Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paris'teki varlığımız istismarlara da yanıt

Başbakan Davutoğlu Paris yürüyüşünü değerlendirdi: Bu saldırıyı istismar ederek Müslümanlara yönelik bir kampanyaya çevirmek isteyenlere karşı mesaj verdik

Giriş Tarihi: 12.1.2015
Paris'teki varlığımız istismarlara da yanıt
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa'da ırkçı temayüllerin büyük bir ivme kazandığını söyledi. "Tehlike büyük" ifadesini kullanan Davutoğlu, Paris'teki yürüyüş için "Biz burada bulunmakla bu terör saldırısını istismar ederek Müslümanlara yönelecek saldırılar karşısında bütün Avrupalılara şu mesajı vermek istedik: Avrupa asırlar boyu çok kültürlü, çok dinli bir kıtadır" dedi. Fransa'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda, Paris'teki yürüyüşün ardından da Türkiye Büyükelçiliği'nde basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, şunları söyledi:

DAYANIŞMA GÖSTERECEĞİZ:
Dayanışma yürüyüşüne bizzat katılarak daha önce üzerinde durduğumuz teröre karşı dayanışma ilkemizi Paris'te de göstermiş olacağız.

AVRUPA KÜLTÜRÜNE İHANET:
Biz burada bulunmakla bu terör saldırısını istismar ederek Müslümanlara yönelecek saldırılar karşısında da bütün Avrupalılara şu mesajı vermek istedik: Avrupa asırlar boyu çok kültürlü, çok dinli bir kıtadır. İslam, Avrupa'nın asli unsurudur. İslam- Hıristiyanlık çatışması üzerinden herhangi bir şekilde gerginlik çıkarmak isteyenler, Avrupa kültürüne ihanet etmektedir.

MEVCUDİYETİMİZ BİR TEMİNAT:
Bugün burada sergilediğimiz tablo, Avrupa kıtası açısından bir birlik, aynı zamanda bizim vatandaşlarımız, Avrupa'daki Müslümanlar açısından da mevcudiyetimiz bir teminat mahiyetindedir.


TÜRK BAYRAKLI MESAJ:
Burada vatandaşlarımızın da Türk bayraklarıyla meydanda oluşu, çok açık bir şekilde şu mesajı vermiştir: Biz buradayız, burada olacağız ve Paris, Londra, Berlin aynen diğer şehirler gibi farklı dinden, farklı kültürden insanların iç içe yaşadığı ve hiç kimsenin dışlanamayacağı çok kültürlü ortamlar gibi varlıklarını sürdürecekler.

IRKÇILIĞA DİKKAT:
Avrupa'da ırkçı temayüllerin büyük bir ivme kazandığını, birçok ülkede seçimlerde ırkçı partilerin oylarında önemli artışlar sağladığını gördüğümüzde çok daha fazla duyarlılık içinde olunması gerektiği kanaatindeyiz.

TEHDİT BÜYÜK:
Açık söyleyeyim, tehdit büyük. Buna karşın, bu konuya duyarlı olan kesimlerde olumlu yönde bir duyarlılık oluştuğunu görmek de memnuniyet verici. Nihayetinde, hepimizin dünyanın her yerindeki insan kayıplarına aynı güçlü sesle karşılık vermemiz bir insanlık vazifesi.

TÜRKİYE AB'DE OLSAYDI:
Eğer Türkiye'ye engel çıkarılmamış, AB'ye entegre olmuş olsaydı, bu kültürel gerilimler bu ölçüde olmazdı. Son dönemde, bu karşıtlıklar üzerinden siyaset yapmak Avrupa'da prim yapar hale geldi. Problemin kaynağı burada.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris'teki varlığımız istismarlara da yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN