Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Elvan'dan flaş açıklama

Bakan Lütfi Elvan, Ermenek'de hayatını kaybeden 18 maden işçisinin ailelerine ev yapılacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 21.12.2014 11:48 Güncelleme Tarihi: 21.12.2014 11:54
Bakan Elvan'dan flaş açıklama
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ermenek'de hayatını kaybeden 18 maden işçisinin ailelerine ev yapılacağını açıkladı.

Ayrıntılar az sonra...

Daha önce Bakan İslam da açıklamıştı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Ermenek'te maden faciasında hayatını kaybeden 18 madencinin ailelerine taziye ziyaretinde bulunmuş, hayatını kaybeden madencilerin bir gün bile sigorta primi aranmadan ölüm aylığı ve ölüm geliri maaşı bağlanacağını, anne ve babalarına muhtaçlık şartı aranmadan maaş bağlanacağını, aileden bir kişinin kamu kurumunda istihdam edileceğini ve ailelere ev verileceğini söylemişti.

Ziyaret sonrası açıklamada bulunan Bakan Ayşenur İslam'ın ailenin kendilerinde hiçbir talebi olmadığını belirtti. Ailelerin bir talebi olmasa da devletin görevini yerine getireceğini ifade eden Bakan İslam, şunları kaydetmişti:

''Bir daha böyle hadiseler meydana gelmesin diye, kanunlarımız hazır. Meclisten geçecek, kontroller çok da sıkılaşacak. İnisiyatife çok daha az yer bırakılarak bir takım müeyyideler uygulanacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak biz geride kalanların hayatlarını düzgün sürdürebilmeleri için bir takım tedbirler alıyoruz. Facia meydana geldiği andan itibaren zaten bizim elemanlarımız psiko -sosyal destek veriyorlar. Ama onun dışında bütün şehitlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hem ölüm aylığı, hem de ölüm geliri bağlanacak. Bir kısmına bağlandı. Sonradan madenden çıkartılanlara da bağlanacak. Biz şimdi bir kanun hazırladık. O kanunla şunu yapıyoruz. Şehitlerimizin SGK'ya borcu varsa onlar silinecek. Anne ve babalarına muhtaçlık şartı aranmadan, başka bir geliri varsa bile maaş bağlanacak. Gün, ay şartı aranmadan bir gün bile çalışmış olsa maaş bağlanabilir duruma getirilecek. Aynı aileden bir kişiye istihdam sağlanacak. Kanun çerçevesinde değil ama kendi yaptığımız hazırlıklarla her şehidimizin ailesine de bir ev imkanı sunmaya çalışacağız.''

Evlerin nerede olacağı sorusu üzerine Bakan İslam, ''Ailelere sorulacak'' cevabını vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Elvan'dan flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN