Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gönensin: Cemaat için sonun başlangıcı

Okay Gönensin, Paralel yapı operasyonunun cemaatin sonu olacağını yazdı. Gönensin "Böyle bir örgüt davasının, birinci sanığının, yurt dışında olsa bile Fethullah Gülen olduğu bir dava Gülen cemaati için sonun başlangıcı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi: 20.12.2014 09:51 Güncelleme Tarihi: 20.12.2014 10:53
Gönensin: Cemaat için sonun başlangıcı

Vatan Yazarı Okay Gönensin bugün köşesine Paralel yapıya yönelik operasyonu taşıdı. Cemaatin kendi sonunu hazırladığı çalışmalarını aktaran Gönensin, böylelikle vesayet davalarının da sona ereceğinin altını çizdi. İşte o yazı:

14 Aralık operasyonunu bir kesim bir basın meselesi olarak takdim etmek için büyük çaba gösterdi. Tartışma iki gazetecinin üzerine yoğunlaşırken soruşturmanın ana konusu da sürekli arkada tutulmaya çalışıldı.

Soruşturma konusunu özetleyelim. 2009 yılında Nur cemaatlerinin içinden bir grup ayrılır, radikal görüşler savunan yayınlar yapmaya başlar. Bir süre sonra Fethullah Gülen "Tahşiyeciler" denilen bu grup aleyhine bir konuşma yapar, bunların cezalarını göreceklerini söyler. Konu cemaat medyasında da ele alınır. Bir süre sonra "Tahşiyeciler operasyonu" yapılır, bu grup tutuklanır.

EL KAİDE'NİN TÜRKİYE KOLU İLAN EDİLDİ

Cemaat medyası yine yayın yapar, bu yayınlar diğer medyada da tekrarlanır ve bu grup El Kaide'nin Türkiye kolu olarak ilan edilir ve ağır hapis cezalarına çarptırılır.

Şu andaki soruşturmaya konu olan iddialar içinde Gülen'in konuşmasından sonra bu gruba suç isnat etmek için evlerine el bombası ve mermi konulduğudur. İddia Gülen'in yönlendirmesiyle tezgah kurulması, örgüt oluşturulması üzerinedir. Tutuklama kararları bunun üzerine verilmiştir, Fethullah Gülen için yakalama kararı da bu suçlamalarla verilmiştir.

VESAYET DAVALARININ SONU

Olayın hukuki tarafının özeti bundan ibarettir. Ama bir de büyük manzara var. Bu manzaranın içinde, gizli dinlemeler ve casusluk iddialarıyla tutuklanmış üst düzey emniyet görevlileri var.

Bu dava ve soruşturmaların bir araya getirilmesi halinde de, emir komuta zinciri içinde yasa dışı faaliyetlerde bulunan, siyasi komplolar kuran, yargıya müdahale eden bir örgüt, bir tek örgüt aranacaktır.

Böyle bir örgüt davasının, birinci sanığının, yurt dışında olsa bile Fethullah Gülen olduğu bir dava Gülen cemaati için sonun başlangıcı olacaktır. Ve bu dava, 28 Şubat davasıyla birlikte "vesayet" davalarının da sonuncusu olacaktır.

GÜLEN HİKAYESİ BİTİYOR

Fethullah Gülen Cemaati'nin 80'lerde başlayan yükselişini, Fethullah Gülen'in toplumun değişik kesimlerinde bir din insanı, bir bilge kişi olarak gördüğü saygı ve sempatiden bugünlere gelişinin hikayesine baktığımızda da birçok sorunun cevabını bulmakta zorlanabiliriz. Ama hikayenin sonu, cemaatin ulaştığı cesamet ve etkinliği kullanma şekliyle gelmiştir.

Birinci sanığının Fethullah Gülen olduğu bir "örgüt" davası da hikayenin kaçınılmaz sonudur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gönensin: Cemaat için sonun başlangıcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN