Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDDK’yı böyle kuşatmış

Giriş Tarihi: 11.1.2015 09:11
BDDK’yı böyle kuşatmış
AK Parti Hükümeti'ne ve Türkiye'nin önemli projelerini üstlenen işadamlarına yönelik 17 - 25 Aralık darbe operasyonlarında ismi geçen, 'paralelin bankası'nı koruyup, kolladığı iddia edilen BDDK'nın örgüt tarafından yasadışı dinlendiği ortaya çıktı.

Paralel yapının bir oyunu daha deşifre ediliyor. Yasadışı dinlemelerle kritik noktadaki bürokratlara baskı uygulayıp şantaj yapan ya da istifaya zorlayan paralel örgütün BDDK'yı ele geçirme yöntemi aydınlığa kavuştu. 17-25 Aralık operasyonunda iş adamlarının bilgilerini Pensilvanya'ya sızdıran ve yapılanmanın bankasına kol kanat geren BDDK'nın yıllarca illegal bir şekilde dinlendiği ortaya çıktı. Paralel örgütün BDDK'da kadrolaşabilmek için istifa eden eski kurul başkanı, başkan yardımcılar ve daire başkanları ile danışmanları İBDA-C ya da organize suç örgütü adı altında dinlediği, üyelerin bütün özel hayatlarını arşivlediği belirlendi. Kod isimlerle takibe alınan bürokratların bir kısmının kısa süre sonra görevden ayrılıp yerlerini paralel yapılanmayla uyumlu isimlere bıraktığı vurgulandı. Soruşturma makamlarının yasa dışı dinlenen isimlerin ifadesine başvurduğu kaydedildi.

ESKİ BAŞKANI ÖRGÜTE YARDIM VE YATAKLIKTAN DİNLEMİŞLER

Haziran 2012'de Mukim Öztekin'e görevi devreden, Paralelin bankasının altın çağını yaşadığı dönemde BDDK Başkanlığı görevini yürüten Tevfik Bilgin'in 09.01. 2009'da Mevlüt A. Keskin sahte adıyla dinlendiği tespit edildi. İBDA-C'ye yardım ve yataklık yaptığı öne sürülerek alınan mahkeme kararı sonrası Bilgin'e aylarca teknik takip yapıldığı kaydedildi. Bankasya'da istifa furyasının yaşandığı, Genel Müdürü Ünal Kabaca ve Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Tekoğlu'nun istifa ettiği çalkantılı dönemde bankanın bu dinlemelerle incelemelerden kurtulduğu öne sürüldü.

MALİ TABLOSU KÖTÜ BANKALARA GÖZ YUMMADI

10 Ekim 2008 yılında BDDK Başkan Yardımcısı Sabri Davaz, Mehmet Yavuz kod adlı organize suç örgütü üyesi adına sahte evrakla dinlendi. 1 Ekim 2009'da da İstihbarat Daire üzerinden illegal dinlemeye alınan Davaz, dinlemenin başlamasından yaklaşık 20 gün sonra görevden ayrıldı. Yerine İhsan Uğur Delikanlı getirildi. O dönem Finans çevrelerinde konuşulanlara göre Uygulama Daire Başkan Yardımcısı Sabri Davaz mali durumu kötü, risk grubundaki bankaların genişlemesine sıcak bakmıyor, toplantılarda sık sık buna vurgu yapıyordu.

BİR YETMEDİ İKİ ÖRGÜTTEN DİNLEDİLER


BDDK Başdanışmanı Yavuz Ayan ise Peyami Özdemir adıyla 2008 yılında İBDA-C üyeliğinden dinlemeye alındı. Ayan 2009 yılında ise organize suç örgütü kurma suçlamasıyla yasa dışı dinlenip kayıt altına alındı. BDDK'da görevli BDDK uzmanı Sabahatin Köşüş de paralel yapı tarafından uzunca bir süre dinlenenler arasında. Sabahattin Köşk sahte adıyla organize suç örgütü üyesi olarak dinlenen Köşüş'ün uzunca bir süre de hiçbir mahkeme kararı olmaksızın önleme dinlemesi adı altında takibe alındığı belirtiliyor.

YABANCI BANKAYA HİSSE DEVRETMEDİ, DİNLEMEYE ALINDI

Görevden ayrılan BDDK Uygulama Dairesi Başkanlığı'ndan Daire Başkanı İbrahim Aydınlı'nın ise gerçek ismi ile dinlendiği tespit edildi. Türkiye'deki bankalarla ilgilenen yabancı bir bankaya hisse devrine izin vermeyen Aydınlı'nın Organize Suç Örgütü lideri olduğu gerekçesiyle kendi ismi ile takibe alındığı belirlendi.

ZAAFLAR, İHTİRASLAR VE HAKARETLER DOSYALANMIŞ


İllegal dinlemeler arasında bulunan kayıtlara göre dinlemeler üyelerin görev süresi boyunca devam ettirildi. Yapılan araştırmada dinlemelerin kişilerin zaafları, kişisel ihtirasları ve hakaret içerikli konuşmaları olarak dosyalandığı, şantaj ya da tehditlerin bu dosyalar üzerinden yapıldığı tespit edildi. Ortaya çıkan illegal dinlemelerle ilgili mağdurların bir kısmının ifadesine başvurulduğu, bir kısmının ise önümüzdeki günlerde ifadeye davet edileceği vurgulandı.

Yeni Akit
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDDK’yı böyle kuşatmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN