Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İnsanlık adına utanç verici'

Cumhurbaşkanlığı'ndan Netanyahu'ya sert yanıt: Başbakanı'nın 'te zavallıca bir siyasi şov peşinde koştuğu belirtilen Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, "Gazze'de işlediği suçları unutturmaya çalışması, insanlık adına utanç verici ve ikiyüzlü bir durum" denildi

Giriş Tarihi: 16.1.2015
'İnsanlık adına utanç verici'
Ankara, başbakanı 'nun 'teki yürüyüşe katılmasına yönelik yaptığı eleştirilere İsrail'den gelen yanıtlara sert tepki gösterdi. 'ın Paris'teki yürüyeşe katılan İsrail Başbakanı için "Hangi yüzle oraya gitti" açıklamasına Netanyahu'nun Twitter'dan verdiği "Utanç verici yorumları uluslararası toplum tarafından reddedilmeli" karşılığına Ankara'dan sert yanıt geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın'ın, bu göreve getirildikten sonra yaptığı ilk açıklamada şu ifadeler yer aldı:

NETANYAHU ALAY KONUSU OLDU - TIKLAYIN

BİNLERCE MASUM ÖLDÜRÜLDÜ: Sayın Cumhurbaşkanımız, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile birlikte 12 Ocak'ta Ankara'da düzenledikleri basın toplantısında Filistin'de geçen yıl yaşanan yıkım ve katliamın hafızalarda tazeliğini koruduğuna işaretle, binlerce masum Filistin vatandaşının hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan saldırıların etkilerinin bugün de devam ettiğine dikkati çekmiştir. İsrail 2014'ün temmuz ve ağustos aylarında, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ne karşı sivil, kadın ve çocuk ayrımı gözetmeksizin düzenlediği saldırılar sonucunda bin 483'ü sivil 2 bin 205 Filistinli hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla Filistinli yaralanmıştır. Ölenlerin 521'i çocuk, 283'ü kadındır. İsrail'in saldırıları neticesinde 14 gazeteci de hayatını kaybetmiştir. İsrail; BM binalarını, okulları ve hastaneleri bombalamış, yaralıların tedavi edildiği kliniklere bile saldırmaktan geri durmamıştır.

HOLLANDE, NETANYAHU'NUN YÜRÜYÜŞE KATILMASINI İSTEMEMİŞ - TIKLAYIN

SİYASİ ŞOV: Sahilde oynayan çocukların hunharca katledilmesi, 21. yüzyılda insanlığın hafızasına kara bir leke olarak kazınmıştır. Ayrıca İsrail hükümeti, Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldırmış ve 10 vatandaşımızı katletmiştir. Bu katliam bütün dünya tarafından en şiddetli şekilde kınanmıştır. Netanyahu'nun, Paris'te teröre karşı düzenlenen yürüyüşü kendi siyasi amaçları için istismar etmeye çalışması, Gazze'de öldürülen masum sivillerin hatıralarına saygısızlık olduğu gibi, uluslararası kamuoyuna karşı da zavallıca bir siyasi şov yapma arzusundan başka bir anlam taşımamaktadır.

ERDOĞAN: 'NETANYAHU RAHATSIZSA DOĞRU YOLDAYIZ' - TIKLAYIN

İKİYÜZLÜ, UTANÇ VERİCİ: Bu çerçevede, İsrail Başbakanı'nın 14 Ocak günü Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanının kınanması yolunda çağrıda bulunması ve Gazze'de işlediği suçları unutturmaya çalışması, insanlık adına utanç verici ve ikiyüzlü bir durumdur.
HERKES KINAMALI: Başta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande olmak üzere önde gelen tüm dünya liderlerinin Paris'teki terör olaylarını İslam ile ilişkilendirmekten özenle imtina ettiği bir dönemde, Netanyahu'nun 'İslami terör' ifadesini kullanarak bu saldırıları açıkça İslam'la ilişkilendirmeye çalışması tek kelimeyle islamofobik bir tavırdır. İsrail Başbakanı'nın Paris saldırısını ve terör karşıtı yürüyüşü kendi siyasi çıkarları için kullanmaya çalışması esef vericidir ve herkes tarafından kınanmalıdır. İsrail hükümeti, antisemitizmin arkasına sığınarak başkalarına saldırmak yerine kendi saldırgan ve ırkçı politikalarına son vermeli ve Filistin halkının hak ve hukukuna saygı göstermeyi öğrenmelidir.

DAVUTOĞLU: YALNIZLARI OYNADI
Başbakan da İsrail Başbakanı'nı sert sözlerle eleştirdi. Davutoğlu şunları söyledi. "Paris'te bulunduğumda son ana kadar İsrail Başbakanı'nın katılacağına dair bir bilgi yoktu. Orada da zaten yalnızları oynamak durumunda kaldı. Tekrar söylüyoruz, Paris'te katliam yapan teröristler ne kadar insanlık suçu işlemişlerse, Gazze'de plajda oynayan çocukları hava bombardımanıyla katleden, binlerce evi yok eden, her fırsatta Filistinli öldürmeyi neredeyse doğal hale getiren ve bizim için, Türkiye için ayrıca uluslararası sularda seyreden bir yardım gemisine operasyon yapıp vatandaşlarımızı katleden bir hükümetin başı olarak Netenyahu, aynı Paris katliamını yapan teröristler gibi insanlık suçu işlemiştir." Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Yahudi karşıtı zorba" diyen İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman'a da "Zorba arıyorlarsa aynaya baksınlar" yanıtını verdi.

DIŞİŞLERİ: ABD SÖZCÜSÜ İSRAİL'İ YORUMLASIN
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Netanyahu ile ilgili ifadelerine katılmadığının hatırlatılması üzerine "Talihsiz bir yorum. Sayın Harf'in Cumhurbaşkanımıza yönelik olarak ifade ettiği hususlarda Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleri hakkında yorum yapmak yerine, İsrail'in biraz önce saydığım bu eylemler konusunda yorum yapması daha doğru olur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İnsanlık adına utanç verici'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN