Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Canlı bomba esrarı

Saldırıyı yaptığı ileri sürülen "Elif Sultan Kalsen" ile ceset farklı kişileri işaret etti. Saldırganın 2 aylık hamile Çeçen bir kadın olduğu ileri sürüldü

Canlı bomba esrarı
Sultanahmet saldırısını düzenleyen canlı bombanın kimliği kafaları karıştırdı. Saldırıyı üstlenen DHKP-C'nin "Savaşçımız, feda eylemcisi Elif Sultan Kalsen'di" açıklamasının ardından, ceset ile Kalsen'in fotoğrafları benzerlik göstermeyince akıllarda soru işareti belirdi. İki aylık hamile olduğu anlaşılan kadının Rusya pasaportu taşıdığı ve Çeçen asıllı olduğu ileri sürüldü.

"BİZİM KIZIMIZ DEĞİL"
Canlı bombanın kimliği konusunda büyük karışıklık yaşandı. Kızlarından haber alamayan Elif Sultan Kalsen'in babası Mehmet ve annesi Şirin Kalsen, cenazeyi görmek için Adli Tıp Kurumu'na geldi. Çıkışta avukatları Ebru Timtik açıklama yaptı. Timtik, "Bize gösterilen o ceset, Elif Sultan'a ait değil" dedi. Ailenin bir süredir kızlarıyla irtibat kuramadığını, çıkan haberlerden dolayı bu kişinin kızları olabileceğini düşünerek geldiklerini aktaran avukat Timtik, kendisinin de cesedi gösterilen kadını tanımadığını söyledi. Saldırıyı araştıran polisin, kadın canlı bombanın Rusya pasaportu taşıdığı ve Çeçen asıllı olduğu bilgisine ulaştığı ileri sürüldü. Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemede iki aylık hamile olduğu ortaya çıkan 30'lu yaşlardaki kadının kocasının ise Suriye'deki iç savaşta öldüğü iddia edildi. Ayrıca kadının, kocalarını çatışmalarda kaybetmiş Çeçen kadınların kurduğu, Rusya ve çevresinde eylemler yapan Selefi "Karadullar" örgütü üyesi olabileceği ihtimalinin de değerlendirildiği öğrenildi. Polisin, üzerinden çıkan iki cep telefonundan kimliğine ulaştığı kadın ile bağlantılı 8 kişiyi yakalamak için harekete geçtiği de ileri sürüldü. Bu arada, cenazeyi almak için Adli Tıp Kurumu'na gelen 2'si kadın 6 kişi ise gözaltına alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canlı bomba esrarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN