HSYK'dan Şadan Sakınan'a soruşturma izni

HSYK 3. Dairesi, "Hüsnü Çalmuk ile eski Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan hakkında soruşturma izni verdi.

Giriş Tarihi: 30.12.2014 16:15 Güncelleme Tarihi: 30.12.2014 16:55
HSYK'dan Şadan Sakınan'a soruşturma izni
HSYK 3. Dairesi, "Ergenekon" davasına bakan hakimlerden Hüsnü Çalmuk hakkında, görev yerinin değiştirilmesinin ardından İstanbul adliyesindeki 40 bilgisayardaki bilgileri sildiği gerekçesiyle yapılan şikayetleri ele aldı. Çalmuk hakkında önce inceleme, daha sonra soruşturma izni verildi. Çalmuk hakkındaki soruşturma raporunu hazırlamak üzere müfettiş görev yapacak.

HSYK 3. Dairesi, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan hakkında da "mal beyanında tespit edilemeyen artış" nedeniyle yapılan şikayetleri görüştü. Savcı Sakınan hakkında da önce inceleme, sonra soruşturma izni veren Daire, Sakınan hakkındaki soruşturmayı yürütmek üzere de müfettiş görevlendirdi.

3 HAKİM GÖREVE KABUL EDİLDİ

HSYK 3. Dairesi, eski HSYK döneminde mesleğe kabul edilmeyen 3 hakimin de mesleğe kabulüne karar verdi. Hakim adayları Nebi Salgınkaya, Tolga Onur ve Zafer Özbek, mesleğe kabul edildi.

Hakim adayı Nebi Yalçınkaya, 3 yıl önce trafikte bir polisle tartıştığı için hakkında açılan davadan beraat ettiği halde "kınama cezası" verildiği için mesleğe kabul edilmemişti.

Telefon ve su borcunu ödemediği gerekçesiyle ceza alan ve bu nedenle mesleğe kabul edilmeyen hakim adayı Tolga Onur da mesleğe alındı.

BASIN MENSUPLARINI DİNLEYENLERE DE SORUŞTURMA

HSYK 3. Dairesi ayrıca, internet sitesi yöneticisi 8 basın mensubunu usulsüz dinledikleri gerekçesiyle haklarında şikayet bulunan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ömer Solmaz ile İstanbul hakimleri Ali Erbıyık ve Yaşar Nur Turan hakkında da kararını verdi.

Daire, "örgütlü hakaret suçlamasıyla usulsüz dinleme kararı vermekle" suçlanan Solmaz, Erbıyık ve Turan hakkında da soruşturma kararı aldı.

HSYK 4 savcıyı açığa aldı İşte Öz'ü görevden aldıran manşetler


İşte görevden alınan 4 savcının uzaklaştırma gerekçeleri
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'dan Şadan Sakınan'a soruşturma izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN