Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlker Başbuğ'dan çarpıcı açıklamalar

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda yaşananlara ilişkin çarpıcı açıklamalar da bulundu. Olaylarda örgütlü yapılardan bahseden Başbuğ, "İçinde TSK'dan bazı hainler de var" dedi.

Giriş Tarihi: 30.12.2014 00:01 Güncelleme Tarihi: 30.12.2014 00:31
İlker Başbuğ'dan çarpıcı açıklamalar
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda yaşananlara ilişkin çarpıcı açıklamalar da bulundu. Olaylarda örgütlü yapılardan bahseden Başbuğ içinde TSK'dan bazı hainler de var dedi.

Ergenekon davaları sürecinde üç olayın çok anlaşılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Başbuğ, "İddia edilen fakat ispat edilemeyen bir terör örgütü var. Ergenekon Terör Örgütü.. Böyle bir örgüt yok." dedi.

Örgüte darbe suçlamasının yapılabilmesi için cebir ve şiddet olaylarına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

CNN Türk'te yayınlanan Ahmet Hakan'ın moderatörlüğünü yaptığı Tarafsız Bölge programına katılan Başbuğ, 3 olayın aydınlatılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Başbuğ, üç olayı Cumhuriyet gazetesine atılan el bombaları, Danıştay cinayeti ve Ümraniye'de bulunan el bombaları olarak sıraladı

BU ÜÇ OLAYI ANLAMAK LAZIM

Başbuğ üç olayla ilgili şunları söyledi: "Cumhuriyet gazetesine el bombası atılıyor. Cumhuriyet gazetesi nerede Şişli'de.. İlk olay olmuş bir dahakine önlem almaz mısınız 11 el bombası atılıyor. Bütün bunlar soru işareti"

Cumhuriyet gazetesinin olayının failleri ile Danıştay olayının faillerinin aynı olduğunu iddia eden Başbuğ "Ergenekon terör örgütüne bu olaylar bırakıldı. Önceden maksatları vardı iddiasında bulunamam. Ama üzerine bırakıldı." dedi.

Başbuğ iddialarını söyle sürdürdü. "Osman Yıldırım var hem sanık hem gizli tanık. Bu adam karar vermeden önce bir avukatla görüşüyor. Süleyman Esen bu adam kim? Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarını Süleyman Esen'den aldık diyor. Danıştay olayı var mahkemenin 1 hafta kala olayı ters yüz etme olayı var.

Birden 12 Mart 2007 tarihine gidiyoruz. Ümraniye'de el bombaları bulunuyor. Benim önem verdiğim bir nokta var. Silahlı kuvvetler 25 haziran 2007 de polise ya da savcılığa yazı yazıyor bu el bombaları 26 haziran bir gün sonra Arada bir tutanak var biz bu el bombalarını imha ettik diyor. Bir tarafta verin bana diyen bir makam var öteki tarafta imha ediyor bu bana tuhaf geliyor.

Bir oyun onandı kesinlikle. Kimler tarafından yapıldığı ortaya çıkartılmak isteniyorsa bu 3 olay tekrar incelenmeli. Bu üç olay bana önemli geliyor."

BUNU ASKER YAPMAZ BAŞKASI YAPMIŞ

Başbuğ, Poyrazköy'de gömülü bulunan mühimmatla ilgili olarak şöyle konuştu "Poyrazköyle ilgili bir ihbar oluyor gidiyor mühimmat araması yapılıyor. Bulunuyor, bulunmuyor bilmiyorum ama bir işlem yapılmıyor. Sonrasında bir ihbar daha yapılıyor. Polis dedektörle gidiyor dedektör sinyal verdiği halde orası aranmıyor. Başka bir yere gidiyorlar bunu nasıl izah ederiz. Kazıyorlar orasını boş 5 tane lav çıkıyor ve başka şeyler. Onlar da sonradan anlıyoruz ki bir çok yerde rol oynamış. Bunlar fakir bulamamışlar her yerde aynı mühimmatı kullanmışlar. Ben boş lavların o yere neden gömüldüğünü anlayamadığımı söyledim. Kastım şu boş lav bir daha kullanılmaz. Demek istiyorum ki benim askerim bunu buraya gömmez. Bir hedef gösteriyorum bunu asker yapmaz bunu başkası yapmış.

BALYOZ DAVASI

Balyoz davası çok önemli. Balyoz davası açıldığında biz bir komisyon kurulmasını istedik. incelensin istedik. Bilirkişi olayı üzerinde durulması lazım. Arkadaşlar suç duyurusunda bulundu.

BİR ÖRGÜT VAR

Bir örgüt var ve bu örgütün askeriyede de uzantısı vardır yoktur diyemem. Bu kesinlikle örgütlü bir yapı belki bazı yerlerden destek de alıyor, bilemem. Bence hiyerarşik yapılanması var. İçinde polis var, yargıç var, savcı var, TSK'dan bazı hainler var. Bir takım kurumsal yapıda çalışanlar var, Öyle gözüküyor. Kesin hüküm koyamam ama tespitlerimi ortaya koydum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlker Başbuğ'dan çarpıcı açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN