Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müslüman Alimler 'teki saldırıyı kınadı

, Fransız mizah dergisine yapılan saldırıyı en şiddetli sözlerle kınadığını duyurdu. "Görüş farklılıkları silahla değil diyalogla çözülmeli" dedi.

Giriş Tarihi: 7.1.2015 21:58 Güncelleme Tarihi: 7.1.2015 22:06
Müslüman Alimler Paris'teki saldırıyı kınadı
Genel Sekreteri Ali Muhiddin Kurradağı, konseyin internet sitesinde yaptığı yazılı açıklamada, konseyin 'te haftalık mizah dergisine yapılan yı 'en şiddetli sözlerle' kınadığını ifade etti.

Kurradağı, "Derginin daha önce Müslümanların en kutsal değerlerinden Hazreti Muhammed'e hakarette bulunmasına rağmen şiddete başvuran eylemlere karşı olduklarını" söyledi.

Silahlı saldırının toplumda tüm semavi dinlerin kınadığı 'fitne ateşini' körükleyeceğini ifade eden Kurraddağı, görüş farklılığının silah yerine diyalog ile çözülmesi gerektiğini belirtti.

Kurradağı, açıklamasında şunları söyledi:

"Allah c.c, bize kâfir ve din muhaliflerine nasıl davranacağımızı Kuran'da kıyamete kadar okunan sözlerle anlattı. Onlara öldürmek ve silah doğrultmak yerine diyalog yoluyla yaklaşmamızı istedi. Saldırıya uğrayan derginin yaptığı, hakaret içeren tüm fikirlerine rağmen, hiçbir şekilde şiddet ve öldürmekle karşılanmamalıydı. Allah, Hazreti Muhammed Mekke'de kâfirler tarafından harekete uğradığında, 'emredildiğin mesajları anlat, kâfirlerin yaptıklarını önemseme. Biz seni hakaret edenlerden koruyoruz' buyurdu".

Dergiye saldıranların 'da yaşan Müslümanlar ile gayrimüslimlerin arasına fitne sokmayı amaçladığını belirten Kurradağı, hükümete ve dini gözetmeksizin tüm vatandaşlara bu tür saldırılara birlik ve beraberlik içinde olmaları için çağrı yaptı.

'Terörün dini olmaz' diyen Kurradağı, İslam Dünyası liderlerinin ve kanaat önderlerinin doğru imajı anlatarak 'terör ideolojisinin temelini yok etmeleri gerektiğini' söyledi.

Dünya Müslüman Alimler Konseyi de, medya ofisinden yapılan yazılı açıklamasında, konseyin terör ideolojilerini yok etmek için çaba gösterdiğini, ancak bu konuda tüm tarafların ortak bir şekilde hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

'MÜSLÜMANLAR KONUŞMALI ANLATMALI'

Fransa İslam Konseyi de, Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırıyı kınadı.

Saldırının duyulmasından sonra olay yerine giden Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmet Oğraş, saldırıyı şiddetle kınarken artık Müslümanların harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Oğraş "Artık Müslümanların kendilerini ifade etme vakti gelmiştir. Bu bir uyanış olabilir. Konuşmalı ve anlatmalıyız. Görüyorsunuz eğer siz kendinizi ifade etmezseniz başkaları sizin yerinize ifade ediyor" dedi.

Fransa İslam Konseyi, saldırının Müslümanlara maledilmemesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Al Jazeera ve AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüman Alimler Paris'teki saldırıyı kınadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN