Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne kadar sürecek, olan iller ve ilçeler

yurdu etkisi altına almaya devam ediyor. İşte kar kalınlıkları, kar yağışı, olan il ve ilçeler ile iptal edilen seferlerle ilgili tüm haberler ve daha fazlası...

Giriş Tarihi: 7.1.2015 10:09 Güncelleme Tarihi: 7.1.2015 17:35
Kar yağışı ne kadar sürecek, kar tatili olan iller ve ilçeler
İstanbul'da kar yağışı ne kadar sürecek - Meteoroloji uzmanları ndan çok fırtına ve buzlanma tehlikesine karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

Meteoroloji uzmanları, İstanbul'da kar yağışından çok fırtına ve soğuk havanın etkili olacağını belirterek, gece yaşanabilecek don ve buzlanmaya karşı uyarıda bulundu. Karın şu ana kadar tutmamasının en büyük sebebinin aralıklarla yağması olduğunu ifade edilirken, şu saatten sonra Karadeniz'in üzerinden yavaş yavaş inmeye başlayacak yağışın, İstanbul genelinde beyaz örtü bırakacağı dile getirildi.

Yağıştan çok fırtına ve soğuk hava etkili olacak

Uzmanlar, gece don ve buzlanma olabilir diyerek, yağışın bu geceden sonra Kocaeli ile Zonguldak arasında, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da etkili olacağını söyledi.

Yurt genelinde rüzgarın fırtına şeklinde olması nedeniyle sıcaklıkların hissedilir şekilde düşecek.

PERŞEMBEDEN SONRA SOĞUYOR


İstanbul'da perşembe gününden itibaren sıcaklıkta çok belirgin bir düşüş olacak. Uzmanlar, sıcaklıkların eksi 5 derecelere kadar düşeceğini belirtiyor. Bu düşüşler ise gece ve sabah saatlerinde buzlanmalara neden olacak.

Gökyüzü genelde kapalı olduğu için sıcaklıklar, ilçelere göre değişkenlik göstererek, gece 0 ile 2 derece arasında seyredecek. Yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 8-15 derece atında seyredecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri kış çalışmalarında 2 bin 493 personel ve 1028 araç ile karla mücadele çalışmalarında görev yapıyor.

Gizli buzlanma tehlikesi


Ana arter ve çevre yollarında 76 çekici ve kurtarıcı araç bekletiliyor. Çalışmalarda olumsuzluklara karşı 1915 ton tuz, 32 ton solüsyon ana arterler başta olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılıyor.

Meteoroloji uzmanları gece yarısından sonra ise gizli buzlanma olacağı, sürücülerin özellikle viyadük ve köprülerde daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin oluşturduğu "Köy Tim"leri de muhtarların kontrolünde, kar kürüme aparatlı traktörlerle köy yollarını açık tutuyor.

Zeytinburnu İBB Spor Salonu'nda misafir edilen 472 evsizin 24 saat boyunca her türlü ihtiyacı karşılanıyor.

Hastanelerin acil servisleri, iskeleler ve trafikte bekleyen sürücüler için de sıcak içecek, çorba ve su servisi yapılıyor.

Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) görev yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanlıklarının da aralarında olduğu 18 birimin temsilcisi, olumsuz bir durumda bölgedeki ekipleri uyararak, anında müdahaleyi sağlıyor.

Kentte dün gece başlayan kar yağışı Anadolu yakasından sonra Avrupa yakasında da etkisini gösteriyor. Avcılar, Kağıthane, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bakırköy, Zeytinburnu ve Bağcılar'da tipi şeklinde kar yağışı görülüyor.

Şehir, ana arterler, kavşaklar, meydanlar, TEM ve D100 karayolu gibi önemli yerlere konulan 614 kamerayla AKOM'dan izleniyor.

AFAD, İSKİ, İETT, İGDAŞ, İSFALT, BEDAŞ ve AYEDAŞ ile Zabıta Daire Başkanlığı, Trafik Müdürlüğü, Sağlık Daire Başkanlığı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, Beyaz Masa, Yol

Bakım Daire Başkanlığı, İtfaiye, Atık Yönetim Müdürlüğü, Şehir Hatları, Karayolları ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin de görev yaptığı AKOM'daki birim temsilcileri, kar yağışı nedeniyle yaşanan herhangi bir olumsuzluğu anında takip edebiliyor.

Görevliler, trafik yoğunluğu ve kar yağışının olduğu yerlerde, müdahale gereken durumlarda bölgedeki ekipleri uyarıyor.

Ana arterler, sokaklar ve kritik noktalarda hazır bekletilen ekipler de olumsuzluklara anında müdahale ediyor. Şehrin trafik akışı ise normal seyrediyor.

Bu arada, Boğaziçi Köprüsü'nde bir süre önce başlayan tipi nedeniyle trafik durma noktasına gelince İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 4 araçla müdahale edilerek, tuzlama çalışması yapıldı.

İşte İstanbul'da ölçülen kar kalınlıkları...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) gece etkili olan yağış sonrasında ölçülen kar kalınlıkları hakkında açıklama yaptı.

PENDİK'TE KAR 15 CM'YE ULAŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de kar yağışıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Meteoroloji tahminlerine göre İstanbul'da dün gün boyu devam eden kar yağışı etkisini gecede gösterdi. Anadolu Yakasında yoğun şekilde görülen kar yağışı sabah saatlerinde etkisini yitirdi. Gece havanın daha da soğumasıyla birlikte yollarda gizli buzlanmalar oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler gece boyunca aşırı yağış ve gizli buzlanmaya karşı ana arterler başta olmak üzere köprüler, viyadükler, bağlantı yolları tem ve E-5'te tuzlama ve kar kürüme çalışmalarını sürdürdü. İhtiyaç halinde ilçe belediyelerine tuz takviyesi yapıldı" denildi.

İşte ilçe ilçe kar kalınlıkları...

-Pendik: 15 cm

-Sultanbeyli: 13 cm

-Tuzla: 10 cm

-Beykoz: 10 cm

-Ömerli: 15 cm

-Mahmutbey: 12 cm

-Bağcılar: 12 cm

-Çavuşbaşı: 8 cm

-Maslak: 5 cm

İDO VE BUDO BAZI SEFERLERİNİ İPTAL ETTİ

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) resmi internet sitelerinden, bugün yapılması planlanan bazı seferlerini, olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal ettiğini duyurdu.

İDO'nun iptal ettiği seferler şöyle:

07.00 Yenikapı - Bandırma Hızlı Feribot seferi
07.30 Bandırma - Yenikapı - Bostancı Deniz Otobüsü seferi
07.30 Bursa - Yenikapı Hızlı Feribot seferi
07.30 Yenikapı - Bursa Hızlı Feribot seferi
08.00 Bursa - Armutlu - Yenikapı - Kadıköy Deniz Otobüsü seferi
09.00 Bursa - Yenikapı - Kadıköy Deniz Otobüsü seferi

BUDO'nun iptal ettiği seferler ise şöyle:

07.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi
08.00 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi
09.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi
09.30 Armutlu (İhlas) - İstanbul (Kabataş) seferi
10.45 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi
12.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi
12.30 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi

GÜNEŞTEPE-BAĞCILAR ARASI SEFERLER YAPILAMIYOR

Ulaşımla ilgili bilgilerde verilirken sürücülerden kış lastiği kullanmaları istendi. Açıklamada, "İSTAÇ, Atık Yönetimi Müdürlüğü, Park Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri, kaldırım ve yaya üst geçitleri, otobüs durakları, Vapur iskelelerinde elle kar temizliği yaptı. Metrobüs sabaha kadar sorunsuz seferlerine devam etti. İstanbul'da sabah saatlerinde olan üstü bir trafik sıkışıklığı yaşanmadı. Bağcılar Kabataş hafif metro hattında saat 06.10'da enerji arızası nedeniyle Güneştepe-Bağcılar arası seferler yapılamıyor" ifadeleri yer aldı.

KAR TATİLİ OLAN İL VE İLÇELER

Osmaniye'de eğitime 1 gün ara

Sağanak yağmur ve fırtınanın etkili olduğu Osmaniye'de, il genelindeki okullarda bugün eğitime ara verildi. Açıklama; Milli Eğitim Müdürlüğü'nün web sayfasında yer aldı. Açıklamada, "7 Ocak 2015 çarşamba günü oluşacak olumsuz hava şartlarından dolayı il geneli tüm okullarımızda eğitim ve öğretime 1 gün ara verilmiştir" denildi.

Hakkari'de okullar tatil edildi

Hakkari'de etkili olan kar yağışı ve fırtına nedeniyle merkez, Yüksekova ve Şemdinli ilçesinde eğitim ve öğretime bir gün ara verildi. Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Hakkari'de etkili olan kar yağışı nedeniyle Valilik kararıyla il merkezi, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde okul öncesi, ilk ve orta dereceli okullar bir gün boyunca tatil edildiği açıklandı.

Giresun ve Gümüşhane'de okullar tatil

Gümüşhane il geneli ile Giresun'un bazı ilçelerinde, olumsuz hava koşulları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi. Gümüşhane Valiliği olumsuz kış koşulları nedeniyle il genelindeki tüm okulların bugün tatil edildiğini, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin idari izinli sayılacağını açıkladı.

Ayrıca Giresun'un Alucra, Dereli, Çamoluk, Doğankent ile Güce ilçelerinin tamamında, Giresun il merkezi ile Bulancak ve Yağlıdere ilçelerinin köylerinde ve taşımalı eğitim yapılan okullarda eğitime bir gün ara verildi. Şebinkarahisar İlçesi'ndeki okullar ise 2 gün tatil edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kar yağışı ne kadar sürecek, kar tatili olan iller ve ilçeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN