Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Halkımız destan yazıyor'

'AFAD 5. Yıl Etkinliği'nde konuşan Başbakan: Dünyadaki hiçbir ülke böylesi bir göçü kaldıramazdı. Kim ne derse desin kapımıza gelene kimsin nesin sormayız

Giriş Tarihi: 8.1.2015
'Halkımız destan yazıyor'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) tarafından ATO Congresium'da gerçekleştirilen 'AFAD 5. Yıl Etkinliği'nde yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

TÜRKİYE 'KUDRET'LE ANILMALI:
Milletler ve devletler zor şartlarda gösterdikleri refleksler yanında tarihte kalıcılıklarını iki önemli unsura borçludurlar. Şefkat ve kudret. O anda o devlet öyle devlettir ki vatandaşlarına şefkat ve kudretle yanaşır. Biz, Türkiye'nin ileride şefkat ve kudret milletti olarak anılmasını istiyoruz.

HALKIMIZ DESTAN YAZIYOR:
Sınır boylarındaki vilayetlerimizde devletimizle birlikte halkımız destan yazıyor, dünyada hiçbir ülke, bunu kapalı kapılar ardında onlar da ifade ediyorlar, böylesine mülteci yükünü kaldıramazlardı. Bizim hem devletimizin kudreti var, hem milletimizin yüreği var. Devletimizin kudreti AFAD eliyle ulaşıyor ama sınır boylarındaki vilayetlerimizde yaşayan vatandaşlarımızın yüreği o kadar engin ki gelen Tanrı misafirlerini Ahi Evran'ın sözüyle karşılıyor. Kim ne yaparsa yapsın, kapınıza gelene, kimsin nesin, hangi dindensin, hangi mezheptensin, hangi ırktansın, hangi geçmiştensin diye sormayız.

"O KADAR ONURUMA DOKUNURDU Kİ...":
Hatırladığım zaman hüzünlenirim; 2002'de Irak savaşının hemen öncesinde IMF ile müzakereler vardı, 1 milyar dolar için uzun müzakereler yapardık. O kadar onuruma dokunurdu ki, izzetli bir millet talep eden değil talep edilen olmak zorundadır. Bugün bir yılda 3,5 milyar dolara insani yardım yapabilen, IMF'ye 5 milyar dolar kredi açan bir ülke var.

TÜRKMEN KIZ BAŞINDAN ÖPTÜ
Davutoğlu, konuşmasının ardından AFAD'ın Soma, Ermenek, Van depreminde yardımda bulunduğu çocuklarla Türkiye'de misafir edilen mültecilerin çocukları ile yakından ilgilendi, çeşitli hediyeler verdi. Malatya Kampı'ndan gelen Türkmen kökenli Suriyeli mülteci çocuk Rua el Yusef, Davutoğlu'nu başından öptü.

SURİYELİLER'E 5 MİLYAR DOLAR
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Türkiye'nin sadece Suriyeli mültecilere yapmış olduğu yardım miktarının yaklaşık 5 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyledi. Kurtulmuş uluslararası camianın yaptığı yardım miktarının 265 milyon dolar olduğunu hatırlattı. Öte yandan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın koordinasyonunda toplanan yardımları taşıyan 134 TIR da dün Şanlıurfa'ya uğurlandı.

MİLLİ SAVAŞ UÇAĞI İÇİN HIZ VERİLDİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesi'nde ön tasarım aşamasına geçilmesine karar verildiğini, en geç 4 yıl içinde de ön tasarım aşamasının tamamlanacağını söyledi. Başkanlık ettiği yılın ilk Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Davutoğlu, şu kararların alındığını duyurdu: Uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi projesi görüşmeleri 6 ay daha uzatıldı, Uydu Fırlatma Sistemi Projesi çalışmaları hızlandırılacak, Daha önce verilen siparişlere ek olarak 4 adet daha yeni nesil F-35 savaş uçağı tedarik edilecek, TSK'nın muhabere kabiliyeti geliştirilecek, Milli piyade tüfeği MPT-76 projesinde seri üretime geçilecek, 5 adet daha CH-47F-CHINOOK helikopteri tedarik edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Halkımız destan yazıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN