansu Çiller kimlik tespitinin ardından avukatı aracılığıyla mahkemeye 3 sayfadan oluşan ifade dilekçesi sundu. Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, Çiller'e bazı sorular sormak istediğini belirtti. Bunun üzerine söz alan Çiller, soruların yazılı olması halinde yazılı olarak avukatı tarafından cevap verileceğini belirtti. Çetin Doğan'ın avukatı sorulan sorulara bu şekilde cevap vermenin ceza usül muhakemelerine aykırı olduğunu savundu.

"BU KLASİK ANLAMDA BİR DARBE OLMASA DA ÖZDE BİR DARBEDİR"

Bunun üzerine söz alan Tansu Çiller, "28 Şubat döneminde iddia edilen darbe, tam anlamıyla bir darbedir. Bu bir kesit değil, süreçtir. Bu klasik anlamda bir darbe olmasa da özde bir darbedir. Çünkü milli iradeyle meclise yollanmış bir çoğunluk bir başka iradeye teslim edilen bir süreçte milli iradenin meclise yolladığı temsilcilerinin elinden alınmış, bir başka azınlığa milletin iradesi teslim edilmiştir" diye konuştu.

Sanık avukatları Çiller'in verdiği dilekçede sormak istedikleri konunun yeteri kadar açıklanmadığını belirterek sorulara doğrudan cevap vermesini istedi. Ancak Çiller'in avukatı ısrarla soruların yazılı olarak sunulması halinde yine bütün sorulara detaylı olarak cevaplandıracaklarını belirtti. Ardından söz alan Çetin Doğan da Tansu Çiller ve avukatının 'yazılı cevap vereceğiz' demesine rağmen sorularının tutanağa geçmesini istedi.

Doğan, Tansu Çiller'e 8 soru sordu. Ancak Çiller'in avukatı ise "Biz bu sorulara asıl davanın görüldüğü Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde cevap vereceğiz" dedi.

Mağdur ve avukatı tarafından soruların yazılı olarak sorulması halinde yazılı olarak cevap verileceğinin belirtildiğinin anlaşıldığını belirten heyet, bu hususun davanın görüldüğü Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilmesine karar verdi. Tansu Çiller'in yazılı beyanı ve tutanağın bir örneği Ankara'daki mahkemeye gönderildi.

ÇİLLER, ÖNCEKİ İKİ DURUŞMAYA KATILAMAMIŞTI

Duruşmada "mağdur müşteki" olarak ifade vermesi beklenen Çiller daha önce ifade vermesi için çağrıldığı 3 duruşmaya, mazeret bildirerek katılmamıştı.

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandıkları davaya bakan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın mağdurları arasındaki Çiller'in dinlenilmesine karar vermişti. Mahkeme, Çiller'in ikametgahı İstanbul olduğundan "mağdur" sıfatıyla dinlenilmesi için İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tansu Çiller 28 Şubat davasında ilk kez ifade verdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN