Şeffaf devlet paketi

Başbakan Davutoğlu kamuda şeffaflığı amaçlayan yeni paketi açıkladı. Grup başkanvekilleri, genel merkez yöneticileri, il ve ilçe başkanları ile yüksek mahkeme başkan ve üyeleri için mal bildirimi zorunlu olacak

Giriş Tarihi: 15.1.2015
Şeffaf devlet paketi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda şeffaflığı sağlayacak paketi açıkladı. Paketle birlikte siyasi partilerin grup başkanvekilleri, genel merkez yöneticileri, il ve ilçe başkanları, yüksek mahkeme başkan ve üyeleri ile daire başkanları mal bildiriminde bulunmak zorunda olacak. İmar değişikliğiyle ortaya çıkan değer artışı da kamuya aktarılacak. Belediyeler de değer artışından pay alacak. Ankara Palas'ta düzenlediği basın toplantısıyla "Kamu Yönetiminde Şeffaflık ve Reform Paketi"ni açıklayan Davutoğlu, yeni dönemde hayata geçecek reform niteliğindeki değişiklikler hakkında bilgi verdi. Davutoğlu, eskiden kapalı kapılar ardında ya da örtülü mekanizmalarda kalan her şeyin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde şeffaf nitelik kazandığını, bu mirasın üzerinde toplumu şeffaflığa hazırlamak ve bunu siyasi zihniyet devrimi haline dönüştürmeye kararlı olduklarını söyledi. Başbakan Davutoğlu şöyle devam etti:

BAĞIŞLAR İLAN EDİLECEK:

Milletvekili ve belediye başkan adaylarına yapılacak nakdi yardımlar kendi adlarına açılmış olan seçim hesaplarına yatırılacak ve son derece şeffaf olacak. Adaylara ve siyasi partilere yapılacak ayni ve nakdi yardımlara bazı sınırlar getirilebilecek. Siyasi partilere yapılan bağış miktarı elektronik ortamda ilan edilecek. Kapalı kapılar ardında kimse hesap içine giremeyecek. Seçimlere katılacak bütün partiler mali yapılarını ilan edecekler. Partiler, seçim sonrasında seçim bilançolarını elektronik ortamda ilan edecek, hangi yardımı nerede kullandı bunu göreceğiz.

MİLLETVEKİLLERİ İÇİN DÜZENLEME:
Şu ana da kadar yasal düzenleme itibari ile milletvekillerimizin, değişik kanunlara dağılmış hak ve yetkileri var. Cumhuriyet tarihinde milletvekili olmak tek bir yasa ile düzenlenmiş değil. Milletvekilliği, statüsü, tanımlaması ve kanuni yetkileri tekrar bir kanunda belirlenecek, bu kanun içinde de siyasi etik boyutla ilgili bazı düzenlemeler söz konusu olacak. TBMM'nin saygınlığına ve Milletvekilliğinin itibarına uygun davranılması ile ilgili davranış ilkeleri belirleyeceğiz. Ve bunu da Meclisimizde temsili bulunan partilerle bir istişare ve daha önce yapılan ortak açıklamayı temel alarak bu konudaki çalışmayı nihayete erdirip bu yasama dönemi bitmeden, yasal çerçeve içine oturtacağız. Hiçbir özlük düzenlemesi olmayacak, yeni hak getirilmeden şuana kadar ki haklarını, onurlu görevlerini yürütürken tanımlanacak ve emeklilik sonrasında da yürütülecek bir çalışma.

MAL BİLDİRİMİ 2 YILDA:

Millete emanet anlamında kamuda sorumluluk taşıyan herkesin mal bildirimi olması lazım. Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, genel merkez yöneticileri, il başkanları ve ilçe başkanları ile ulusal, bölgesel veya yerel nitelikte yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yetkilileri için de mal bildirimi zorunluluğu getirilecek. Yüksek mahkeme başkan ve üyeleri ile daire başkanları mal bildiriminde bulunacak. Mal bildirimleri 5 yıldan 2 yıla indirilecek. Ara bildirim kaldırılacak. Mal bildirimlerinin elektronik ortamda verilmesini ve kıyaslanmasının sağlayacak alt yapılar kurulacak. Mal bildirimleri şeffaf olacak.

İŞ TAKİBİ YAPAMAYACAKLAR:
Görevlerinden ayrılan kamu görevlilerinin mahiyetine 2 veya 3 yıl süreyle görevde bulundukları idarelere karşı, iş alamaması, taahhüde girememesi, müteahhitlik, komisyonculuk, müşavirlik, iş takipçiliği yapamaması ve müzakerelere katılamaması sağlanacak.

İHBAR EDENE ÖDÜL:
Şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele konusunda ihbarda bulunulan kamu görevlileri geçici veya sürekli olarak başka birimlerde görevlendirilebilmesi, 3 aya kadar ücretli izinli sayılabilmesi, başka bir kamu kurum ve kuruluşunda görevlendirilmesi sağlanacak. İhbarda bulunan Kamu Görevlilerine ihbar konusu olan olayla ilgisi bulunan amiri tarafından sicil raporu düzenlemesi ve performansı değerlendirmesi yapılması engellenecek. İhbarın asılsız çıkmaması koşuluyla ihbarda bulunan Kamu Görevlilerine ödül verilebilecektir ama haksız iftirada bulunduğu tespit edilirse mevzuatta bu kişilerle ilgili ciddi müeyyideler uygulanacak.

'19 OCAK KARARI DOĞAL KARŞILANMA'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 19 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak Bakanlar Kurulu'nun nasıl gerçekleşeceği sorusuna, "Bu, daha önce iki istisnayla cumhurbaşkanları Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Fahri Korutürk'ün kullandığı yetki. Sayın Cumhurbaşkanımız bizim 6 ay önceki Başbakanımız aynı zamanda. Bunu bu doğallık içinde değerlendirmek lazım" dedi. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bilgilerinden istifade ederek, haftalık görüşmelerde olduğu gibi yine görüşlerin ifade edilebileceğini sö

'IŞİD İLE PEGIDA AYNI ZİHNİYETE SAHİP'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya'nın önde gelen "Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesine verdiği röportajda Almanya'da ortaya çıkan PEGIDA hareketini değerlendirdi. IŞİD ile Almanya'daki İslam ve göçmen karşıtı "Batı'nın İslamlaşmasına karşı Avrupalılar" (PEDIGA) hareketinin aynı Ortaçağ mantalitesine sahip olduğunu belirten Davutoğlu Türkiye'de otoriterleşme olduğu yönündeki iddiaların da doğruyu yansıtmadığını söyledi. Başbakan paralel yapıya ilişkin ise "Polisler ve savcılar bu yapıya mensup. Paralel, Opus Dei gibi kendi ağlarını ağlarını oluşturdu. Bu ağlar sayesinde hukuk devleti ve diğer süreçlerden kaçarak kurtuldular ve kendi düzenini kurdular" değerlendirmesinde bulundu.

İMAR RANTINDAN BELEDİYELERE DE PAY

İLAN EDİLECEK:
İmar planı değişikliği sonucu oluşan değer artışından belediyelerin pay almasını sağlayacağız. İmar planı değişiklikleri taslak ve değiştirilmiş hali ile belediyenin internet sitesinde, belediyenin herkesin rahatlıkla görebileceği bir panosunda ve muhtarlıklarda ilan edilecektir. Ayrıca mahalli bir gazetede özet olarak sunulacaktır. İmar planı yapma ve onama yetkisi olan tüm kamu idarelerinin her aşaması ilgili idare ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu amaçla oluşturulan web sitesinde yayımlanacaktır.

SIKI KURALLARA BAĞLANACAK:
Plan değişikliği, tarihi kültürel dokuyu, doğal dokuyu ve silüeti koruyarak sosyal donatı ve teknik alt yapının verdiği imkan dahilinde yapılacak. İmar planı değişiklikleri sıkı kurallara bağlanacak ve bundan belediyelerinde pay alması sağlanacak. Taşınmazın plan değişikliğinden sonra ilk satışından sonra veya yapı ruhsatı aşamasında önce değer artış payı ödenecek. Ödeme ayni olarak yapılacağı gibi, hisse verilmesi, kat karşılığı gibi peşin veya taksitler halinde de olabilecek.

BUGÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ:
İmar mevzuatı ile ilgili yasa tasarısına son şeklini vererek en kısa zamanda TBMM'ye sevk edeceğiz. Ancak şu hususu özellikle vurgulamak istiyorum: Yeni getirdiğimiz değer artış payı uygulaması, bugünden itibaren geçerli olacak. Yani şu andan itibaren ola ki kanun Meclis'e gidene kadar bu ara boşluktan istifade edelim diye ön almak isteyenler çıkabilir. Şimdiden söylüyorum, kamu değer artış payı ile ilgili düzenlemeler şu andan itibaren geçerli. Bu dönemde bir belirsizlik olmayacak.

ALİYEV'LE ÇALIŞMA YEMEĞİNDE BULUŞTU
Başbakan Davutoğlu dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i konuk etti. Başbakanlık Resmi Konutu'nda yaklaşık 30 dakika süren baş başa görüşmenin ardından çalışma yemeğine geçildi. 1.5 saat süren yemeğe, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile bakanlar Taner Yıldız, Lütfi Elvan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeffaf devlet paketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN