Numan Kurtulmuş'tan karikatür yorumu

Numan Kurtulmuş "nasıl terör saldırısı bir insanlık suçuysa herhangi bir dine, inanca, mezhebe, etnik kökene saldırmak, hakaret etmek, aşağılamak da aynı şekilde insanlık suçudur" dedi.

Giriş Tarihi: 14.1.2015 20:34 Güncelleme Tarihi: 14.1.2015 20:35
Numan Kurtulmuş'tan karikatür yorumu
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ''Hiç kimsenin İslam'ın hiçbir kutsal değerine ya da herhangi bir dinin kutsal değerine hakaret etme hakkının olmadığını da açıkça ilan ediyoruz. Dolayısıyla aynı derginin terör saldırılarına bahane ederek tekrar İslam'ın kutsal değerlerine saldırıda bulunması asla kabul edilemez. Teröre karşı olduğumuz kadar İslam düşmanlığına da karşıyız, yabancı düşmanlığına da karşıyız'' dedi.

Kurtulmuş, İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen ''100. Dönem Kaymakamlık Kursu Programı''na katıldı.

Toplantı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, ''Fransa'da saldırıya uğrayan karikatür dergisinin yeni sayısında da tartışma yaratan karikatürlere yer verildiğine ilişkin eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusu üzerine, dünyanın özellikle de Avrupa kıtasının çok hassas bir dönemden geçtiğini belirtti.

Kurtulmuş, şunları söyledi:

''Bir tarafta İslam adına son derece kötü görüntülerin olduğu dönemdeyiz. Terörle kafa kesmeyle baskıyla zulümle İslam'ı eş anlamlı göstermeye çalışan birtakım faaliyetler. Ama aynı zamanda da islamofobinin çok ciddi bir şekilde Avrupa kıtasında yayılmakta olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla burada herkesin çok hassas olması lazım. İslam karşıtlığına karşı buna zemin hazırlayacak hiçbir faaliyetin içerisinde olmaması lazım. Nasıl Başbakanımız ve bizler bu dergiye yapılan saldırı dolayısıyla Fransa'daki yürüyüşe katıldıysak teröre karşı Türkiye'nin dayanışmasının gösterdiysek hiç kimsenin İslam'ın hiçbir kutsal değerine ya da herhangi bir dinin kutsal değerine hakaret etme hakkının olmadığını da açıkça ilan ediyoruz. Dolayısıyla aynı derginin terör saldırılarına bahane ederek tekrar İslam'ın kutsal değerlerine saldırıda bulunması asla kabul edilemez. Teröre karşı olduğumuz kadar İslam düşmanlığına da karşıyız, yabancı düşmanlığına da karşıyız. Herhangi bir dinin onuruna, haysiyetine dokunacak olan çalışmalara da hiçbir şekilde müsamaha edilmemesi gerektiğini savunuruz. Dolayısıyla bu tür saldırılar, nasıl terör saldırısı bir insanlık suçuysa herhangi bir dine, inanca, mezhebe, etnik kökene saldırmak, hakaret etmek, aşağılamak da aynı şekilde insanlık suçudur.''

İslamofobinin de İslam karşıtlığının da insanlık suçu olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, ''Aynı şekilde İslam adına terörü kullanarak insanların ölümüne sebep olmak da insanlık suçudur. Bu anlamda bütün dünyayı hassas olmaya davet ediyorum'' diye konuştu.

''AŞAĞILAMA HAKKI YOKTUR''

Özellikle Fransa'daki olaylardan sonra Avrupalı liderlerin gösterdiği sağduyuyu takdir ettiğini dile getiren Kurtulmuş, ''Avrupalı liderlerden aynı şekilde şunu da bekliyoruz: Hiç kimsenin basın özgürlüğü, fikir özgürlüğü, ifade özgürlüğü perdesinin arkasında İslam'a, İslam'ın kutsal değerlerine hakaret etme, aşağılama hakkı yoktur. Bu kadar net, bu kadar açık bir şekilde tavrımızı ortaya koymak mecburiyetindeyiz'' değerlendirmesinde bulundu.

''Bir insanı öldüren, bütün insanlığı öldürmüş gibidir'' diyen Kurtulmuş, bir insanın inançlarına hakaret edenin de bütün insanlığın onurunu zedelemiş gibi olduğunu, bu saldırıların hepsinin karşısında duracaklarını, dünyanın da bu saldırıların karşısında olmasını beklemenin hakları olduğunu anlattı.

''AKLI BAŞINDA HİÇ KİMSENİN ATMAMASI LAZIM''

''Cumhuriyet gazetesinin Charlie Hebdo dergisinden bazı karikatürleri yayınlamasına'' ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, ''O gazete, bu gazete, şu dergi, bu dergi onu bilmem. Sonuçta ortada bir şey var. Varsayalım ki Türkiye'de yüzde 99'u değil, bir tane dahi Müslüman olsa hiç kimsenin İslam'ın değerlerini aşağılama hakkı ve özgürlüğü olamaz. Hiç kimsenin basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü kisvesi altında İslam'ın kutsal değerlerini aşağılamaya kalkmaması gerekir'' yanıtını verdi.

Dünyanın terörden kırıldığını, Türkiye'nin ateş çemberi içinde olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "çevresindeki ülkelerden kaynaklanan terör dolayısıyla da bıçağın sırtında bulunduğu bir noktada Türkiye'de halkın içine fitne sokmaya vesile olacak, kamplaşmaya sebep olacak herhangi bir adımı aklı başında hiç kimsenin atmaması gerektiğini" vurguladı.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Kendisi öyle düşünüyor olabilir. Kendi iç dünyasında herhangi bir insan Hazreti Peygamberi sevmiyor olabilir. O onun inancı ile ilgili bir şeydir. İslam'ın kutsal değerlerine kendisini hiç bağlı hissetmiyor olabilir. Ama hiç kimseye 'Ben İslam'ın değerlerine inanmıyorum, İslam'ın peygamberine saygı duymuyorum' diye İslam'ın değerlerine ya da herhangi bir dini inanışa karşı aleni bir saldırı içerisinde bulunma hakkını vermez. Dolayısıyla bu Fransa'da olanla Türkiye'de olan arasında hiçbir şekilde ayrım içinde olmayız. Bu bir prensip meselesidir, insanlık meselesidir. Bu anlamda da herkesin son derece hassas olmasını, duyarlı olmasını tavsiye ederiz. Türkiye'nin büyük çoğunluğunun da böyle olduğunu biliyorum.''

''BU YÖNDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILMIŞTIR''

Soruların ardından katıldığı programda Kurtulmuş, kaymakam adaylarına hitap etti.

Kurtulmuş, kaymakamların gittikleri yerde insanları yöneteceklerini, onlara devletin şefkat elini götürürken eşitlikçi hareket etmeleri, 'İnsanları dinde kardeş, yaradılışta eş olarak görmeleri' gerektiğini anlattı.

Yeni Türkiye'nin inşasına katkıda bulunmanın önemine değinen Kurtulmuş, ''Yeni Türkiye'nin inşası, geçmiş medeniyetimizden güç alarak insanı merkeze koyan bir yapılanmadır. Türkiye'nin en büyük başarısı zihniyet değişimini gerçekleştirmeye başlamasıdır. En zor olan şey devletin zihniyetini değiştirmektir, bu yönde önemli adımlar atılmıştır'' ifadesini kullandı.

Ceberut devletten kerim devlete geçiş dönemi yaşandığını söyleyen Kurtulmuş, Türkiye'nin elitlerin egemenliğinden milletin egemen olduğu bir döneme geçtiğini, artık vatandaşın çarşısından, pazarından geçmeyen bir valinin olmadığını kaydetti.

Kurtulmuş, millet-devlet bütünleşmesinin sağlandığı bir döneme de geçildiğini, yeni Türkiye'nin değişimci, dönüşümcü vizyon istikametinde ilerlediğini dile getirdi.

''ÖRTÜLÜ VESAYETLERLE MÜCADELE ETME DÖNEMİDİR''

Türkiye'nin son zamanlarda kazandığı önemli başarılardan birisinin özgüven inşası olduğunu belirten Kurtulmuş, sadece Suriyeli sığınmacılara gösterilen tavrın, eski Türkiye'de olsa bu kadar net olmayacağını ifade etti.

''Önümüzdeki dönem, Türkiye'nin örtülü vesayetlerle mücadele etme dönemidir'' diye konuşan Kurtulmuş, paralel vesayet meselesinin de önemli bir konu olduğuna dikkati çekti.

Buna karşı uyanık ve güçlü olmak durumunda olunduğunu belirten Kurtulmuş, meselenin siyasetle herhangi bir cemaat arasındaki tartışma olmadığını ifade etti.

Demokratik sistemin bir numaralı konusunun demokratik meşruiyet olduğunu bildiren Kurtulmuş, hiç kimsenin demokratik meşruiyeti milletin yetki vermediği birileriyle paylaşamayacağına vurgu yaptı.

İleriki süreçte atılacaklar adımlar bulunduğunu dile getiren Kurtulmuş, bunların siyasi ve ekonomik reformlar olduğunu, Türkiye'nin asla reform perspektifinden geri adım atmasının mümkün olmadığını söyledi.

''YENİ TÜRKİYE PERSPEKTİFİNİ İYİ ÖZÜMSEMELİYİZ''

Kurtulmuş, Türkiye'nin yeni anayasa yapma mecburiyetinde olduğunu belirterek, Çözüm Süreci'nin başarıyla sonuçlandırılması, toplumsal bütünlüğün sağlanmasının da gerektiğini aktardı.

Yeni Türkiye'nin inşasında mülki amirlere önemli görevler düştüğünü kaydeden Kurtulmuş, kaymakamların reform süreçlerinin dinamiği olması gerektiğini, illeri ve ilçelerindeki her türlü konudan, toplumsal olaylardan sorumlu olacakları uyarısını yaptı. Kurtulmuş, ''Yeni Türkiye istikametinde önemli bir sorumluluk önce kaymakam arkadaşlara düşüyor. Yeni Türkiye perspektifini iyi özümsemeliyiz'' dedi.

Halkın içinde olmayan kişinin yönetici olamayacağını anlatan Kurtulmuş, kaymakamların atandıkları ilçelerde tek tek evleri ziyaret etmeleri ve herkesin onlara ulaşabilir olması gerektiğini bildirdi.

Konuşmasının ardından kaymakamların sorularını da yanıtlayan Kurtulmuş, ''Fransa'da yaşanan terör saldırıları'' ile ilgili bir soru üzerine, ''Biz o karikatür dergisinde o terbiyesizce, seviyesizce yapılan karikatürleri asla benimsemiyor ve onlara karşı vakti zamanında da reaksiyonumuzu gösterdiysek ama hiçbir şekilde de o insanlar bir karikatür çizdi diye onları öldürmeyi de asla caiz görmeyiz'' diye konuştu.

Kurtulmuş, terör üzerinden birilerinin İslam dünyasına sopa atmasına müsaade etmeyeceklerini, barış ve düzen eksenine destek verdiklerini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Numan Kurtulmuş'tan karikatür yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN