Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahrik var

Davutoğlu "Birileri Peygamber'e hakaret niteliği taşıyan karikatürü basıyorsa burada açık bir tahrik vardır" dedi. Paralel çetenin de basın özgürlüğü maskesiyle hakareti sahiplendiğini söyledi

Giriş Tarihi: 16.1.2015
Tahrik var
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Paris'te Hazreti Muhammed'e açık şekilde hakaret eden karikatürleri Türkiye'ye taşıyan gazetelerin tahrikte bulunduğunu belirterek sert tepki gösterdi. "Bu ülkede Hazreti Peygamber'e hakaret edilmesine izin vermeyiz" diyen Davutoğlu, Paralel Yapı'nın da karikatüre sahip çıktığına vurgu yaparak "Hazreti Peygamber'i dizilerde kamyona kadar indirip böyle bir şey yapan paralel çete yayın organları, bu hakareti sahiplenecek, bunu medya özgürlüğü gibi gösterecek bir tutum takındılar" dedi. Brüksel'e yaptığı günü birlik ziyaret öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, karikatür krizi, Cizre'deki olaylar ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun sözleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu şunları söyledi:

O KARİKATÜRLERE TEPKİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR - TIKLAYIN

HAKARET ETME ÖZGÜRLÜĞÜ ANLAMINA GELMEZ:
Evet inanmayabilirsiniz, o sizin şahsi takdirinizdir. Aynen iki insan arasındaki ilişkinin her zaman iyi olması gerekmediği gibi ama iki insan arasındaki ilişki bugün yaşayanlar arasında dahi iyi değil diye kimse kimseye hakaret etme özgürlüğüne sahip değildir. Hele hele dediğim gibi bu 1.5 milyar insanın inandığı ve alemlere rahmet olarak gördüğü bir kişiyle, bir büyük önderle, bir peygamberle ilgiliyse buna basın özgürlüğü denmez.

BU AÇIK BİR TAHRİK:
Toplumun bu hassasiyetini bileceksiniz ama buna rağmen o karikatürü basacaksınız, altına birtakım yazılar yazacaksınız, bu açık bir tahriktir. Biz ilkesel olarak yine herhangi bir insana yapıldığında karşı çıktığımız gibi Hazreti Peygamber'e yapılacak hakarete de karşı çıkarız. Tutumumuz açıktır, nettir. Paris'te teröre karşı ilkesel tutumumuzda ne kadar kararlıysak, Hazreti Peygamber'in onurunu korumak konusunda o kadar kararlıyız. Hiç kimse bunu yapamaz.

PEYGAMBERE HAKARETE İZİN VERMEYİZ:
Türkiye söz konusu olduğunda bu ülkede Hazreti Peygamber'e hakaret edilmesine izin vermeyiz. Bu çok açık ve net ilkesel tutumdur. Herkes de bunu böyle bilmelidir. Bu konu ilgili basın kuruluşları nezdinde de izah edilmiştir.

PARALEL ÇETE HAKARETİ SAHİPLENDİ:
Hazreti Peygamber'i dizilerde kamyona kadar indirip böyle bir şey yapan paralel çete yayın organları, bu hakareti sahiplenecek, bunu medya özgürlüğü gibi gösterecek bir tutum takındılar. Bunu özellikle Peygamber aşığı bildiğimiz o cemaate vaktinde destek vermiş olan, o topluluğa diyeyim, destek vermiş olan samimi vatandaşlarımın da dikkatine getiriyorum.

"AB'Yİ BUZDOLABINDA BEKLEMEYECEĞİZ"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki temaslarında AB'ye ve Avrupalı muhataplarına çarpıcı mesajlar verdi. "AB bizi almazsa buzdolabında beklemeyiz. Dondurulacak mı dondurulmayacak mı? Bakmayız buna. Tarih buna karar verir" diyen Davutoğlu, "Kutsal Roma-Germen Avrupa'sı bitti, kusura bakmayın, artık o yok" mesajı verdi. Brüksel'de dün Türkiye'nin AB süreci kapsamında temaslarda bulunan Davutoğlu, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile de bir araya geldi. Konuşmacı olarak katıldığı toplantıda da düşünce kuruluşları temsilcilerine "200 bin Kobanili nerede" diye soran Davutoğlu "ABD'ye mi Belçika'ya mı gitti. Hayır. Hepsi Türkiye'de. Bizi suçluyorsunuz ama tamam övgü istemiyoruz ama yermeyin en azından, adil olun" dedi. Avrupa'da yükselişe geçen ırkçı PEGİDA hareketi ile Naziler arasında fark olmadığını da vurgulayan Davutoğlu, 1930'larda ekonomik krizde Nazilerin Yahudileri suçladığını, şimdiki ekonomik kriz nedeniyle de PEGİDA'nın Müslümanları suçladığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahrik var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN