Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Restorasyondan rahatsız oluyorlar'

, 'nün restorasyonuyla ilgili eleştirilere yanıt verdi: Güya düşünce adamı, yazıyor, çiziyor. Arasına her türlü hakareti sıkıştırmaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 13.1.2015
'Restorasyondan rahatsız oluyorlar'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip 'nda yenilendikten sonra ziyarete açılan Zülüflü Baltacılar Ocağı, Harem Hünkâr Sofası ve Müzik Odası, Karaağalar Mescidi ve Harem Kadınlar Mescidi'nı hizmete açtı. 'nün restorasyonuyla (yenileme) ilgili eleştirilere yanıt veren Erdoğan, "Bu eserleri ayağa kaldırmaktan, bunları yeniden kazanmaktan rahatsız olan, güya düşünce adamı, yazıyor, çiziyor, bunları eleştirmeye, arasına da her türlü hakareti sıkıştırmaya çalışıyor. Biz de diyoruz ki, nerede, hangi eserler varsa bunları bugüne, yarına kazandıracağız. Buradan ama Cumhurbaşkanı istifade eder, ama Başbakan istifade eder, ama değişik kurumlarımız istifade eder" dedi. Özellikle yeni nesiller için Topkapı Sarayı gibi sembol eserlerin çok önemli işlevi olduğuna inandığını söyleyen Erdoğan, "Çünkü onlara özgüveni verecek olan bu eserlerdir. Ecdadıyla kendisini aşağılamayacak. Tam aksine ecdadıyla bir özgüven kazanarak geleceğe bakacak" diye konuştu. Maalesef geçmişte gerek ülkemiz sınırları içinde olsun gerek sınırlarımız dışında olsun ecdadımızdan kalan eserleri koruma, ayakta tutma, yaşatma konusunda yeterli hassasiyet gösterilmemiştir. Bugün Batı'daki birçok müzeye giderseniz, bu coğrafyadan götürülmüş eserleri oralarda görürüsünüz. Çalınmamış eserlerin de büyük bir duyarsızlıkla çürümeye, yıkılmaya terk edildiğini, yağmalandığını, yok edildiğin görüyorsunuz. Hiç uzağa gitmeye gerek yok. İşte İstanbul'un durumu ortada.

İLBER ORTAYLI'YA YANIT VERDİ
Daha önce Tarabya Köşkü'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dr. , Vahdettin Köşkü'nün yeni haliyle ilgili "Restorasyonunu hiç beğenmiyorum. Tarihi realiteye, mimari kurallara sadık bir restorasyon olmadığını herkes biliyor" demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adını vermeden eleştirdiği Ortaylı, dünkü törende yer aldı. Yenilenen bölümleri tarihçi Murat Bardakçı ile birlikte inceledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Restorasyondan rahatsız oluyorlar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN