Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cinayetleri ihbarlar ve itiraflar çözecek

Giriş Tarihi: 28.12.2014
Cinayetleri ihbarlar ve itiraflar çözecek

Nişantaşı ve İstinye'deki infazların izini 5 koldan süren polis, İstinye'de öldürülen Ali Ekber Akgün'ün yaptığı ihbarlarla canı yanıp kin tutan uyuşturucu baronlarını araştırıyor

Türkiye; İstinye ve Nişantaşı'nda aynı gün yaşanan Akgün ve Şahin cinayetlerini konuşuyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Asayiş, Organize, Terör, İstihbarat ve Narkotik polisleri de soruşturmayı 5 koldan yürütüyor ve şüphelileri arıyor. Soruşturmada en kuvvetli bulgu, uyuşturucu baronu Ali Ekber Akgün'ün "itirafçı" ve "ihbarcı" çıkması. Polis bu nedenle, yakın geçmişteki uyuşturucu ihbarlarını incelemeye aldı.

2 TEZ ÜSTÜNDE DURULUYOR

Son dönemde Hollanda üzerinden gerçekleşmek üzereyken yakalanan uyuşturucu sevkıyatları hakkındaki ihbarlar tek tek masaya yatırılıyor. Polise yüklü miktarda uyuşturucu yakalatan yerli ve yabancı baronlar mercek altına alındı. Bu baronlarla, Hollanda mafyası tarafından ölüm listesine alınan Akgün'ün bağlantıları sorgulanıyor. Cinayetlerin ardından, ihbarlardan ötürü canları yanan uyuşturucu baronları çıkması ihtimali değerlendiriliyor. Polis, cinayetlerle ilgili 2 tez üzerinde duruyor: Birinci tez: Şüpheli şemasında 2 daire var. Birinci dairede, öldürülen Ali Ekber Akgün, Vedat Şahin ve uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti yer alıyor. İkinci dairede ise ünlü bir baron ve ona bağlı çalışan bir uyuşturucu çetesi var. İki daire arasında çatışma yaşanıyor. İddialara göre; şu an Kuzey Irak'ta olan Zindaşti, zincirleme cinayetlerin ilki olacaktı ancak Büyükçekmece'de geçen eylülde yapılan silahlı saldırıdan, o an araçta olmadığı için kurtuldu. Kızı Arzu Şerifi Zindaşti (19) ve şoförü Devrim Öztunç (23) öldürüldü. Failleri ise halen yakalanamadı. Yunanistan'da ABD'nin de desteğiyle Haziran 2014'te ele geçirilen 2 tonluk eroini ihbar etmekle suçlanan ve ABD'nin uyuşturucuyla mücadele birimi DEA'ya muhbirlik yaptığı öne sürülen Zindaşti, saldırıda asıl hedefin kendisi olduğunu açıkladı. Zindaşti, ikinci dairenin tekrar hedefi olabilir.

10 YILDIR SÜREN SAVAŞ
İkinci tez: "Karadenizliler" ve "Adıyamanlılar" olarak bilinen 2 çete arasında 10 yıldır süren çatışma. Buna göre; iki grup, Hollanda'ya yönelik 5 milyon dolarlık uyuşturucu ticaretinde anlaşmazlığa düştü. Gruplar parayı paylaşamayınca; ilk olarak Karadenizliler'in lideri Atilla Önder'in ortağı Ertuğrul Yılmaz öldürüldü. Ardından da Adıyamanlılar'ın lideri Ramazan Özaslan silahlı saldırı sonucu yaralandı. Daha önce, İstinye'de öldürülen Akgün'ün ortağı olan Önder, şu anda Hollanda'da cinayet ve uyuşturucu suçundan cezaevinde. Ancak tıpkı Türkiye gibi Hollanda da 9 Aralık'ta bir cinayetle sarsıldı. Önder'in çocukluk arkadaşı Murat Hüseyin Garki, Amsterdam'da silahlı saldırıda öldürüldü. Hollanda polisine göre; bu cinayetle ilgili baş şüpheli, Garki ile arası açılan Atilla Önder ve tutuksuz yargılanan adamları. Polis, Garki'nin Önder'le para anlaşmazlığı nedeniyle çatıştığını düşünüyor. Türk polisi ise söz konusu olayla, bu olaydan 15 gün sonra yaşanan Akgün ve Şahin cinayetleri arasında bir bağlantı ihtimalini araştırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cinayetleri ihbarlar ve itiraflar çözecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN