Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kadın bu hale nasıl getirildi?

Canlı bomba eylemini düzenleyen kadınla ilgili "Bu kadın nasıl böyle yetiştirildi?" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan "Bunu yapmakla ne elde edeceksin? Kenan kardeşimizin ne günahı vardı?" diye sordu

Giriş Tarihi: 8.1.2015
Bu kadın bu hale nasıl getirildi?
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilkent Yerleşkesi'ndeki Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Temel Bilimleri ve Laboratuvarları Binası'nın açılış ve Esenboğa Merkez Kampusu'nun temel atma törenine katıldı. Milletler arası hukuka yaptığı katkılar nedeniyle fahri doktora unvanı verilen Erdoğan, kendi adını taşıyan konferans salonundaki törende yaptığı konuşmada Sultanahmet'te düzenlenen canlı bomba saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

LAMI CİMİ YOK:
Bizim üniversitelerimiz bilim alanında da dünya üniversiteleriyle rekabet eder hale gelecektir. Sakın zaafa düşmeyin, bunu başaracağız. Er veya geç başaracağız. Bu işin hiç lamı, cimi yok, bunu başaracağız. Bu işi halledeceğiz. Biz size inanıyoruz. Sizin de kendinize güvenmenizi istiyoruz.

'GÜVENLİ DEĞİL' DEMEK Mİ İSTİYORSUN?:
Dün Sultanahmet'te olanı gördünüz. Bir polisimiz şehit oldu. Acaba bu kadın nasıl böyle yetiştirildi, nasıl bu hale getirildi? Bunu yapmakla ne elde edeceksin? Oradaki Kenan kardeşimizin ne suçu, ne günahı vardı? Türkiye'nin en önemli turizm noktasındaki destinasyonlardan bir tanesi olan Sultanahmet Meydanı'nda böyle bir şeyi yaparak, insanların, turistlerin buraya gelmesini engellemek için mi bunu yaptı? 'Buralar güvenli bölge değil'... Bunu ispatlamak için mi bunu yaptı?

AMACINIZ NE?:
Aynı şekilde Dolmabahçe'de olan. Altı gün önce orada da böyle bir saldırı oldu. Ne yapmak istiyorsunuz, elinize buradan ne geçebilir? Bununla ideolojilerinizi bu ülkeye egemen kılacağınızı mı zannediyorsunuz? Taş atan, molotof atan veya silah kullanan değil, Türkiye'nin kalkınmasına, gelişmesine, büyümesine katkı sağlayacak projelere, çalışmalara, icraatlara imza atan üniversite öğrencileri görmek istiyoruz.

BİLGİ İHRAÇ EDEN ÜLKE OLACAĞIZ:
2023 hedeflerine ulaşma konusunda en büyük desteği üniversitelerden bekliyoruz. Türkiye'yi bilgiyi ve teknolojiyi ithal eden ve kullanan ülke olmaktan çıkarmanın ötesine geçip, bilgiyi ihraç eden, bilgiyi üreten bir ülke konumuna getirmek istiyoruz.

PARALELİ ÜNİVERSİTEDE DE BİTİRECEĞİZ:
Bu yapının özellikle hedef aldığı yerlerden birinin de üniversitelerimiz olduğunu biliyoruz. Devletimizin ve milletimizin varlığı ve bekası için tüm kurumlarımızın mutabakatıyla resmen tehdit olarak tanımlanan bu yapının diğer yerlerle birlikte üniversitelerdeki etkinliğini de sona erdirmek kararlılığındayız. Diğer vesayet odakları yanında bu yapının da Türkiye'nin geleceğinde yeri olmadığını buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu can bu tende oldukça bu yapıya karşı mücadelemi sürdüreceğim buradan açıkça söylemek istiyorum.

KAMPUS DEĞİL 'KÜLLİYE'
Erdoğan, kürsüye çıkmadan önce Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile "kampus" kelimesiyle ilgili bir müzakerede bulunduklarını aktardı. "Acaba bu isim böyle mi olsa, yoksa bu ismi mahalle mi koysak... Sonra benim aklıma tarihimize gitmek, dönmek geldi" diyen Erdoğan, "Herhalde buna 'külliye' daha güzel olur dedim. Bu yeni dönemde bir ilk olur, dolayısıyla Esenboğa Kampusu yerine Esenboğa Külliyesi Temel Atma Töreni çok daha isabetli olur diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK KONSEYİ İÇİN 20 ÜLKELİ MODEL ÖNERİSİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında "Dünya 5'ten büyüktür" tezine ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yapısının değiştirilmesine ilişkin sözlerini tekrarlarken, önerdiği yapıyı ilk kez açıkladı. Tek ülkenin veto hakkını, "Dünyayı bir ülkenin dudakları arasına mahkum edemezsiniz" diyerek eleştiren Erdoğan "Peki ne olacak bu sayı? 20 ülke olsun, üyelik dönerli olsun. Her yıl veya 2 yılda bir bu 20 üye değişsin dini durumlar kıta temsili göz önüne alınsın. Etnik yapılar bile göz önüne alınabilir" dedi. Erdoğan BMGK'nın adaletsiz yapısının Suriye'de 350 bin insanın ölümüne seyirce kalmayı beraberinde getirdiğini ifade ederken, Kobani'de, Ayn El-Arap'da yaşananların çok açık ortada olduğunu, sadece havadan bombardımanla bu işin çözülemeyeceğini söylediklerini hatırlattı. DEAŞ ile Kobani'de savaşan bazı grupların desteklendiğini belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Obama'ya söyledim. Onların orada devlet kurmasının yollarını mı arıyorsunuz? PKK ile PYD birbirinin aynıdır. Dertleri kuzey Suriye'de bir devlet oluşturmaktır. Bu devleti Afrin, Kobani, Kamışlı'ya kadar Suriye'nin kuzeyinde kurmaktır biz buna sıcak bakamayız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kadın bu hale nasıl getirildi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN