Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce keşif sonra baskın

’deki provokasyonun şifreleri çözülüyor: Güvenlik birimleri, Cizre'deki provokasyonun detaylarına ulaştı. Suriye'de öldürülen 'lılar için intikam saldırısı yapan gençlik yapılanmasına bağlı militanların, saldırı öncesi keşif yaptığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 29.12.2014
Önce keşif sonra baskın
'de önceki gün yaşanan provokasyonun şifreleri çözülüyor. Güvenlik birimlerinin tespitlerine göre; 3 kişinin hayatını kaybettiği olaylar, 'nın gençlik yapılanması YDG-H üyesi militanların, Suriye'de öldürülen PKK'lıların intikam saldırısı olarak gerçekleşti. IŞİD tarafından öldürülen PKK'lı cenazeleri daha Suriye'den gelmeden harekete geçen örgüt militanlarının, Nur Mahallesi'ndeki Hüda-Par'lıları belirlemek için önceden keşif yaptıkları belirlendi.

HEDEF GÖSTERDİLER

Suriye ve Şengal'de IŞİD'le girdikleri çatışmalarda öldürülen PKK'lıların Cizre'de defnedilmesi öncesi ve sonrasında, provokatörlerin halkın arasına sızdığı belirlendi. Güvenlik birimlerine göre saldırı için çok daha önce hazırlık yapıldı. Son 20 gün içinde ilçede dolaşan grupların, özellikle Cudi ve Nur mahallelerinde yaşayan muhafazakâr aileler ile Hüda-Par'lılar için "Bunlar IŞİD'in Türkiye'deki koludur. Bundan böyle Rojava'dan, Şengal'den şehit geldikçe biz de bunları cezalandıracağız. Şehitlerimizin kanından bunlar sorumludur" şeklinde propaganda yürüterek, bu ailelere hedef gösterdikleri belirlendi.

'9 SAAT REHİN ALDILAR'
Hüda-Par Cizre İlçe Başkanı Ahmet Elçin, PKK'lılar tarafından öldürülen Abdullah Deniz adlı partilinin 9 saat boyunca alıkonduğunu kaydetti. Elçin, Deniz'in kan kaybından dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

'EŞİMLE ÇOCUĞUM YANACAKTI'
YDG-H üyelerince evi ateşe verilen Hüda-Par üyesi Şemşettin Gözüngü, yaşananları şöyle anlattı: "Olay sırasında komşunun evinde misafirlikteydim. Evimi uzun namlulu silahla taradıktan sonra, camını kırdıkları pencereden içeri molotof kokteyli attılar. Eşimi ve çocuğumu kurtarmak için arkadaşlarla dış taraftan duvarı kırıp, onları dışarı çıkardık. Eğer duvarı kırmasaydık, hamile eşim ve çocuğum yanacaktık."

SÜRECİ SABOTE ETME AMAÇLI
Diyarbakır Barosu Başkanı ve Ceza Hukukçusu Avukat Tahir Elçi: Tam da çözüm süreci somut adımlarla ete kemiğe bürünmüşken, tarafların üzerinde mutabakata varlığı somut bir yol haritası oluşturulup adımlar atılacakken bu son olayın meydana gelmesi dikkat çekicidir. Bunlar, çözüm sürecini sabote etme potansiyeli taşıyan gelişmedir.

ZAMANLAMA DİKKAT ÇEKİCİ
Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu: 6-8 Ekim olaylarından sonra benim de içinde yer aldığım Hatip Dicle öncülüğündeki bir heyetle, Hüda- Par yetkilileriyle 5 saat süren bir toplantı yaptık. Hüda-Par da, Hatip Dicle de sorunun çözümü için çaba harcayacaklarını söyledi. Çözüm sürecinde böyle bir olayın yaşanması manidardır.

DAHA ÇOK ÇABA HARCAMALIYIZ
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar: Bu olay, barış sürecinin rayına oturduğu, umutların arttığı, sürecin bir aşama daha olgunlaştığı bu dönemde Çatışmayı körükleyip, çatışmalı bir ortam yaratarak sürece zarar vermek için yapılmıştır. Bu kargaşa hiç kimseye fayda sağlamaz. Herkesin sağduyulu davranması gerekiyor. Artık herkes sorumluluk almalıdır.

'KARANLIK TEZGÂH BOZULACAK'
HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre olaylarını SABAH'a değerlendirdi. Sarıyıldız, "Çok karanlık bir tezgâh devreye konulmuş durumda. Kaymakamlıkla birlikte olay mahalline gittik. Kaymakamlığa ait araçların camları indirildi, ayaklarımızın dibinde kurşunlar patladı. Büyük bir provokasyon yaşandı" dedi. Olayları provokasyon olduğunu kaydeden Sarıyıldız, "Bunu süreci darbelemek isteyenler yapıyor, AK Parti de farkında. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan cemaat tarafını işaret ederek, 'biliyoruz' diyor. Bunun ayrıntılarının ortaya konulması gerekiyor" dedi. HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da "Büyük provokasyonlarla karşı karşıyayız. Buna karşı uyanık olmak lazım. Dün Cizre'de yaşananlar tesadüf değil. Cizre'de halk sağduyuludur. Kendi içinde provokasyona izin vermeyecek gücü de vardır" diye konuştu.

'KIŞKIRTMA KIRDIRMA GİRİŞİMİ'
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre'de yaşanan olaylar için "Biz toplum içerisinde çatışma, ölüm, şiddet yaşanması taraftarı değiliz" dedi. Kimsenin kışkırtmalara alet olmaması gerektiğini söyleyen Demirtaş, "Burada bir iç çatışma söz konusu değil. Karşı karşıya getirip kışkırtarak, bir birine kırdırmaya dönük girişimler var" diye konuştu.

GERGİNLİK SÜRÜYOR
Terör örgütünün gençlik yapılanmasının Cizre ilçesinde Hüda-Par'a üye bazı kişilere saldırıları sonucu çıkan ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği olayların ardından alınan yoğun güvenlik önlemleri sürüyor. Kritik yerlere özel timler yerleştirildi. İlçeye giriş çıkışlar da kontrol altında. Maskeli kişilerin de aralarında olduğu grupların eylemine, biber gazı ve TOMA'larla müdahale edildi. Olaylarda hayatını kaybeden Hüda-Par üyesi Abdullah Deniz ile PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri Yasin Özer ve Barış Dalmış'ın cenazeleri, otopsilerinin ardından ailelerine teslim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce keşif sonra baskın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN