Milli üretilecek!

Devlet yetkililerin kullandığı kriptonlu telefonların yasa dışı dinlenilmesi ve devletin gizli bilgilerinin ele geçirilmesi olaylarının ardından hükümet kirptonlu telefonlar için önemli bir adım attı. Artık BİLGEM tarafından ütretilecek.

Giriş Tarihi: 20.12.2014 15:02 Güncelleme Tarihi: 20.12.2014 16:04
Milli kriptolu telefonlar üretilecek!
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, milli ın TÜBİTAK'a bağlı BİLGEM tarafından tasarlanarak üretileceğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın "Kriptolu telefon alımına ve kimlere dağıtılacağına" ilişkin olarak verdiği soru önergesine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık cevap verdi.


"BİLGEM TASARLAYACAK VE ÜRETECEK"

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Kriptolu haberleşme cihazları özelikle devletimizin üst düzey yetkililerinin iletişimi ve haberleşmesi için kullanılmaktadır. Bahse konu cihazlara yabancı ülkelerden veya ticari hayatın dinamiklerine göre hareket eden firmalardan alınması devletimizin bekası bakımından ciddi riskler oluşturabilmektedir. Bu sebeple milli kriptolu cihazlarımızı bundan böyle Türkiye Bilimsel ve teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Araştırmalar Merkezi (BİLGEM) tasarlayacak ve üretecektir.

Kripto hırsızlığının faturası çok ağır oldu!-Tıklayın

Dolayısıyla telefonlar yurtdışından veya piyasadan satın alınmayacak, onun yerine bir kamu kuruluşumuz olan BİLGEM tarafından yeterli sayıda üretilecek ve konuyla ilgili makamlarca belirlenen görevli kişilere dağıtılacaktır. Bundan dolayı da bu konuda bir ihale veya görüşme gerçekleştirilmesine ihtiyaç bulunmamaktadır" dedi.

Kriptolu ihanet deşifre oldu-Tıklayın

"GÜVENLİK AÇIKLARI TESPİT EDİLDİ"

Kriptolu telefonların dinlenmesine ilişkin olarak ise Bakan Işık, "Ülkemizde daha önce kullanılan kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili olarak başlatılan inceleme çerçevesinde, dinlemeye sebebiyet verebilecek güvenlik açıkları tespit edilerek sorumlular hakkında gerekli soruşturmalar da başlatılmıştır" dedi.

TİB hem Erdoğan'ı hem de Fidan'ı dinledi!-Tıklayın

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli kriptolu telefonlar üretilecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN