Davutoğlu: Cumhurbaşkanıyla aramıza fitne sokmaya çalıştılar

Başbakan Davutoğlu, "CHP 4 dakika ülke yönetiminde bulunsa birbirleriyle mücadele etmekten milletin yüzüne bakamaz. Daha siz Şişli'yi bile idare edemiyorsunuz" dedi.

Giriş Tarihi: 20.12.2014 12:50 Güncelleme Tarihi: 20.12.2014 14:39
Davutoğlu: Cumhurbaşkanıyla aramıza fitne sokmaya çalıştılar
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Rize 5. Olağan İl Kongresi'nde partililere hitap etti.

Rize'nin insanlarının her zaman başını dik tuttuğunu, bunun en güzel örneğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Nasıl Rize'nin dağları, Karadeniz'in dalgaları hiçbir güç karşısında eğilmemişse, durmamışsa biz de bu yolda hiçbir güç karşısında eğilmeyiz, durmayız inşallah" diye konuştu.

Rize'nin ilçelerini tek tek sayarak, vatandaşlara selam gönderen Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız ne kadar Rizeliyse o kadar da Konyalıdır. Ben de ne kadar Konyalıysam o kadar da Rizeliyim inşallah" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, Rize'nin AK Parti için her zaman baş taçı olduğunu, Rize'nin de AK Parti'ye her zaman en yüksek desteği verdiğini, haziran ayında yapılacak seçimlerde de Rize'den yine rekor beklediklerini dile getiren Davutoğlu, Rizelilerin, AK Parti'nin siyaset sahnesinde yaşadığı zorlukları, engellemeleri en iyi bilenlerden olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkanlığı görevini, Erdoğan'dan devraldığında gözünün önüne Erdoğan'ı Pınarhisar cezaevinde ziyaret ettiği günün geldiğini anlatan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Allah şahit ki ne o ne de ben yıllar sonra bir büyük emaneti birbirimize tevdi edeceğimizi düşünmemiştik. Ama o hapishanenin görüşme odasından, o emaneti birbirine tevdi eden ve o emaneti taşıma kararlılığını gösteren iki kardeş, iki dava arkadaşı çıktı. Allah'a hamd-ü senalar olsun. Pınarhisar'da o görüşmemizde, dışarıda yazılan şuydu: 'Muhtar bile olamaz'. Onların muhtar bile olamaz dediği yiğit adam Cumhurbaşkanı oldu mu? Demek ki milletin kararını manşetler vermiyor, demek ki birileri perde arkasında toplantılar yaparak, kumpaslar yaparak kaderi belirleyemiyor. 'Kaderin üstünde kader var' diye inanan bizler kaderimizi Rabbimize, geleceğimizi milletimize emanet ettik."

AK Parti'nin kuruluşu ve iktidara gelme sürecinde yaşananları anlatan Davutoğlu, tüm engellemelere, yasaklamalara rağmen AK Parti'nin başarıyla yoluna devam ettiğini, kendisinin de yaklaşık 7 yıl başdanışman olarak Erdoğan ile tüm süreçleri yaşadığını dile getirdi.

Davutoğlu, AK Parti'nin girdiği seçimlerde aldığı başarıları hatırlatarak, milletten başka hiçbir güç odağının AK Parti'nin çalışmalarını engelleyemeyeceğini belirtti. Davutoğlu, şöyle devam etti:

"2011 seçimlerinden sonra engelleyemedikleri hareketi başka provokasyonlarla engellemeye çalışıyorlar. Gezi provokasyonları… 8-10 ağacın bir yerden bir yere taşınması için ülkeyi kaosa sürükleyen o provokatörler, Yalova'da asırlık çınarlar kesildiğinde seslerini çıkarabildiler mi? Çünkü mesele, tam da onların dediği gibi, ağaç meselesi değildi. Mesele milletten güç alan bir iktidara darbe yapma, milletten güç alan bir hükümeti bulunduğu makamdan uzaklaştırma çabasıydı. Engelleyebildiler mi, hedeflerine ulaşabildiler mi? Ulaşamadılar. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız ve AK Parti kadrolarının arkasında sadece millet vardı. Sadece Allah'a ve millete güvenerek yola çıkmıştı.

Gezi olaylarında başarılı olamayınca 17 Aralık ve 25 Aralık provokasyonları başladı. Bu sefer başka bir maskeyle, dini görünüm altında olan bir paralel çeteyle bu işe yeltendiler. Bu çete üzerinden halkın iradesiyle iş başına gelmiş hükümeti yerinden etmeye çalıştılar ve yargı adına aynen 27 Mayıs darbesi gibi ileride bir utanç belgesi olacak şekilde görevini sürdürmekte olan bir Başbakan için 'dönemin başbakanı' diye iddianame hazırladılar. O kadar emindiler ki bu tuzaktan sonra Başbakanımızı yerinden edecekler ve kendi istedikleri tür bir yönetim kuracaklar. Onlar kapalı kapılar ardında bu tuzakları kurarken, bu milletin aziz fertleri alnı secdede bu parti ve lider için dua ediyordu, hesap edemedikleri oydu. Onlar bedduaların arkasına saklanırken zillet içinde, vatandan uzakta bir diyarda vatan aleyhine beddualar yaparken alnı secdedeki aziz milletimiz AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanımız için dualar ediyorlardı. Durduramadılar, engelleyemediler 30 Mart'ta halk gerekli mesajı verdi."

Aynı güçlerin, 30 Mart seçimlerinin ardından Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasını engellemeye çalıştığını belirten Davutoğlu, "Her türlü oyunu, her türlü tuzağı kurdular. Yetmedi bütün partiler bir araya geldi ve çatı aday çıkardılar. Onlar çatı aday çıkartırken, çatı adayla uğraşırken biz sadece ve sadece milletin kendisiyle iletişime geçtik ve milletin kendisiyle yol yürüme kararlılığını gösterdik" diye konuştu.

"EĞER HUKUK DEVLETİ VARSA BIRAKIN, BU YARGI SÜRECİ İŞLESİN"


Davutoğlu, tuzaklar, kirli oyunlar karşısında 2015 Haziran'daki seçimlerde Rizelilerin en az yüzde 80 ile "yeter söz de karar da milletindir" diyeceğini söyledi.

Rize'nin geçmişte çok büyük hizmetler aldığını belirten Başbakan Davutoğlu, gelecekte de büyük hizmetler göreceğini kaydetti.

Davutoğlu, şimdiye kadar her zaman manipülasyon ve aldatmacayla kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığını vurgulayarak, 14 Aralık'ta yargının işlettiği sürece itiraz edilirken "gazeteciler tutuklanıyor" denildiğinin altını çizdi.

İstanbul merkezli "paralel yapı" soruşturmasıyla ilgili olarak Avrupa Birliği'nden gelen açıklamayı eleştiren Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Pazar günü herkes tatildeyken başka bir konu olsa karar alması haftalarca sürecek olan Avrupa Birliği, pazar günü daha olayın aslını bilmeden, araştırmadan hemen Türkiye'yi kınayan açıklamalar yaptı çünkü içeride ve dışarıda yürütülen kampanya açık. Eğer yargı, bu çetelere dokunuyorsa hemen yargısal sürece müdahale edilmesi isteniyor. Eğer hukuk devleti varsa bırakın, bu yargı süreci işlesin. Kimse gazetecilik ve yaptığı basın görevi dolayısıyla şu anda soruşturma altında değildir. Ama bir çete, basın üzerinden de örgütlenerek yine emniyet ve yargıdaki araçlarıyla mazlum ve mağdur bir başka topluluk üzerine kumpas kurmuşsa, onların yaptığı yasal faaliyetlerin ötesinde, onları bir terör örgütü gibi gösterip, koydukları bazı silahlarla, el bombalarıyla o masum insanları 17 ay mahkum etmişlerse ve onlar da bu konuda bir şikayette bulunmuşsa, bu şikayeti yapmak yargının bir görevidir. Bu, hükümetin veya herhangi bir siyasinin müdahil olduğu bir konu değildir. Aksine insan hakları açısından mağdur edilmiş, vatandaşlarımızdan gelen bir şikayetin yargı tarafından takip edilmesidir."

"DÜNYAYA ŞİKAYET EDENLER BİLSİNLER Kİ..."


Davutoğlu, İstanbul merkezli "paralel yapı" soruşturmasının hemen saptırıldığına dikkati çekerek, "Sanki basına dönük bir operasyon yapılıyormuş gibi bunu, dünyaya şikayet edenler ve bu şikayet üzerinden Türkiye'yi dışarıda mahkum etmek isteyenler bilsinler ki; Türkiye her açıdan özgürlükler ülkesidir, demokratik özgürlüklerin korunduğu bir ülke olmaya devam edecektir. Bu özgürlükler de AK Parti iktidarları döneminde sağlanmış ve teminat altına alınmıştır. Ama yine bilsinler ki basın mensupları da dahil olmak üzere, toplumda hiç kimse hesap vermez konumda değildir, herkes yaptıklarının hesabını vermek durumundadır. Türkiye'de milli iradeye karşı yapılan her tuzağın, her kumpasın hesabı sorulacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Yargı ya da emniyette örgütlenmeler suretiyle diğer vatandaşların haklarını gasp edenlerden bunun hesabının sorulacağını belirten Davutoğlu, bu kararlılıkla yola devam edeceklerini dile getirdi.

Davutoğlu, "Kimse milli iradeyi gölgede bırakacak şekilde bir faaliyet içerisine giremeyecek, buna hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz" dedi.

"RİZE ÜZERİNDEN BÜTÜN ORTADOĞU'YA SELAM GİDECEK"


Ovit Tüneli'nin en kısa sürede tamamlanacağını bildiren Başbakan Davutoğlu, tünelin, dünyanın çift tünelli en büyük ikinci tüneli olduğunu ifade etti.

Davutoğlu, projenin yüzde 46'sının tamamlandığını ifade ederek, "Bu proje tamamlandığında Rize'den Erzurum'a, Erzurum'dan da Mardin'e kadar inecek yol, bir dostluk, milli birlik, beraberlik yolu olacaktır. Rize üzerinden bütün Ortadoğu'ya selam gidecek" diye konuştu.

Rizelilerin lojistik merkez kurulması yönündeki beklentilerine de değinen Başbakan Davutoğlu, çalışmaların yürütüldüğünü ve proje için gerekli talimatları verdiklerini aktardı.

Davutoğlu, Rize'de havalimanının da en kısa sürede yapılacağı bilgisini verdi.

Başbakan Davutoğlu, Trabzon'da da AK Parti kongresi olduğunu belirterek, "Buraya kadar gelmişken Sayın Cumhurbaşkanımızın mekanını ziyaret etmeden gitmek olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, o yiğit Rizeli dava adamının nesline, ecdadına dua etmek üzere Güneysu'yu ziyaret edeceğim" dedi.

"ŞİŞLİ'Yİ BİLE İDARE EDEMİYORSUNUZ"


Başbakan Davutoğlu, "Düşünün, Şişli'de yaşananlardan sonra 4 dakika bu ülke yönetiminde bulunsalar, birbirlerini tehdit ederler, birbirlerinin koltuklarına göz dikerler, birbirleriyle mücadele etmekten milletin yüzüne bakamazlar. Daha siz Şişli'yi bile idare edemiyorsunuz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Cumhurbaşkanıyla aramıza fitne sokmaya çalıştılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN