Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AYM 'soyut' dedi, baraj kaldı

Anayasa Mahkemesi "yüzde 10 seçim barajının iptali" başvurusunu "soyut yasal düzenlemelere karşı bireysel başvuru yapılamaz" gerekçesiyle reddetti

Giriş Tarihi: 7.1.2015
AYM 'soyut' dedi, baraj kaldı
Anayasa Mahkemesi (AYM), "yüzde 10 barajının iptali" yönündeki başvuruyu, "soyut yasal düzenlemelere karşı doğrudan bireysel başvuru yapılamaz" gerekçesiyle 2'ye karşı 14 oyla reddetti. AYM bir süredir kamuoyunun gündeminde bulunan ve özellikle paralel yapının bel bağladığı yüzde 10 seçim barajı uygulamasına yönelik bireysel başvuruları dün gündemine aldı. Demokratik Sol Parti, Büyük Birlik Partisi ve CHP'li Ümit Oran'ın başvurularını birleştiren AYM, tüm başvuruları, konunun önemi nedeniyle Genel Kurul'da ele aldı. Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç'ın daha önce konuyla ilgili açıklama yaptığı gerekçesiyle özellikle katılmadığı belirtilen Genel Kurul'da bu aşamada, "esasa geçilemez" görüşü ağırlık kazandı. İki üye ise esasa geçilip bir karar verilmesi gerektiğini savundu. Yapılan değerlendirmede, Milletvekili Seçimi Kanunu'ndaki yüzde 10 seçim barajının bir yasal düzenleme olarak "yasama işlemi" olduğunun altı çizildi. AYM çevrelerinde yapılan değerlendirmelere göre mahkeme "konu bakımından yetkisizlik" kararı vermekle tartışmayı 7 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimleri sonrasına bırakmış oldu. Haziranda yapılacak seçimlerde, seçim çevresinde partisi milletvekili çıkarabilecek bir oyu alan ancak partisi yüzde 10'luk ülke barajını aşamadığı için Meclis'e giremeyen milletvekili adayı bu kez, "Soyut olan yasama işlemi, yani yasa somut olarak benim seçilme hakkımı enlgelemiştir" diyerek seçim sonuçlarının hak ihlali yarattığı gerekçesiyle yeniden AYM'ye başvurabilecek.

TURAN: GENEL KURUL'A BİLE GELMEMELİYDİ
AYM'nin kararı oybirliğiyle değil oy çokluğuyla almasına AK Parti'den tepki geldi. AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili "Yasama işlemleri için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapılamaz. Burada yapılmış. Genel Kurul'a gelmemesi gerekirdi. Yanlış olmasına rağmen Genel Kurul'a geldi. Ret kararının oybirliğiyle alınması gerekirdi. Ancak oy çokluğuyla alındı. Her şeye rağmen hayırlı olsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM 'soyut' dedi, baraj kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN