Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel istihbaratçı 10 polise dava

Giriş Tarihi: 10.1.2015
Paralel istihbaratçı 10 polise dava
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesinin kişisel bilgilerinin yasa dışı olarak dinlenmesi ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, 10 polis hakkında "Kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek" suçundan iddianame düzenledi.

EMNİYETİN DEVA PROGRAMI

Başsavcılık, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nın DEVA (Detaylı Veri Analizi) 1-2 programları üzerinden sorgulama yapılarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine ilişkin kişisel verilerin ele geçirilmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada, 10 polis hakkında hazırlanan iddianameyi Ankara 45. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

TÜRKİYE'NİN İMAJINA ZARAR
İddianamede,Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi müşteki olarak gösterildi. Şüphelilerin, hiçbir istihbari veri girişi yapmadan, Erdoğan ve ailesinin kişisel bilgilerini elde etmek için programa giriş ve sorgulama yaptıklarına işaret edilen iddianamede, "Şüphelilerin, Erdoğan ve ailesinden birilerinin özel bilgilerini elde ederek toplum nazarında küçük düşürmek, siyasi olarak bu bilgileri şantaj için kullanmak, seçimlerde yenilmesini sağlamak, dış ülke istihbaratlarına bu bilgileri vererek, Türkiye'nin imajını zedelemek amacını güttükleri anlaşılmaktadır" değerlendirmesinde bulunuldu. İddianamede şüpheliler; polis memurları K.T, M.A, Ö.G, O.T.B, Y.T, İ.Ü, A.K, S.Ş. ve M.Y. ile komiser F.Ş. olarak gösterildi. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel istihbaratçı 10 polise dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN