Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu etkinliğinde konuştu

'ın 5. yıl etkinliğinde konuştu. Davutoğlu "İnsanı bağlamda Somali Gazze Bosna'da dünyanın her yerinde insani nitelikteki olaylarda Türkiye Cumhuriyeti orada var oldu ve var olmaya devam edecek" dedi.

Giriş Tarihi: 7.1.2015 12:32 Güncelleme Tarihi: 7.1.2015 12:33
Davutoğlu AFAD etkinliğinde konuştu
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

- İnsanı bağlamda Somali Gazze Bosna'da dünyanın her yerinde insani nitelikteki olaylarda Türkiye Cumhuriyeti orada var oldu ve var olmaya devam edecek.

- Allah bizleri zor durumda bırakmasın ama eğer o zor durum olursa devlet bütün imkanları ile orada olacağız. Stratejik anlamda dünyada sizin saygınlığınız bununla ölçülür. Vatandaşınız bir yerde zor durumda kaldığında vatandaşınıza ulaştığınızda diğer devletlerin saygısıda artar. Libya'da diğer devletler vatandaşlarını nasıl tahliye edeceklerini düşünürken yaklaşık 25 bin kişiyi 10 gün içinde tahliye ettik. Önemli bir ülkenin dışişleri bakanı aradığında Sirte'de şu kadar vatandaşımız var alır mısınız dediğinde o vatanşlarınızı aldık geliyorlar. Bizden bir formel talepte bulunmadığı halde Vietnamlı bin 500 kişiyi ülkesine gönderdiğimizde yetkililer bunu hiçbir zaman unutmayacağız dedi. Somali'de açlık ve susuzluk hüküm sürerken ufukta Türkiye Cumhuriyeti başbakanının uçağı belirdi ve Somali'nin kaderi değişti.

- herhangibir kurum değildir.

- Eleştirenler olacak ama bunlar tarihte yerini almayacak da Musul'daki yardım Suriye Dohok'taki kamplar işte bütün Irak halkının kalbinde yer edecek. Eski öğrencilerimden Dohok valisi elinde bayrakla karşılayıp iyiki Türkiye var dedi.

- Sınır boylarındaki vilayetlerindeki halkımız bir destan yazıyor. Dünyadki hiçbir ülke böylesi bir göçü kaldıramazdı. Devletimizin küdereti AFAD eli ile ulaşıyor. Biz bereket toplumuyuz. Kim ne derse desin kapımıza gelene kimsin nesin sormayız. Kapımıza gelene kapımızı açarız. Bizi üç yıldır anlamayanlar aslına milletimizi anlamıyorlar.

- Üç gün içinde Kobani'den 190 bine yakın kardeşlerimi ağırladık. Onları sahipsiz bırakmadık bırakmayacağız. Burada insanlık ile stratejinin kesiştiği bir yerde AFAD gibi bir kurumun önemi anlaşılıyor. Gazze'ye ilaç ilet AFAD ve TİKA idi. Düğmeye bastığımızda bütün devlet kurumları bir saat içinde uçağı hazırlayabiliyorsa işte devlet olmak bu.

- Allah çevremizdeki halklara zorluk afed göstermesin dünyanın her köşesine sesleniyorum oralara ilk yardımı gönderecek bir merkez devlet var. İşte bütün bu güzel hatıralar ve hüzünlü bile olsa başarı hikayeleri üzerine beni hatırladığımda hüzünlendiren. IMF ile 1 milyar için uzun görüşmeler yapardık o kadar dokunurduki onuruma. İzzetli bir millet talep eden değil talep edilen olamalıdır.

- Sadece Suriye'ye 5 milyar yardım yapan IMF'ye kredi açabilen bir ülke var. Biz bununla gurur duyuyoruz. Allah devlet ve millete zarar vermesin izzet versin.

- Bundan sonra AFAD'ın üç aşamada etkisini devam ettireceğini düşünüyorum. Hazır olmak. İkincisi krize hazırlıklı olma. Üçüncüsü krizden sonra yeniden inşada bulunabilmek. AFAD'a emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Size insanlık adına teşekkür ediyorum.

Kaynak: Yenişafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu AFAD etkinliğinde konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN