Türkiye'nin en iyi haber sitesi

16 Türk devleti askerleriyle törenler devam edecek

16 Türk Devletini temsil eden askerler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenlerde görev almaya devam edecek.

Giriş Tarihi: 13.1.2015 17:07 Güncelleme Tarihi: 13.1.2015 17:39
16 Türk devleti askerleriyle törenler devam edecek
Dün ilk kez Filistin Devlet Başkanı Abbas'a yapılan görkemli karşılama için Cumhurbaşkanlığı'ndan 16 Türk devletinin askerlerini giysileriyle temsil eden uygulamanın devam edeceğine dair bir açıklama geldi. Buna göre uygulama resmi karşılama törenlerinde devam edecek.

YENİ PROJE MUHAFIZ ALAYI TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu yeni projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bilgisi dahilinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi.

Bu yeni uygulamayla birlikte Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nın bando, tören taburu gibi unsurlarına 16 Türk devletinin askerlerini temsil eden askerler de eklenmiş oldu. Törene temsil ettikleri devletin askerlerin üniformalarıyla iştirak eden 16 muhafızın nerede nasıl duracakları konusunda kesin bir kural bulunmadığı; yapılacak farklı planlamalarla tören alanında farklı biçimde konumlandırılmalarının da mümkün olduğu öğrenildi.

ASKER KIYAFETLERİ ASLINA UYGUN HAZIRLATILDI

İlk kez Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın resmi karşılama töreninde kullanılan 16 askerin kıyafetlerinin, araştırmalar neticesinde aslına uygun olarak hazırlatılmış oldukları kaydedildi.Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Abbas'la birlikte basına görüntü verdiği sırada merdivenin solunda yer alan muhafızlar (aşağıdan yukarıya) Osmanlı İmparatorluğu, Göktürk Kağanlığı, Timur İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, Akhun İmparatorluğu, Avrupa Hun İmparatorluğu, Batı Hun İmparatorluğu ve Büyük Hun İmparatorluğu'nu, merdivenin sağında yer alan askerler ise (aşağıdan yukarıya) Babür İmparatorluğu, Hazar Kağanlığı, Uygur Kağanlığı, Avar Kağanlığı, Harezmşah Devleti, Gazneli Devleti, Altınordu Devleti ve Karahanlı Devleti'ni temsil ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
16 Türk devleti askerleriyle törenler devam edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN