Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oyunu bozduk

Davutoğlu, Soruşturma Komisyonu kararını değerlendirdi: Davutoğlu 7 Şubat, Gezi provokasyonu, 17 Aralık-25 Aralık provokasyonları ve MİT TIR 'larını hatırlattı. "Oyunları bozduk. Bu süreç şüpheniz olmasın darbe süreciydi" dedi

Giriş Tarihi: 7.1.2015
Oyunu bozduk
Davutoğlu, komisyon üyelerine baskı yapıldığı iddialarına ise sert çıktı. "Hiçbir arkadaşımıza telkinde bulunulmadık. Herkesin komisyon raporuna saygı duyması lazım" mesajı verdi. Davutoğlu, şunları söyledi:
OYUNLARI BOZDUK: Oyunları bozduk. Komisyon kararı ne yönde seyretmiş olsaydı dahi geçen sene yaşadıklarımız, daha da öncesinde 7 Şubat 2012'de MİT Müsteşarımızın hukuka aykırı bir şekilde sorguya çağrılması, Gezi provokasyonları, 17 Aralık, 25 Aralık provokasyonları, 19 Ocak MİT TIR'larına operasyon, 27 Mart Dışişleri Bakanlığı'nın dinlenmesi bütün bu süreç hiç şek ve şüpheniz olmasın ki bir darbe süreciydi, bir vesayet kurma süreciydi.
DARBE TEŞEBBÜSÇÜLERİ MAHCUP: Hiç şüphe olmasın ki bu darbe teşebbüsü akim kalmıştır ve darbe teşebbüsünü yapanlar bugün tarih önünde de millet önünde de hem mahcupturlar, hem mahkumdurlar.
PARALEL ÇETEYLE İŞBİRLİĞİ: Paralel çete bu hesaplar içine girmişken tek başına değildi. Bugün bu tartışmaları yürütmeye çalışan muhalefet liderlerine buradan sesleniyorum. Son bir yıl içinde biz muhasebemizi yapıyoruz bir de siz muhasebenizi yapın. Bir CHP milletvekili çıktı ve '30 Mart seçimleri öncesi paralelcilerle işbirliği yapmakla hata yaptık' dedi. Bunu Kılıçdaroğlu'nun yüzüne bakarak söyledi. Nasıl 27 Mayıs'ta görünen darbecilerle işbirliği yaptıysanız, nasıl 28 Şubat'ta o zaman ki postmodern darbecilerin ikna oda sözcülerini partinize taşıdıysanız bu paralel çetenin iç ve dış odaklarla yürüttüğü darbe teşebbüsünün de içinde yer aldınız.
CHP'Yİ ŞİŞLİ'YLE VURDU: (Şişli'de) karşılıklı tehditler şantaj oluyor ve mafya devreye giriyor. Bu nasıl bir tablo? Burada pazarlık, vesayet kültürü var, demokrasi kültürü yok. Bakınız, genlerine sinmiş vesayet kültürü... Burada bir saltanat kültürü var, Cumhuriyet adıyla hiç bağdaşmayan, babadan oğula geçen bir saltanat. Ve burada tehdit, şantaj ve şiddet kültürü var. Şimdi pazarlıktan, şantajdan, şiddetten, saltanattan demokrasi ve Cumhuriyet çıkar mı, çıkmaz. Bakın iki ayı dolduruyor, hala Şişli sorununu çözemediler. Çünkü bu sorun konjonktürel sorunu değil, zihniyet sorunu zihniyet...
TELKİNDE BULUNMADIK: Biz bu süreçte hiçbir şekilde Komisyon'a müdahil olmadık, hiçbir Komisyon üyesine şu veya bu yönde bir telkinde bulunmadık. CHP'li üyeler her gün açıklama yaparak ihsas-ı reyde bulundular. Bu bir suçtur. Şimdi herkesin Soruşturma Komisyonu'ndan çıkan rapora saygı duyması gerekir ve o raporun detaylarını beklemesi gerekir.
İSTİKAMETİMİZİ DEĞİŞTİRMEYİZ: Ahlak ve vicdan hareketi olarak doğmuş olan, AK Parti'nin lekelenmesine kesinlikle izin vermeyiz. Hangi tedbiri ne zaman alacağımıza biz karar veririz. Hiç kimsenin küçük tilki hesaplarıyla yönümüzü, istikametimizi değiştirmeyiz.

'EVET, GÜN HESAP GÜNÜ, HESAP VERME GÜNÜDÜR'

BİZ ÇALIŞIRKEN ONLAR OPERASYON YAPTI: Geçen sene bu vakitlerde biz ülkemizin her bir santimetrekaresinde faaliyet yürütürken, birileri de 19 Ocak'ta yapacakları TIR'lara yönelik operasyon çalışmaları içindeydiler. Şimdi bunların hepsi ortaya çıktı. Evet, gün hesap günüdür, gün hesap verme günüdür.
4. MURAT GÖNDERMESİ: 4. Murad'a atfedilen çok güzel bir söz vardır, "Geçme namert köprüsünden koy götürsün su seni, yatma tilki gölgesinde koy yesin aslan seni." Sureti halktan görünerek, tilki hesabı içinde, küçük hesaplarla, AK Parti kadroları üzerinde birtakım çalışmalar ve yönlendirmede bulunmak isteyenler bilsinler ki biz namerdin köprüsünden hiç geçmedik. Biz bütün bu siyasi mücadelede, aslanlara karşı mücadele ettik. Ama tilkilerin gölgesine hiç sığınmadık. Kendi mücadelemizi kendimiz veririz.

"OSMANLI'YI ÖRNEK ALIN"

Davutoğlu grup toplantısı ardından Vilayetler Evi'nde düzenlenen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Toplantısı'na katıldı. Bilim ve teknolojideki gelişim ve dönüşümün kendilerini için en stratejik meselelerden birisi olduğunu ifade eden Davutoğlu "Osmanlı'yı örnek alın" dedi. Kadim topraklarda bulunduklarına dikkat çeken Davutoğlu, zihniyet değişiminin stratejik bir mesele olduğunu belirterek, "Bu çerçevede tekno-parklar, ar-ge ve bilim merkezleri yaygınlaştırılacak" dedi. Davutoğlu, Osmanlı'nın gelişiminden örnek vererek, "Osmanlı Devleti obadan devlete, oradan da dünya düzenini temsil edebilecek yeni bir siyasal düzene yönelişindeki sürece dikkatli bir şekilde eğilinmesi gerek. İstanbul'un fethi ile bir şehir askeri bir zaferle bir ülkenin başşehri haline dönüşmedi. Aynı zamanda fetihten hemen sonra kadim bilgi birikimi İstanbul'a doğra aktı. İstanbul sadece siyasi bir merkez olmadı. Kadim bilgi birikiminin aktığı bir büyük bilim merkezi haline dönüştü" diye konuştu.

6 SÜRPRİZ PAKET AÇIKLAYACAK

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaklaşık 2 ay boyunca vatandaşların hayatını doğrudan etkileyecek yeni paketler açıklayacağı ifade edildi. Paketler, "Aile ve kadın çalışma hayatı", "Demokratikleşme", "Şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele", "İfade özgürlüğü", "Ekonomik dönüşüm", "Kayıt dışı ile mücadele ve istihdam artışı" başlıkları adı altında altı ayrı paketlerden oluşacak. Edinilen bilgiye göre Başbakan'ın açıklayacağı ilk paket Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hazırladığı 'Aile ve çalışma hayatı paketi' olacak. Pakette, kadınların çalışma ve aile hayatına dönük düzenlemeler yer alıyor. Kadınların hamilelikte çalışma koşullarının düzenlenmesine ilişkin de pakette maddeler olduğu belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyunu bozduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN