Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan Topkapı Müzesi'nde konuştu

Giriş Tarihi: 12.1.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 12.1.2015 13:49
Erdoğan Topkapı Müzesi'nde konuştu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Topkapı Müzesinin restorasyonu tamamlanan bölümlerinin açılış töreninde konuştu;

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...

Topkapı Sarayı'nı korumak bizim için bir tarihi görevdir.

Fatih Sultan Mehmet Han'dan başlayarak, emeği olan herkesten Allah razı olsun. İstanbul'u manevi olarak taçlandıran tüm ecdadımızdan Allah razı olsun. Topkapı Sarayı uzun süredir müze olarak kullanılıyor olsa da bazı bölümler kapalıdır. 2007 yalında kutsal emanetler dairesinin silah teşir bölümü ile diğer bölümleri açmıştık. Hünkar mescidi de geçtiğimiz yıl yeniden ziyarete açıldı. Bugün de bir kısmının açılışını yapıyoruz. Değerli bakanımın da söylediği 13 yıldır kapalı olan Zülüflü Baltacılar Ocağı açılıyor. İlk defa açılacak olan Karaağlar Hünkar sofrası bölümü de bugün açılıyor.

Topkapı Sarayı'nın içerisinde bulunan suları akmayan veya akıtılmayan sebil şadırvan yeniden çalışmaya başlıyor. Bu çalışmaların kesintisiz şekilde sürdürülerek Topkapı Sarayı'nın ziyarete açılması gerekmektedir. Yeni nesiller için Topkapı Saray gibi sembollerin olması gerekmektedir. Yani ecdadıyla kendini aşağılamayacak kendini yüceltecektir. Bunlar gençlerimizin ufkunu açacaktır. Yalan yanlış sinema filmlerinden tarihi öğrenmek başkadır, buradan öğrenmek başkadır.

BURALARI HEP AHIR OLARAK KULLANDILAR

Burada öyle yerler var ki; maalesef üzülerek söylüyorum, buraları ahır olarak kullanmışlar. Bunları bizzat gelip gördüm. Tarihimize ve ecdadımıza ait eserlerin tamiri ve ayağa kaldırılması çalışmalarını yakından takip ediyoruz. 5 bine yakın eser yarınlara kazandırılmıştır.

'BU ESERLERİ YENİLEMEMİZDEN RAHATSIZ OLANLAR VAR''


Geçenlerde birileri Vahdettin Köşkü'nün niçin yaptınız diyor? Bunu Başbakan kendisi için kullanacak bunu ne yapacaksın diyor?
Bu tür şeyleri, bu eserleri ayağa kaldırmaktan, yeniden kazandırmaktan rahatsız olan güya düşünce adamları yazıyor çiziyor ve eleştiriye hakareti sığdırmaya çalışıyor.Nerde hangi eser varsa kazandıracağız. Buradan ama Cumhurbaşkanı, ama Başbakan ama başka kurumlarımız istifade eder.

Geçmişini bilmeyen geleceğini inşaa edemez. Bu şuuru 7'den 70'e herkese anlatmamız lazım. İnşallah önümüzdeki dönemde ilgili kamu kurumlarımız sivil toplum kuruluşlarımız el birliği ile elele verek hareket edeceğiz. Hayırlı olmasını diliyorum ve hepinizi sevgi/saygı ile selamlıyorum.

VAHDETTİN KÖŞKÜ ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada Vahdettin Köşkü eleştirilerine yanıt verdi.

Erdoğan, "Birileri yazıyor çiziyor. İşte Vahdettin Köşkü'nü niçin yaptınız, ne yapacaksınız? Bunu diyor başbakan kendisi için kullanacak. Bunu ne yapacaksın? Yani bu tür şeyleri bu eserleri ayağa kaldırmaktan bunları yeniden kazandırmaktan rahatsız olan güya düşünce adamı yazıyor çiziyor ve bunları eleştirmeye, bunun arasına da her türlü hakareti sıkıştırmaya çalışıyor. Biz de diyoruz ki nerede hangi eser varsa bunları bugüne, yarına kazandıracağız. Bundan ama cumhurbaşkanı ama başbakan ama değişik kurumlar istifade eder" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan Topkapı Müzesi'nde konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN