Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyaya 'laiklik' çağrısı

Giriş Tarihi: 14.1.2015
Dünyaya 'laiklik' çağrısı

Kılıçdaroğlu: İslam ülkelerine laikliği benimseme çağrısı yaparken "Laiklik, inançlara siyasetin müdahale etmemesidir. Ederse ne olur? Paris olur" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Paris'teki terör saldırısını hatırlatarak terör nereden gelirse gelsin lanetlenmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu İslam ülkelerine ise "lütfen laikliği benimseyin" çağrısında bulunarak "Laiklik insanların inançlarına siyasetin müdahale etmemesi demektir. Ederse ne olur? Paris olur" diye konuştu. Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında şunları söyledi:
TERÖR NEREDEN GELİRSE GELSİN LANETLENMELİ: Terörün nerede kimi nasıl vuracağı belli değil. Dünya terör konusunda güç birliği yapmak zorundadır. Terör nereden gelirse gelsin lanetlenmelidir. CHP olarak terör nereden gelirse gelsin lanetliyoruz ve kınıyoruz.
İSLAM DÜNYASINA 'LAİKLİĞİ BENİMSEYİN' ÇAĞRISI: İslam dünyasında laikliğin ne kadar önemli olduğunu terör bize gösterdi. Bütün İslam dünyasına sesleniyoruz; lütfen laikliği benimseyin. İnançların güvencesidir laiklik. Laiklik insanların inançlarına, siyasetin müdahale etmemesi demektir. Ederse ne olur? Paris olur. Laiklik terörün de panzehiridir. Terör kimden, hangi gerekçeyle nasıl gelirse gelsin hep beraber ortak tavır takınmak zorundayız. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin, "Cumhurbaşkanı'nın Mahmut Abbas'ı karşılama törenine ne diyorsunuz?" sorusuna, "Benim muhatabım değil" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaya 'laiklik' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN