Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslamofobi ve teröre ortak tepki

Almanya'daki Müslümanlar, Berlin'de düzenledikleri gösteride Fransa'daki terör saldırıları ile İslam ve yabancı düşmanlığını kınadı. Gösteriye Gauck ve Merkel de katıldı

Giriş Tarihi: 14.1.2015
İslamofobi ve teröre ortak tepki
Avrupa genelinde İslam ve yabancı düşmanlığının ivme kazanmasına neden olan Paris'teki terör saldırıları, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen, binlerce Müslüman ile devletin zirvesinin katıldığı gösteriyle kınandı. Brandenburg Kapısı önündeki "Pariser Platz" adlı meydanda dün akşam "Birlik içinde, tavır alıyoruz" sloganıyla düzenlenen sessiz gösteriye yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) ve Berlin Türk Cemaati (TGD) tarafından organize edilen gösteriye Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Fransa Berlin Büyükelçisi Phlilippe Etienne, çok sayıda bakan, siyasi parti liderleri, milletvekilleri, Müslüman derneklerden, sivil toplum örgütlerinden, Hristiyan, Musevi ve diğer dini cemaatlerden temsilciler de katıldı.

"HEPİMİZ ALMANYA'YIZ"
Kuran-ı Kerim'den ayetler okunan ve Almancaya tercüme edilen gösteride Fransa'da Charlie Hebdo dergisinde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, gösteride yaptığı konuşmada, "Teröristler bizi bölmek istedi ancak bunun tam tersini elde etti. Bizi bir araya getirdiler" dedi. Almanya'nın göçten dolayı din, kültür ve zihinsel olarak çok çeşitli hale geldiğine işaret eden Gauck, Müslümanlara terörü reddettikleri için teşekkür etti. Ülkedeki yabancı düşmanlığına kökten dinci akımların da eklendiğini anlatan Gauck, "Fanatik ve teröristlere de söylüyorum: Biz korkumuzu size hediye etmeyeceğiz. Sizin nefretiniz bizi teşvik eder" dedi. Camilere saldırıların tüm Almanya'nın sorunu olduğunu vurgulayan ve toplumun kendisini böldürmeyeceğini vurgulayan Gauck, "Biz hepimiz Almanya'yız" ifadesini kullandı.

'TERÖRİSTLER GALİP GELMEDİ, GELEMEYECEK'
Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Aiman Mazyek de yaptığı konuşmada teröristlerin İslam'ı istismar etmelerine izin vermeyeceklerini söyledi. Teröristlerin toplumu da ayrıştıramayacağını vurgulayan "Teröristler galip gelmedi. Gelecekte de galip gelemeyecekler" diyen Mazyek, tüm dünyaya şiddete ve hoşgörüsüzlüğe karşı çıkılması konusunda çok güçlü bir mesaj gönderdiklerini bildirdi.

MERKEL: İSLAM DA ALMANYA'NIN PARÇASI
Almanya Başbakanı Angela Merkel de gösteri öncesinde yaptığı açıklamada, "Nefret, ırkçılık ve aşırılığın bu ülkede yeri yoktur. İslam da Almanya'nın bir parçası" ifadelerini kullandı. Merkel, ülkedeki 4 milyon kişilik dini kitleyi temsilen Müslüman liderlere Paris'teki terör saldırısını kınadıkları için teşekkürlerini sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslamofobi ve teröre ortak tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN