Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avcı 3 yıl yatacak

Yargıtay, Paralel Yapı'yı deşifre eden Hanefi Avcı'nın cezasını onadı. Avcı, örgüte yardım etme suçundan 3 yıl 3 ay daha yatacak

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Avcı 3 yıl yatacak
Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Devrimci Karargâh Davası'ndan aldığı toplam 15 yıl 4 ay 5 günlük hapis cezasının 9 yıl 9 ay 15 günlük bölümünü onadı. 31 sayfalık kararda, silahlı terör örgütü, terörist faaliyetler ve silahlı terör örgütüne yardımın tarifi yapıldı.

3 YIL 3 AY DAHA YATACAK
Avcı tutuklu kaldığı yaklaşık 4 yıllık süre de dikkate alındığında kararla birlikte 3 yıl 3 ay daha cezaevinde kalacak. Mahkeme eğer "Denetimli Serbestlik" hükümleri uygularsa bu durumda Avcı'nın hapis cezası 2 yıl 3 aya inecek. Daire, Avcı ile birlikte yargılanıp mahkûm olan diğer sanıklar hakkındaki mahkûmiyet ve beraat kararlarını da onadı. Beraat kararı onananlar arasında Avcı'nın eşi Şenay Avcı da bulunuyor.

YAYIN CEZASI BOZULDU

Daire, Avcı'ya, yayın yoluyla işlenen "Haliç'te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat" isimli kitabında, "Terör örgütleri ve bu amaçla yapılan soruşturma ve kovuşturmalarda yargı görevi yapanları etkileme suçundan" verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası ile "Yasadışı silahlı Devrimci Karargâh terör örgütü hakkında yapılan soruşturmanın gizliliğini ihlal suçu"ndan verilen 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasını ise bozdu.

'KARAR SÜRPRİZ DEĞİL'
Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararını değerlendiren Avcı, kararın sürpriz olmadığını, bu heyetten böyle bir karar beklediğini dile getirdi. Daire kararının haksız ve hukuksuz olduğunu söyleyen Avcı, karara karşı her türlü hukuki yola başvuracağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avcı 3 yıl yatacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN