Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Murdoch’a tarihi ayar

Fox'un islam düşmanı patronu Rupert Murdoch'un Paris'teki terör saldırısı ile ilgili attığı skandal Tweet'e binlerce tepki geldi. Bu tepkilerden en dikkat çekici olanı ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

Giriş Tarihi: 11.1.2015 14:59 Güncelleme Tarihi: 11.1.2015 18:53
Murdoch’a tarihi ayar
Türkiye'de Gülen terör örgütüyle ortak hareket eden, medyasinin kontrolünü paralelcilere emanet eden FOX TV'nin patronu Murdoch'un ırkçı ve İslamofobik Tweet'ine dünyanın her kesiminden tepki yağdı. Bu tepkilerden en dikkat çekici olanı ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. Kalın, Twitter hesabından, "Murdoch, Paris'teki saldırılardan 1.6 milyar müslümanın sorumlu olduğunu söylemiş. Tıpkı bütün Batılıların iki Dünya Savaşı'ndan, Yahudi soykırımından ve Hiroşima'dan sorumlu olduğu gibi mi? Aptalca bir ırkçı mantık!" diyerek tepki gösterdi.

Fransa "Birlik ve Beraberlik Yürüyüşünün" hazırlıklarını tamamladığı sıralarda Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch'ın attığı Tweet sosyal medyayı karıştırdı. "Müslümanların çoğunluğu barışsever olabilir ama içlerinde büyüyen Cihatçı kanserin farkına varıp ortadan kaldırılana dek onlar da sorumlu sayılmalıdır" şeklinde attığı Tweet'i büyük tepki toplayan Rupert Murdoch, birlik, beraberlik ve barışı en çok destekleyenlerden biri olması gerekirken ırkçı ve terör saldırılarına yön verecek ve özellikle Müslümanları hedefe koyacak ifadeler kullanması büyük rahatsızlık yarattı.Başta İngiltere ve Amerika olmak üzere elinde önemli bir medya gücü bulunduran Rupert Murdoch, daha önce de Irak Savaşı'nı körükleyen yayınlar nedeniyle uzun yıllar eleştirilmişti. Dünyanın en zenginleri listesinde üst sıralarda bulunan Murdoch'ın, Fransız halkının Pazar günü Paris'te yapacağı "Birlik ve Beraberlik Yürüyüşüne" saatler kaldığı sırada yaptığı açıklama büyük talihsizlik olarak nitelendirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra 2 ülkeden devlet başkanı ve 8 ülkeden başbakan ile pek çok ülkenin bakanlarının katılacağı yürüyüşün ruhuna aykırı ifadeler kullanan Murdoch'ın Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın "Saldırıların İslam'la hiçbir ilgisi yok" sözlerine de ters düştü. Murdoch, saldırıda hayatını kaybeden polis memurlarından biri olan ve Müslüman olduğu için olayın sembolü haline gelen Ahmed Merabet'i de unuttu.

Saldırı başta İslam ülkelerinin liderleri olmak üzere tüm dünyadan tepki görmüş ve terör uluslar arası kamuoyu tarafından lanetlenmişti.

MURDOCH'A TARiHi AYAR

Türkiye'de Gülen örgütüyle ortak hareket eden, hatta 14 Aralık'ta paralel örgüte yönelik yapılan operasyonu "demokrasiye darbe" diye duyuran ve Türkiye'deki medyasinin kontrolünü de paralelcilere emanet eden Murdoch'un ırkçı ve İslamofobik tweet'ine dünyanın her kesiminden tepki yağdı. Bu tepkilerden en dikkat çekici olanı ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. Kalın, "Murdoch, Paris'teki saldırılardan 1.6 milyar müslümanın sorumlu olduğunu söylemiş. Tıpkı bütün batılıların iki Dünya Savaşı'ndan, Yahudi soykırımından ve Hiroshima'dan sorumlu olduğu gibi mi? Aptalca bir ırkçı mantık!" diyerek sert bir dille tepki gösterdi. Öte yandan Hindistan vatandaşı olan bir Twitter kullanıcısı Rupert Murdoch'a, "Belki bütün beyazlar ırkçı değildir ama ırkçılık ortadan kalkana kadar onlar da sorumludur" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Murdoch’a tarihi ayar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN