Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlundan işadamlarına çağrı

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Irak Başbakanı Haydar El Abadi ortak bildirinin imzalanmasının ardından Shreaton Otel' de gerçekleşen Türkiye Irak İş Konseyi Çalışma toplantısında ,Irak'taki güvenlik sorunları nedeniyle dönen Türk işadamlarına çağrıda bulundu.

Giriş Tarihi: 26.12.2014 08:47 Güncelleme Tarihi: 26.12.2014 08:47
Başbakan Davutoğlundan işadamlarına çağrı
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Irak Başbakanı Haydar El Abadi ortak bildirinin imzalanmasının ardından Shreaton Otel' de gerçekleşen Türkiye Irak İş Konseyi Çalışma toplantısına katıldı. Burada, Irak'taki güvenlik sorunları nedeniyle dönen Türk işadamlarına çağrıda bulunan Davutoğlu, "Size teklifimiz bir an önce Irak'taki çalışmalarınıza geri dönün, köklü ekonomik ilişkilerin kurulması için çalışmaları sürdürün" dedi.

Irak'ın çok geniş enerji imkanları etraf��nda ortak neler yapılabileceğinin ele alındığına işaret eden Davutoğlu, tur şirketlerinin Irak'ın her yerinde faal olmasını istediklerini söyledi.

"IRAK'TAKİ SIKINTILAR KONJOKTÜRELDİR"

Iraklı şirketlerin Türkiye'de aktif çalışmasının arzu ettiklerini ifade eden Davutoğlu, Irak'ın kamu ve özel şirketlerinin Türk ortaklarla 3. ülkelerde yapabileceği güzel çalışmalar olabileceğini vurguladı. Davutoğlu, "Özetle şunu vurgulamak isterim: Özellikle iş dünyamıza, Irak'taki sıkıntılar konjonktüreldir. Bu sıkıntılar aşıldığında Irak, çok geniş imkanları ile dünya ekonomisine entegre olacaktır. Bu entegrasyonda Türk şirketleri Irak'a yardımcı olmalıdır.

Hepinize de ayrıca teşekkür etmek istiyorum, çok zor şartlarda bile Irak'ı terk etmediniz. Biz de her vesile ile 'Ne olursa olsun, Irak'ı terk etmeyin' diye size telkinde bulunduk. İşte bugünler için bu telkinde bulunuyorduk. Şimdi gördüğünüz gibi iki Başbakan olarak sizinle birlikte bir güçlü siyasi iradeyi vurgulamak için buradayız. Türkiye ve Irak, yan yanadır. Kimse bu iki ülke arasına ihtilaf, geçici birtakım problemler sokamayacaktır. İki Başbakan olarak biz, sizlere tavsiyemiz, telkinimiz ve geleceğe dönük olarak size teklifimiz; bir an önce vakit kaybetmeden Irak'ın inşaası için Irak'taki
çalışmalarınıza geri dönün. Irak'la Türkiye arasında köklü ekonomik ilişkiler kurulması için her türlü çabayı sarf edin. Iraklı işadamları ile birlikte Türkiye ve Irak'ta ortak olarak çalışın. Üçüncü ülkelerde de ortak projelere imza atın." dedi

Irak Başbakanı Haydar El Abadi ise, " İki hükümet arasındaki anlaşma hem Türk hem Irak halkının yararına olacak şekilde ve aynı zamanda ekonomik entegrasyonu sağlayacak şekilde olmalıdır. Irak aynı zamanda güvenlik sorunu yaşamaktadır. Burada bütçe konusunda da birtakım sıkıntılar var, ancak bu geçicidir. Hem imar hem yatırım alanında projeler alanında gerçekten vaadeden bir ülkedir. Dünya piyasalarında petrol fiyatlarında bir düşüş oldu, bu da bütçeyi engellemiştir. Musul eyaletinden Türkiye'ye doğru petrol akışı durmaktadır, bu da bizi etkilemektedir" diye konuştu.
İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için Türk bankalarının da Irak'ta çalışmasını istediklerini söyleyen Abadi, özel sektörü de destekler nitelikte çalışma ve projeleri olduğunu ifade etti. Irak'taki bütçe açığının Irak'taki yatırımların artmasıyla dengeleneceğini belirten Abadi, birçok Türk şirketinin Irak pazarlarında birçok iş yaptığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlundan işadamlarına çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN