Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dindarlık şekilden ibaret değildir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "İnanın Müslümanların bugün en büyük sorunu, ilim, hikmet ve marifeti birlikte ele alamamış olmalarıdır" de

Giriş Tarihi: 16.1.2015
Dindarlık şekilden ibaret değildir
Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Dindarlık anlayışımızı gözden geçirmeliyiz. Dindarlık şekilden ibaret değildir" ifadelerine yer verdi. Şekilci ve gösterişçi dindarlığın en çok sıkıntı yaratan konulardan biri olduğunu aktaran Görmez, "Bilginin sahibine alim, hikmetin sahibine hakim, marifetin sahibine arif diyoruz. İnanın Müslümanların bugün en büyük sorunu ilim, hikmet ve marifeti birlikte ele alamamış olmalarıdır. Din dahi kuru bir malumata dönüştüğü zaman, o hikmet ve marifetten uzaklaşıp bir yargı cümlelerine dönüştüğü zaman işte bugün Irak'ta, Suriye'de, Yemen'de ve dünyanın her tarafında Müslümanların içerisine girdiği o acı tabloları görüyoruz" şeklinde konuştu. Dindarlık şekilden ibaret değildir diyen Görmez, "Şekil bazen özün kabı olduğu için şekli tamamen dışlamıyorum ama özünü ve ruhunu kaybeden şekilcilik sorundur. Peygamberin değerler dünyasında doğru söylemek, doğru sözlü olmak, ahde vefa göstermek, emanete riayet etmek, insanın onuruna saygı duymak en önemli prensiplerdir" dedi.

İSLAMOFOBİ BİR TEHDİTTİR
Fransa'da yaşanan terör olaylarından sonra İslamofobinin bir endüstriye dönüşerek yaygınlaşmasının, başta Avrupa'da yaşayan Müslümanlar olmak üzere dünyanın her tarafında Müslüman varlığına karşı bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Görmez, "Kutsal değerleri aşağılamak, hakaret ve tecavüz etmek ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Müslümanlar bunları bunları yapanlara yüz çevirmeli. Tepkilerini İslam'ın rahmet mesajları çerçevesinde ve makul düzeyde göstermelidir. Şiddet ve ölümle sonuçlanan tepki ve eylemler, hiç bir şekilde İslam açısından kabul edilemez" dedi.

'ZEMZEM SUYU SATILMAMALI'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Zemzem satmak doğru değil" dedi. 30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı için Edirne'de bulunan Görmez, başta İstanbul, Ankara olmak üzere çeşitli şehirlerde "zemzem suyu"nun şişelenmiş şekilde satılmasına ilişkin soru üzerine, "Zemzem satmak doğru değil. Aman onu kimse yapmasın. Selam söyleyin kimler yapıyorsa yapmasın" diye konuştu. Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm de zemzemin sadece hediye edilebileceğini belirterek, "Zemzem suyunun ticaret amaçlı Suudi Arabistan dışına çıkarılması yasak. Zemzem suyunun ticaretini yapmak caiz değildir. Buna kesinlikle müsaade edilmemesi gerek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dindarlık şekilden ibaret değildir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN